Adidas bojuje proti plastovému odpadu. Predstavil 100% recyklovateľné tenisky

  • adidas by mohol isť príkladom pokiaľ ide o ochranu našej planéty a oceánov
  • Už roky bojuje proti plastovému odpadu a teraz to posúva o krok ďalej
  • Predstavil Tenisky FUTURECRAFT.LOOP, ktoré sú 100% recyklovateľné
news.adidas.com
  • adidas by mohol isť príkladom pokiaľ ide o ochranu našej planéty a oceánov
  • Už roky bojuje proti plastovému odpadu a teraz to posúva o krok ďalej
  • Predstavil Tenisky FUTURECRAFT.LOOP, ktoré sú 100% recyklovateľné

Adidas nestagnuje, ale práve naopak, stále pokračuje v snahe zvýšiť povedomie o znečistení oceánov a o dôležitosti obmedziť celosvetovú spotrebu jednorázových plastov. Po tom, ako ešte v roku 2016 predstavili obuv vyrobenú z plastového odpadu, sme dnes svedkami opäť revolučného výrobku z dielne tohto nemeckého predajcu športového oblečenia a obuvy.

Najnovší model bežeckých tenisiek FUTURECRAFT.LOOP vyzerá na prvý pohľad ako mnohé iné modely, no ich výnimočnosť spočíva v tom, že sú 100% recyklovateľné, a to od podrážky, cez každý kúsok zvršku, až po šnúrky. Produkt je výsledkom opätovnej spolupráce s organizáciou, ktorá bojuje proti plastom v oceánoch Parley for the Oceans, informuje portál Highsnobiety.com

Po celé roky je cieľom biznisu so športovou obuvou podľa portálu qz.com nájsť spôsob, ako by sa podarilo uzavrieť kruh pri spotrebných materiáloch, ktorým tenisky určite sú. Týmto sa má na mysli vytvorenie produktu, ktorý sa následne predá spotrebiteľovi, ten ho používa a po tom, ako sa opotrebuje alebo zničí sa vráti späť výrobcovi, ktorý ho 100% zrecykluje a z toho vytvorí nový produkt. Takýto kolobeh by zabezpečil nekonečný kruh používania toho istého materiálu na nové a nové produkty.

Za vytvorením tohto produktu do určitej miery stoji aj množstvo reakcií a výziev spotrebiteľov, že k výrobe oblečenia a obuvi je potrebné obrovské množstvo materiálov a surovín, ktoré po určitom čase skončia na skládke, pretože sa poškodia alebo ich ľudia jednoducho nenosia. Stále väčšiu a väčšiu časť týchto materiálov tvoria plasty, ktoré nie sú biologicky rozložiteľné, čo je všeobecne známe už niekoľko rokov a nie je to žiadnou novinkou.

Odstránenie plastového odpadu zo systému je prvým krokom, ale nemôžeme sa tým uspokojiť.“ uviedol Eric Liedtke, člen predstavenstva spoločnosti v tlačovej správe adidas.

„Čo sa stane s topánkami po tom, čo ich vynosíš? Vyhodíš ich a ďalej sa nestaráš… Našim snom je, že môžeš nosiť stále tie iste topánky opäť a opäť.“ doplnil Eric Liedtke.

Prvá generácia FUTURECRAFT.LOOP bola svetu predstavená 17.apríla v testovacej edícii v počte 200 kusov, ktoré boli rozdané pre popredné média a influencerov, uvádza tlačová správa.

adidas ich vyzýva, aby ich skúšali, nosili, testovali a vrátili späť a následne zdieľali so svetom svoje skúsenosti a postrehy ešte predtým, ako sa dočkáme druhej generácie. Všetky pripomienky, postrehy a recenzie budú zohľadnené pri širšom „release“, ktorý je plánovaný na jar/leto 2021.

Ide o skríženie umenia, vedy, techniky, ľudskosti, inžinierstva a remesiel. Jedná sa o uplatňovanie kreativity na pretvorenie sveta na taký, aký ho chceme vidieť.“ uviedol pre portál Highsnobiety.com Paul Gaudio, vedúci pre kreatívne smerovanie a budúcnosť značky.

V momente, kedy je životný cyklus tenisky na konci, jednoducho ich spotrebiteľ vráti späť spoločnosti Adidas. Po tom, ako ich spoločnosť získa späť, začína sa proces recyklácie, ktorý sa skladá z niekoľkých krokov. Najprv sa umyjú, následne sa rozložia resp. pomelú do foriem peliet a tie sa roztavia na materiál, ktorý sa použije na výrobu nového páru tenisiek.

Dni odhadzovania špinavých tenisiek sú u konca,“ píše sa v závere.

zdroje: news.adidas.com; highsnobiety.com; qz.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech