Ako byť v živote úspešnejší ako 90% ľudí

  • Čím to je, že sú niektorí ľudia úspešnejší? Prečo niekoho povýšia a iného nie? Odpoveď je jednoduchá - nemôžeš robiť len to, čo sa od teba očakáva. Musíš chcieť viac.
08runway-slide-rjvn-master1050
static01.nyt.com
  • Čím to je, že sú niektorí ľudia úspešnejší? Prečo niekoho povýšia a iného nie? Odpoveď je jednoduchá - nemôžeš robiť len to, čo sa od teba očakáva. Musíš chcieť viac.

Istý majiteľ spoločnosti, ktorá sa zaoberala výrobou čokoládových cukroviniek, sa po štyridsiatich rokoch úspešného vedenia firmy rozhodol odísť do dôchodku. Zavolal si teda do kancelárie svojich dvoch synov a oznámil im, že podnik preberie mladší syn. Staršieho syna to nahnevalo a nerozumel tomu, prečo by mal byť vo vedení práve jeho mladší brat. Veď on je predsa ten starší, rozumnejší. Neustále sa svojho otca pýtal na to, prečo sa rozhodol práve takto.

Otec teda staršiemu synovi povedal: ,,Choď von, a prines nápad pre novú čokoládovú príchuť. Kontaktuj našich dodávateľov a zisti, do akých nových príchutí môžeme investovať.“

Portrait of two businessmen talkingzdroj: http: i.huffpost.com

Keď sa starší syn vrátil, hrdo povedal: ,,Naši dodávatelia nás môžu zásobovať novými príchuťami ako sú malina, kokos a pistácia.“

Otec dal následne tú istú úlohu aj svojmu mladšiemu bratovi. Ten sa po chvíli sa vrátil a otcovi povedal: ,,Dodávatelia nás môžu zásobovať novými príchuťami vrátane maliny, kokosu a pistácií. Povedali, že nám dajú zľavu, ak sa rozhodneme investovať najmä do maliny a kokosu. Dokonca vraj momentálne vymýšľajú nové príchute. Ozvú sa nám a dajú nám zľavu, ak od nich potom vo veľkom nakúpime“

Otec sa potom otočil k staršiemu synovi: ,,Presne toto je dôvod, prečo tvoj mladší brat prevezme biznis.“

Kľúčom k úspechu je iniciatíva

Tento príbeh nám ukazuje, že zmýšľanie väčšiny ľudí je dosť obmedzené. Veď koľkokrát sedíme v práci a robíme presne to, čo nám povedali, bez toho, aby sme sa odchýlili od pokynov a urobili viac? Chytáme sa do tejto pasce, v ktorej urobíme minimum a myslíme si, že takto dosiahneme úspech?

Ak robíme presne to, čo nám bolo povedané, obmedzuje nás to. Úspešní ľudia sú tí, ktorí vedia, že veci nie sú iba čierne alebo biele. Sú to tí, ktorí premýšľajú, ako urobiť veci efektívnejšie a nemajú obmedzený pohľad na svet.

slide-1zdroj: yopsys.com

Buď skôr proaktívny ako reaktívny

Je to jednoduché: Ak si reaktívny, nehýbeš sa smerom vpred. Ak chceš napredovať a byť úspešný, musíš byť aktívnejší. Ak chceš smerovať k novým príležitostiam, musíš si vytvoriť svoju vlastnú cestu.

Ako sa stať proaktívnym iniciátorom

Pokiaľ máš pocit, že si uviazol v slepej uličke alebo chceš byť úspešnejší v práci a nevieš, čo urobiť pre to, aby si ťa všimli tvoji nadriadení, mohlo by ti pomôcť, ak si osvojíš niektoré z nasledujúcich návykov:

1. Prevezmi zodpovednosť za svoje problémy

Uvedom si, že nikto iný nie je povinný dostať ťa tam, kde chceš byť. Iba ty sám si za toto zodpovedný. Iba ty môžeš nájsť riešenie na tvoje problémy. Je príliš jednoduché preniesť vinu alebo zodpovednosť na niekoho iného, ale rozhodne to nie je cesta k úspechu.

tumblr_static_ewnounmdtrcock4wsgwo4wo0ozdroj: static.tumblr.com

2. Sústreď sa na to, čo môžeš kontrolovať, nie na to, čo ovplyvniť nemôžeš

Dôvod, pre ktorý sa mnohí z nás nedokážu pohnúť z miesta je ten, že sa sústreďujeme na tie veci, ktoré ovplyvniť nedokážeme. Takéto zmýšľanie vedie iba k frustrácií a tendencií vzdať sa. Ak sa ale sústredíš na to, čo ovplyvniť vieš a dáš priestor novým nápadom, je väčšia pravdepodobnosť, že nájdeš úspešné riešenie celej situácie.

3. Stanov si rozumné ciele

Ak chceš naozaj dosiahnuť svoje ciele a sny, mal by si dbať na to, aby boli konkrétne, jasné, dosiahnuteľné, realistické, a v neposlednom rade splniteľné v čo najkratšom časovom horizonte.

4. Buď dôsledný

Nejde o to, aby si bol proaktívny raz alebo dvakrát. Dôsledná a nikdy nekončiaca snaha je tým jediným kľúčom k tomu, aby si ťa všimli tí správni ľudia, a aby sa z teba zasa nestal niekto, kto je viac reaktívny ako proaktívny. Vždy premýšľaj nad tým, ako veci urobiť o niečo lepšie a prospešnejšie.

Či už chceš byť úspešný vo svojej kariére alebo v inej oblasti života, pamätaj, že všetko je to iba o schopnosti, ako prevziať nad svojím životom iniciatívu. Ak budeš iba nečinne čakať na to, až sa niečo stane alebo robiť len presne to, čo ti prikáže niekto druhý, nikdy nebudeš mať skutočnú kontrolu nad svojimi výsledkami. Ak chceš, aby sa pred tebou otvorili nové príležitosti, musíš jednoducho urobiť viac než to, čo sa od teba vyžaduje.

zdroj článku: lifehack.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech