Afganistan čelí humanitárnej kríze. Vicepremiér Talibanu žiada svet o pomoc

  • Humanitárne problémy znásobilo aj nepriaznivé počasie
  • Ľudia nemajú jedlo, ubytovanie a teplé oblečenie
  • Taliban teraz žiada svet, aby ich podporil
taliban, afganistan
TASR/AP/Rahmat Gul
  • Humanitárne problémy znásobilo aj nepriaznivé počasie
  • Ľudia nemajú jedlo, ubytovanie a teplé oblečenie
  • Taliban teraz žiada svet, aby ich podporil

Spoluzakladateľ afganského militantného hnutia Taliban Abdal Ghaní Barádar v piatok vyzval svetové spoločenstvo, aby podporilo afganský ľud bez „politickej zaujatosti“, keďže krajina čelí veľkej humanitárnej kríze. Informovala o tom agentúra AFP.

„Na rôznych miestach práve teraz ľudia nemajú jedlo, ubytovanie, teplé oblečenie ani peniaze,“ uviedol Barádar, ktorý vo vláde Talibanu zastáva post vicepremiéra.

Barádar vo videu zverejnenom štátnymi médiami v tejto súvislosti povedal, že „svet musí podporovať Afgancov bez akejkoľvek politickej zaujatosti a plniť si svoje humanitárne záväzky“.

Nádielka snehu v posledných dňoch pokryla väčšinu územia v centrálnej a severnej oblasti Afganistanu, zatiaľ čo časť juhu zasiahli záplavy.

Barádar uviedol, že nepriaznivé počasie ešte zhoršilo humanitárny problém, a dodal, že Taliban je pripravený pomôcť s distribúciou dodávok medzinárodnej pomoci po celej krajine.

Po návrate Talibanu k moci vlani v polovici augusta medzinárodné spoločenstvo zmrazilo Afganistanu pomoc a majetok v hodnote miliárd dolárov.

Globálne humanitárne agentúry varovali, že viac ako polovica z 38 miliónov obyvateľov Afganistanu bude podľa očakávania čeliť hladu, pričom v krajine bude stúpať inflácia a nezamestnanosť.

Žiadna krajina sveta zatiaľ vládu Talibanu formálne neuznala a diplomati čelia chúlostivej úlohe nasmerovať pomoc do postihnutej afganskej ekonomiky bez toho, aby zároveň podporili islamistov, konštatovala

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie