Nová vláda, staré tváre. Minister vnútra Talibanu je terorista, na ktorého bola vypísaná odmena 5 miliónov dolárov

  • Militantné hnutie Taliban oznámilo v utorok na tlačovej konferencii zloženie dočasnej vlády v Afganistane
  • Vrcholné pozície obsadia členovia hnutia, ktorí dominovali 20-ročnému boju
  • Je medzi nimi človek, ktorý vyjednal dohodu s USA, syn zakladateľa Talibanu ale aj terorista
  • Taliban tvrdí, že kabinet ešte nie je kompletný a pokúsi sa zohnať aj ľudí iných častí krajiny
Russia_Afghanistan_Peace_Talks374074767966
TASR/AP, Alexander Zemlianichenko
  • Militantné hnutie Taliban oznámilo v utorok na tlačovej konferencii zloženie dočasnej vlády v Afganistane
  • Vrcholné pozície obsadia členovia hnutia, ktorí dominovali 20-ročnému boju
  • Je medzi nimi človek, ktorý vyjednal dohodu s USA, syn zakladateľa Talibanu ale aj terorista
  • Taliban tvrdí, že kabinet ešte nie je kompletný a pokúsi sa zohnať aj ľudí iných častí krajiny

Militantné hnutie Taliban oznámilo v utorok na tlačovej konferencii zloženie dočasnej vlády v Afganistane. Vrcholné pozície podľa agentúry AP obsadia členovia hnutia, ktorí dominovali 20-ročnému boju proti medzinárodnej koalícii vedenej Spojenými štátmi a afganskej armáde.

Dočasným premiérom sa podľa slov hovorcu Zabíhulláha Mudžáhida stane mulla Mohammad Hasan Achúnd, ktorý viedol vládu Talibanu, keď bolo hnutie v rokoch 1996 – 2001 pri moci.

Vo vláde bude aj syn zakladateľa a človek, ktorý vyjednal dohodu s USA

Jedným z jeho dvoch námestníkov bude mulla Abdal Ghaní Barádar, ktorý viedol rokovania s USA a podpísal dohodu vedúcu k definitívnemu stiahnutiu amerických vojakov z Afganistanu.

Barádar je zároveň spoluzakladateľ Talibanu. Jeho život zmenila sovietska invázia z roku 1979, ktorá z neho urobila mudžahedína a podľa všetkého aj bojovníka po boku mullu Umara. V roku 2001, po intervencii Spojených štátov a páde Talibanu, bol súčasťou malej skupiny povstalcov pripravených na dohodu o uznaní novej administratívy v Kábule.

Táto iniciatíva sa však ukázala ako neúspešná. Ako jeden z vojenských lídrov Talibanu bol v roku 2010 zatknutý v pakistanskom Karáči. V roku 2018 bol prepustený na slobodu, najmä pod tlakom Washingtonu.

Vďaka rešpektu rôznych frakcií Talibanu bol vymenovaný za vedúceho ich politického úradu so sídlom v Katare, odkiaľ viedol rokovania s Američanmi, ktoré nakoniec viedli k stiahnutiu zahraničných jednotiek z Afganistanu. Bol aj súčasťou mierových rozhovorov s afganskou vládou, ktoré sa však skončili bez úspechu.

zdroj: TASR/AP, Patrick Semansky

Za ministra obrany bol podľa agentúry AFP vymenovaný mulla Mohammad Jakúb, syn zakladateľa tohto fundamentalistického hnutia mullu Omara. Je vedúcim vplyvnej vojenskej komisie Talibanu, ktorá rozhodovala o stratégii boja proti afganskej vláde. Jeho rodinné puto na uctievaného zakladateľa Talibanu ho stavia do úlohy zjednocujúcej postavy v širokom a rôznorodom hnutí.

Ministra vnútra považuje Washington za teroristu 

Šéfom rezortu vnútra a zároveň druhým podpredsedom vlády sa stal Sirádžaddín Hakkání. Ide o šéfa mocnej skupiny, ktorá nesie jeho priezvisko. Skupinu Hakkáníovcov, ktorú založil jeho otec, protisovietsky mudžahedín Džaláluddín Hakkání, označuje Washington za teroristickú organizáciu a jednu z najnebezpečnejších frakcií bojujúcich za posledné dve desaťročia – aj za pomoci samovražedných atentátnikov – proti jednotkám USA a NATO v Afganistane.

Členovia tejto skupiny majú na svedomí vraždy viacerých vysokých afganských predstaviteľov a angažovali sa v rukojemníckych aférach týkajúcich sa občanov západných krajín. Sú známi svojou nezávislosťou, bojovými schopnosťami a operáciami v horských oblastiach východného Afganistanu. Podľa AFP ide o skupinu, ktorá bude mať silný vplyv na budúce rozhodnutia Talibanu.

Americké ministerstvo zahraničia ho zaradila na list hľadaných teroristov. FBI ponúka 5 miliónov dolárov za informácie, ktoré by mohli smerovať k jeho dolapeniu.  

Kabinet údajne nie je kompletný 

Za ministra zahraničných vecí bol zvolený Amír Chán Muttákí, vyjednávač Talibanu v katarskej Dauhe a člen prvej vlády Talibanu.

„Kabinet nie je kompletný…,“ uviedol Mudžáhid v Kábule. „Pokúsime sa získať (do vlády) ľudí aj z iných častí krajiny,“ dodal.

Podľa AP nič nenasvedčuje tomu, že by medzi predstaviteľmi novej vlády boli i osoby, ktoré nepatria k Talibanu. Hnutie predtým prisľúbilo sformovanie inkluzívnej vlády, ktorá bude reprezentovať komplexné etnické zloženie afganského obyvateľstva. Ženy však zrejme nebudú zastávať vysoké vládne funkcie.

Podľa očakávaní malo islamistické hnutie oznámiť členov vlády už koncom augusta po ukončení evakuácií z Afganistanu.

Zdroje: TASR, FBI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá