Absolútny fenomén, 15-ročného chalana z Bratislavy prirovnávajú k Mozartovi. Stal sa svetovo uznávaným klaviristom

  • V Bratislave nám rastie bez preháňania jeden z najväčších svetových talentov v oblasti hudby
  • Jeho hra na klavíri postupne ohuruje poroty prestížnych hudobných súťaží v rôznych kútoch sveta
h
Virtuózok/ Ryan Martin Bradshaw
  • V Bratislave nám rastie bez preháňania jeden z najväčších svetových talentov v oblasti hudby
  • Jeho hra na klavíri postupne ohuruje poroty prestížnych hudobných súťaží v rôznych kútoch sveta

Ryan Martin Bradshaw sa narodil v roku 2006 v rakúskom Hainburgu ako dieťa austrálskeho otca a slovenskej matky Patrície Bradshawovej. Žije v Bratislave a je pravnukom divadelného herca a jedného zo zakladajúcich osobností slovenského profesionálneho divadelníctva – Martina Gregora.

Dnes už 15-ročný Ryan začal hrať na klavíri ako šesťročný a od ôsmich rokov hráva aj s orchestrom. Ryan má svoj vlastný kanál na YouTube a podľa poroty medzinárodnej súťaže Virtuózi V4 2021 sa taký génius rodí len raz za 100 rokov.

Obdivovaný Slovák s anglickým menom je mimoriadnym žiakom na Viedenskej Univerzite Hudby a múzických umení. Pôsobí v triede pre nadané deti u klavírneho pedagóga Vladimira Kharina.

Univerzita hudby a múzických umení vo Viedni je jednou z najväčších a najuznávanejších univerzít múzických umení hudby, divadla a filmu na svete. Práve táto škola vyškolila tisíce študentov z viac ako 115 krajín a ponúka 41 kurzov a 24 univerzitných kurzov.

Absolvoval aj majstrovské kurzy s učiteľmi z Juilliard School New York v Ženeve a s Grigory Gruzmanom v Splite.

Žne úspechy po celom svete

Slovenský klavirista len nedávno zvíťazil aj na finálovom koncerte 55. ročníka medzinárodnej súťaže Concertino Praga 2021. Tá sa každoročne koná v rámci Medzinárodného hudobného festivalu Dvořákova Praha.

Pätnásťročný Ryan Martin Bradshaw sa na medzinárodnej súťaži zúčastnil s podporou Slovenského inštitútu, kde tri dni pred vystúpením cvičil na klavíri. Medzi štyroch finalistov sa prebojoval z vyše päťdesiatky účastníkov z celého sveta, informuje TASR.

Nadaný klavirista zanechal porotu vrátane operného speváka Plácida Dominga v úžase. Počas finále, v ktorom súťažilo desať mladých umelcov z Česka, Slovenska, Poľska, Maďarska a Chorvátska, sa Bradshaw stal jedným z piatich víťazov. Podľa pravidiel musí byť víťaz vybraný z každej zúčastnenej krajiny.

„Jeho snom bolo zahrať si v slávnom Rudolfíne. Sen sa mu splnil a odišiel ako absolútny víťaz. Ešte aj medzi štvoricou najlepších vynikal dokonalou hrou, a to napriek tomu, že si zvolil interpretačne najnáročnejšiu predlohu zo všetkých, Čajkovského klavírny koncert,“ povedala riaditeľka Slovenského inštitútu v Prahe Ľubica Krénová.

Ryan Martin Bradshaw je vrátane Concertino Praga 2021 laureátom 17 medzinárodných klavírnych súťaží a tiež držiteľom prestížnej ceny EMCY (European Union of Music Competitions for Youth). V súčasnosti je najmladším rezidenčným sólistom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu.

Ryan si pozbieral dokonca až tri ocenenia aj v dánskom Aarhuse na prestížnej klavírnej súťaži, kde bol absolútne najmladším súťažiacim. Tiež si odniesol prvú cenu z klavírnej súťaže Vladimira Kraineva v Moskve, kde si zahral druhý Chopinov koncert s Ruskou filharmóniou pod taktovkou známeho dirigenta Vladimira Spivakova vo Svetlanovskej sále.

Za zmienku stojí i zisk prvej ceny na klavírnej súťaži Fryderyka Chopina v Szafarnii v Poľsku a špeciálnej ceny – zúčastniť sa Chopinovho festivalu v Holandsku. Ďalšie ceny si odniesol zo súťaží v Sofii, Grazi, Weimare, Holandsku, Zagrebe, Brna a Košíc.

Ryan mal svoj debut s orchestrom vo veku 8 rokov, kde si zahral so slovenským komorným orchestrom Slovenskej filharmónie vo veľkej sále SF. Hral viackrát s orchestrom vo Viedni v Justičnom paláci, v Žiline so Slovenskou Sinfoniettou či v Prahe s Pražskou filharmóniou.

Ryan koncertoval vo významných sálach ako Brahmsova sala a Sklenená sala v Musikverein vo Viedni, Akadémia Franza Liszta v Budapešti, Mozarteum Salzburg, Symfonisk sala v Aarhuse ale aj v iných. Tento talent mal česť hrať aj pre klavírnu divu Marthu Argerich na Viedenskej Univerzite v Lisztovej sále.

Ryan rád lyžuje, v lete hrá tenis a bicykluje sa. Amatérsky sa venuje sa aj hre na husliach.

Zdroje: zusjanaalbrechta.eu, Concertino, kongres-magazine.eu, TEDX

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie