Adresy úľov aj nákupné hodiny pre seniorov. Podnikatelia zvolili Byrokratický nezmysel roka

  • Na prvom mieste v ankete Byrokratický nezmysel roka zvíťazila povinnosť nahlasovať pobyt včiel
  • Prvé miesto by však malo patriť všetkým trom zaradeným paragrafom, pozri sa na ne
  • Na prvom mieste v ankete Byrokratický nezmysel roka zvíťazila povinnosť nahlasovať pobyt včiel
  • Prvé miesto by však malo patriť všetkým trom zaradeným paragrafom, pozri sa na ne

Víťazom každoročnej ankety Byrokratický nezmysel roka sa stala administratívna povinnosť, podľa ktorej musia včelári úradom do 1. marca nahlásiť, kde všade budú počas roka so včelstvami kočovať. Rovnako nezmyselnými sú však aj zvyšné dva paragrafy, ktoré sa umiestnili na druhom a treťom mieste.

Zbytočná práca pre všetkých

Druhý paragraf zakazuje príbuzným bezplatne vypomáhať vo firme svojich rodinných príslušníkov. Tretiu priečku obsadila povinnosť týkajúca sa vyhradeného nákupného času pre seniorov aj v predajniach pre jedného zákazníka. Do ankety nominovali podnikatelia a odborná verejnosť 61 námetov. O víťazovi rozhodlo online hlasovanie počas decembra a zapojilo sa doň 1 555 respondentov, informuje SITA.

„Víťaz ankety je príkladom úradníckej nadpráce a nereálnych termínov. Zároveň ide o príklad toho, ako prehnanou reguláciou plytváme nielen energiou a časom podnikateľov, ale aj úradníkov,“ uviedol prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Solík.

Včelí plast
zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Tento rok boli podľa Ľuboša Kolesára zo Združenia mladých podnikateľov Slovenska medzi nomináciami tri skupiny opatrení. Na jednej strane sa opakovali roky nevyriešené podnety týkajúce sa odpadovej legislatívy, štatistického vykazovania, exekúcií či koncesionárskych poplatkov pre firmy. „Druhou skupinou boli nominácie vyplývajúce zo zmien v súvislosti s pandémiou COVID-19. Potom to boli rôzne špecifické problémy, ktoré ukazujú, že regulujeme aj oblasti, ktoré regulovať netreba,“ doplnil.

Strpčujú podnikateľom život

Anketa Byrokratický nezmysel je anticena pre legislatívne opatrenie komplikujúce život podnikateľom. Zmyslom je identifikovať nezmyselné byrokratické opatrenia zbytočne zaťažujúce podnikateľov a upriamiť na ne pozornosť kompetentných s cieľom odstrániť ich z legislatívy. Ako však môžeme pozorovať, nie vždy sa to darí a Slovensko má v rámci uvoľnovania a úpravy nezmyselných zákonov čo robiť aj v oblasti digitalizácie.

Gastráčové firmy sa ozvali proti zákonu o ich biznise: Doplatia na to reštaurácie, peniaze skončia v zahraničí

Anketa vznikla v roku 2012 a jej vyhlasovateľom je Združenie mladých podnikateľov Slovenska. Odborným garantom je Združenie podnikateľov Slovenska. Odborným konzultantom je Centrum lepšej regulácie Slovak Business Agency a partnermi sú Republiková únia zamestnávateľov, Slovenská komora daňových poradcov a portál Podnikajte.sk.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech