Gastráčové firmy sa ozvali proti zákonu o ich biznise: Doplatia na to reštaurácie, peniaze skončia v zahraničí

  • Štát by mal podľa Asociácia moderných benefitov pred prijatím takýchto úprav pripraviť detailnú analýzu prínosov a rizík jednotlivých možností poskytnutia príspevku
  • Podľa nich hrozí, že už aj tak umierajúci reštauračný sektor na to doplatí
gastrolístky
SITA/Ľudovít Vaniher
  • Štát by mal podľa Asociácia moderných benefitov pred prijatím takýchto úprav pripraviť detailnú analýzu prínosov a rizík jednotlivých možností poskytnutia príspevku
  • Podľa nich hrozí, že už aj tak umierajúci reštauračný sektor na to doplatí

Asociácia moderných benefitov, ktorá združuje spoločnosti Edenred Slovakia, UP Slovensko a DOXX-Stravné lístky, vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby pripravované zmeny v Zákonníku práce v príspevku na stravovanie odložili.

Štát by mal podľa nej pred prijatím takýchto úprav pripraviť detailnú analýzu prínosov a rizík jednotlivých možností poskytnutia príspevku. Vládou schválené zmeny, o ktorých by mali poslanci rokovať už v januári, podľa asociácie predstavujú pre zamestnancov viaceré hrozby.

Akú formu príspevku na stravu preferuješ ty?

Asociácia upozorňuje na výhrady viacerých verejných inštitúcií ešte v medzirezortnom pripomienkovom konaní. „Obávajú sa napríklad toho, že stravné nahradí časť mzdy zamestnancov, ale upozorňujú aj na diskrimináciu zamestnancov stravujúcich sa v kantínach,“ priblížila. Zavedenie hotovosti podľa nej postihne aj reštauračný sektor. Na rozdiel od účelových nosičov je totiž možné použiť finančný príspevok na akýkoľvek účel, alebo napríklad aj na nákup potravín v zahraničí.

Vláda ešte začiatkom novembra schválila novelu Zákonníka práce, ktorá dáva od začiatku marca budúceho roka zamestnancom možnosť vybrať si medzi gastrolístkom a finančným príspevkom na stravovanie.

Predali ti za ne aj cigarety a alkohol, bol za nimi miliónový kartel. Gastrolístky zažívali zlaté časy

Právo výberu sa má týkať len zamestnancov u zamestnávateľov, ktorí nezabezpečujú stravovanie vo vlastnom alebo zmluvnom stravovacom zariadení. Zároveň sa majú ponechať výnimky z možnosti voľby tam, kde už doteraz bol uplatňovaný finančný príspevok na stravovanie. Zamestnávateľ pritom bude môcť upraviť pravidlá, akým spôsobom sa realizuje výber zo strany zamestnanca.

Asociácia moderných benefitov združuje spoločnosti Edenred Slovakia, UP Slovensko a DOXX-Stravné lístky. Členovia asociácie zabezpečujú zamestnanecké benefity, vrátane papierových a elektronických stravných lístkov, pre viac ako 770 000 zamestnancov pracujúcich u takmer 35 000 zamestnávateľov a SZČO.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech