Afganistan stíchol: Taliban rozbíja hudobné nástroje, vystrašení hudobníci bez práce čakajú na smrť

  • Hovorca Talibanu sa pre New York Times vyjadril, že hudba bude opäť zakázaná na verejnosti, lebo ju zakazuje aj Islam
  • Počas prvej vlády Talibanu bola zakázaná hudba, výnimkou boli len náboženské piesne
  • Hudobníci z Afganistanu sa aj teraz boja perzekúcií a neistej budúcnosti. Hudobné školy, orchestre ale aj ulice stíchli
  • Hlásené je aj ničenie hudobných nástrojov a dokonca aj vraždy muzikantov
Afganistan hudba
Twitter/Afghanistan National Institute of Music, Jerome Starkey
  • Hovorca Talibanu sa pre New York Times vyjadril, že hudba bude opäť zakázaná na verejnosti, lebo ju zakazuje aj Islam
  • Počas prvej vlády Talibanu bola zakázaná hudba, výnimkou boli len náboženské piesne
  • Hudobníci z Afganistanu sa aj teraz boja perzekúcií a neistej budúcnosti. Hudobné školy, orchestre ale aj ulice stíchli
  • Hlásené je aj ničenie hudobných nástrojov a dokonca aj vraždy muzikantov

Afganistan s príchodom Talibanu stíchol. Afganský ľud, ktorý je známy svojou stáročnou hudobnou tradíciou, opäť pravdepodobne stratí jedno zo základných potešení v živote, a tým je hudba. Hovorca militantného hnutia Zabihulláh Mudžáhid v rozhovore pre New York Times uviedol, že počúvanie hudby na verejnosti v krajine bude zakázané, pretože je to zakázané aj v Islame.

Hovorca Talibanu dúfa, „že dokážeme presvedčiť ľudí, aby takéto veci nerobili, namiesto toho, aby na nich tlačili.“

Zákaz hudby podľa šaríe 

V utorok predstavilo hnutie Taliban zloženie svojej dočasnej vlády. Napriek tomu, že sa Taliban prezentuje ako zmenený a tolerantnejší, v skutočnosti do vlády obsadil staré tváre, medzi ktorými je aj medzinárodne hľadaný terorista, ktorý má zastávať funkciu ministra vnútra a je na neho vypísaná odmena 5 miliónov dolárov.

Vodca militantnej skupiny mullá Hajbatulláh Áchúndzáda odkázal v utorok novej dočasnej vláde Afganistanu, aby v krajine presadzovala islamské právo šaría. Taliban si však vykladá islamské právo po svojom, k tomu patrí aj zákaz hudby.

Pri prvej vláde militantného hnutia, v rokoch 1996 – 2001 platil zákaz hudby. Dovolené boli iba náboženské piesne. Pre všetkých, ktorí zákaz nerešpektovali hrozili kruté tresty, niektorí dokonca prišli o život.

Zakázaná bola aj živá hudba na svadbách a tancovanie.

Hudobné školy stíchli 

Teraz sa situácia opakuje. Svet obleteli správy o zničených hudobných nástrojoch v kábulskom štátnom nahrávacom štúdiu. Za obeť padli dva klavíry a niekoľko bicích a iných hudobných nástrojov, uvádza India Today. Ničenie hudobných nástrojov je zatiaľ však len ojedinelé.

Oveľa častejším javom je ale neistota a strach hudobníkov, ktorí čelia neistej budúcnosti. Hudobné školy prestali fungovať, orchestre sa rozpustili a hudobníci sa zbavujú svojich hudobných nástrojov.

Prázdny zostal aj Afganský národný inštitút hudby (ANIME), ktorý bol pýchou Afgancov. Inštitút bol veľmi pokrokový a poskytoval vzdelanie hudobníkom a hudobníčkam, ktorí boli vyučovaní v jednej triede spolu. Okrem afganskej ľudovej hudby sa žiaci učili aj západné a klasické piesne.

Inštitút poskytoval vzdelanie a voľnočasové aktivity aj pre siroty a deti, ktoré žili na ulici. Pre mnohých to bolo prvé vzdelanie, aké kedy vôbec dosiahli. Škola bola pre obyvateľov Afganistanu symbolom pokroku, zmeny a nádeje.

„Študenti sú všetci vystrašení a znepokojení. Jasne chápu, že ak sa vrátia do školy, môže to mať následky alebo budú potrestaní za svoju terajšiu činnosť,“ povedal pre BBC zakladateľ a riaditeľ školy doktor Ahmad Sarmast, ktorý v čase ovládnutia Kábulu Talibanom bol práve na návšteve v Austrálii, kde aj ostal. 

Sarmast tvrdí, že študenti vracajú hudobné nástroje do školy, pretože ich nájdenia pri domovej prehliadke. Taliban sa pýtal aj na riaditeľa školy, a viackrát ho hľadal aj v jeho dome. Sám sa v minulosti stal terčom atentátu extrémistov, pri ktorom sa vážne zranil a čiastočne ohluchol, aj napriek tomu sa nevzdal. 

Niektorí hudobníci ušli z krajiny, iní ujsť chcú 

Škola bola domovom aj prvého ženského orchestru v Afganistane, ktorý bol celosvetovo uznávaný a hral na viacerých významných podujatiach, ako je ekonomické fórum v Davose alebo v známej opere v Sydney. Jeho členky pochádzali zväčša zo sirotincov. Negin Khpalwak, ktorá bola členkou orchestru spálila svoje hudobné nástroje a aj fotografie.

„Cítila som sa hrozne, mala som pocit, že všetky moje spomienky na život zhoreli na popol,“ uviedla 24-ročná hudobníčka pre Reuters. Z krajiny sa jej podarilo ujsť.

O útek sa pokúšajú mnohí hudobníci, ktorí prišli o živobytie aj zmysel života. „Hudba živí naše duše. Bez toho tu už nechcem žiť,“ uviedol pre Guardian hudobník Zabir, ktorý strávil na kábulskom letisku tri dni v snahe opustiť krajinu.

Speváka uniesli a zastrelili 

O život už prišli aj niektorí hudobníci. Ich úmrtia sa nepripisujú hnutiu Taliban ako takému, ale išlo skôr o rozhodnutie jednotlivých veliteľov. Známy je prípad zavraždenia ľudového hudobníka Fawáda Andarábiho. Talibani ho mali odvliecť z dediny, čo prirovnávajú k únosu a následne zastreliť, uvádza Classic FM.

 „Brutalita Talibanu v Andarábe pokračuje. Dnes brutálne zabili folklórneho speváka Fawáda Andarábiho, ktorý jednoducho prinášal radosť tomuto údoliu a jeho ľuďom,” napísal krátko po spevákovom zabití bývalý afganský minister vnútra Masoud Andárabi, ktorý rovnako ako spevák pochádza z údolia Andaráb a odtiaľ sa odvíja aj priezvisko.

Obava, že skončia ako ľudový spevák desí aj hudobníkov na slávnej kábulskej hudobnej ulici Kharabat, ktorá je síce plná ľudí, ale tlkot tohto hudobného srdca Kábulu už utíchol.

Zdroje: New York Times, India Today, BBC, Reuters, Guardian, Classic FM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá