Aj „fejk“ môže mať cenu miliónov. V Louvri vydražili kópiu Mony Lisy za šialenú sumu

  • Dielo Leonarda da Vinciho má množstvo falošných kópií
  • Jedna z nich sa v piatok predala za rekordnú sumu
Mona Lisa Louvre umenie obraz
Mona Lisa, TASR/AP
  • Dielo Leonarda da Vinciho má množstvo falošných kópií
  • Jedna z nich sa v piatok predala za rekordnú sumu

Mona Lisa je obraz talianskeho umelca Leonarda da Vinciho. Predpokladá sa, že ju renesančný umelec namaľoval približne v období rokov 1503-1505. Od toho času vzniklo množstvo kópii diela, ktoré pozná svet.

Jedna z reprodukcií sa predala v piatok. Ako uvádza Forbes, Mona Lisa visí v parížskom Louvri, kde sa aj konala aukcia. Práve tam sa kópia diela vydražila za 3,4 milióna dolárov (2,9 milióna eur).

Reprodukcia vznikla v 16. storočí

Odborníci predpokladajú, že daná reprodukcia bola namaľovaná na začiatku 16. storočia, približne 100 rokov po tom, čo originálne dielo namaľoval Leonardo da Vinci. Podľa Hindustan Times je rozdiel v tom, že zatiaľ čo Leonardo da Vinci vytvoril svoje dielo na drevenej doske, replika je na plátne.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Musée du Louvre (@museelouvre)

Kópia dostala prezývku „Hekking Mona Lisa“. Súvisí to s francúzskym zberateľom umenia Raymondom Hekkingom, ktorý ju v 50. rokoch kúpil v obchode so starožitnosťami. Cena obrazu bola vtedy 3 libry, čo by v roku 2020 bolo približne 86 libier (100 eur), uvádza Forbes.

Hekking veril, že jeho obraz je originál, a že do Louvru bol po odcudzení originálu v roku 1914 vrátený falošný obraz. Niektorí historici umenia v tom čase vážne zvažovali Hekkingove argumenty. Vtedajšiemu zberateľovi umenia sa však pravosť diela nepodarilo potvrdiť.

Obraz sa predal za mnohonásobne vyššiu sumu

Podľa aukčnej siene Christie’s Auction House v Paríži sa obraz predal za asi desaťkrát väčšiu sumu, ako odhadovali odborníci. Môže za to aj fakt, že aj keď je dielo len kópia, skutočnej Mone Lise sa približuje oveľa viac, ako iné obrazy.

Rekordná cena „demonštruje pretrvávajúcu fascináciu, ktorú Mona Lisa má aj po storočiach po svojom vzniku,“ uviedol vo vyhlásení Pierre Etienne, špecialista na obrazy starých majstrov.

Víťazom online aukcie je európsky zberateľ, uvádza Hindustan Times. Suma, ktorú za dielo zaplatil, je nielen mnohonásobne vyššia, ako predpokladali odborníci, ale taktiež to je najväčšia suma, za ktorú bola falošná Mona Lisa v celej histórii predaná.

Zdroje: Hindustan Times, Forbes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK