Irán urobil nečakaný krok: Cez Pakistan poslal Spojeným štátom návrh na ukončenie vojny

  • Iránska strana prišla s iniciatívou na koniec bojov
  • Mierový proces naberá úplne nový smer
Pakistan_Iran_US_Israel174175
  • Iránska strana prišla s iniciatívou na koniec bojov
  • Mierový proces naberá úplne nový smer
ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Irán prostredníctvom sprostredkovateľov z Pakistanu predložil Spojeným štátom nový návrh na ukončenie vojny, informovali v piatok tamojšie štátne médiá. „Iránska islamská republika vo štvrtok večer odovzdala Pakistanu, ktorý v rozhovoroch so Spojenými štátmi vystupuje ako sprostredkovateľ, text svojho najnovšieho návrhu na rokovania,“ uviedla iránska tlačová agentúra IRNA bez ďalších podrobností.

Konflikt a prímerie

Vojna na Blízkom východe vypukla 28. februára po americko-izraelských útokoch na Irán. Teherán v reakcii na tieto údery začal útočiť na ďalšie krajiny v regióne. Konflikt 8. apríla pozastavilo dohodnuté prímerie.

Prekážky mierových rokovaní

Delegácie oboch strán však zatiaľ absolvovali iba jedno kolo rokovaní o trvalejšom mieri. Rozhovory zdanlivo uviazli na mŕtvom bode, keďže Spojené štáty uvalili na iránske prístavy námornú blokádu, zatiaľ čo Irán ponechal Hormuzský prieliv z veľkej časti naďalej uzavretý, pripomína AFP.

Diplomatické iniciatívy

Agentúra zároveň zdôrazňuje, že iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí v piatok telefonoval so svojimi rezortnými partnermi zo Saudskej Arábie, Kataru, Turecka, Iraku a Azerbajdžanu. Lídri hovorili o „najnovších iniciatívach Islamskej republiky na ukončenie vojny“, uviedlo ministerstvo v stanovisku.

Čítaj viac z kategórie: Zahraničie

Najnovšie videá

Trendové videá