Vysoké školy nesmú byť podriadené politikom. Univerzita Komenského oddnes vstupuje do protestu

  • Univerzita Komenského v Bratislave nesúhlasí s novelou vysokoškolského zákona v aktuálnej podobe
  • Otvára vraj dvere politizácii univerzít
Univerzita Komenského
Instagram/comenius.university , TASR/Jaroslav Novák
  • Univerzita Komenského v Bratislave nesúhlasí s novelou vysokoškolského zákona v aktuálnej podobe
  • Otvára vraj dvere politizácii univerzít

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave vstupuje oddnes do protestu proti politizácii verejných vysokých škôl. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa UK Lenka Miller. Protest vyhlásilo vedenie a predsedníctvo Akademického senátu UK. Miller podotkla, že politizáciu vnímajú nielen cez predstavený návrh novely vysokoškolského zákona z dielne Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Politizácia sa podľa Miller prejavuje aj finančnou politikou ministerstva voči verejným vysokým školám. Ako vysvetlila, túto politiku začalo ministerstvo uplatňovať od tohto kalendárneho roka. Doplnila, že podstatou tejto politiky je aj zníženie prísunu financií aj tak dlhodobo podfinancovaným verejným vysokým školám. „Tieto kroky vytvárajú na vysokých školách prostredie úplného podriadenia ministerstvu,“ uzavrela Miller.

ANKETA: Mám vysokú školu, no som ochotná ísť zametať chodníky. Prácu si hľadám už od leta

Dehonestácia vysokého školstva

Ministerstvo základné atribúty a dôvody novelizácie vysokoškolského zákona predstavilo vysokoškolskej obci v utorok 23. februára. Na diskusii sa zúčastnil minister školstva Branislav Gröhling (SaS) a štátny tajomník rezortu školstva Ľudovít Paulis (SaS).

Ako prvý vyhlásil štrajkovú pohotovosť v súvislosti so zverejneným návrhom novely vysokoškolského zákona Akademický senát Trnavskej univerzity v Trnave v piatok 26. februára. Ministra Gröhlinga zároveň požiadal o jeho stiahnutie. Ako vysvetlila predsedníčka Akademického senátu Trnavskej univerzity Katarína Karabová, tento návrh zásadným spôsobom dehonestuje charakter vysokého školstva na Slovensku.

Štrajkovou pohotovosťou hrozí ministerstvu v tejto súvislosti aj Rada vysokých škôl SR (RVŠ SR). Tá od vedenia rezortu dôrazne žiada, aby vypracovalo legislatívne návrhy v oblasti vysokého školstva v spolupráci so všetkými reprezentáciami vysokých škôl v zmysle zákona o vysokých školách a v súlade s programovým vyhlásením vlády.

Univerzita Komenského
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Obmedzovanie politickou mocou

Univerzita Komenského na svojej webovej stránke uvádza: „ Univerzita považuje autonómiu vysokých škôl a ich samosprávne riadenie, garantujúce ich nezávislosť na politickej moci, za piliere demokratickej plurality názorov. Princípy autonómie a samosprávy garantujú slobodu myslenia, slobodu vedeckého bádania a zaručujú skutočne slobodný výskum a výchovu a vzdelávanie budúcich generácií v duchu ideí humanizmu, kritického myslenia a dôstojnosti človeka – navyše „nadštandardné“ práva a prerogatíva akademického prostredia slúžia na prospech celej spoločnosti.“

Ďalej vysvetľujú, že nesúhlasia so snahami politickej moci obmedziť autonómnosť a samosprávnosť vysokoškolského prostredia v Slovenskej republike.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Univerzita Komenského (@comenius.university)

Zdroje: uniba.sk, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá