Aj na Slovensku máme ekologický hotel! Spája luxus s rešpektom k prírode  

  • Keď sa povie zelený hotel, predstavíš si zrejme nejakú drevenicu či dom z bambusu uprostred pralesa. Táto stereotypická predstava však môže mať ďaleko od pravdy, pretože hotel rešpektujúci prírodu tak na prvý pohľad vôbec nemusí vyzerať. Máme ho totiž aj na Slovensku, presnejšie v Košiciach!
collagejhgb
hoteldalia.sk
  • Keď sa povie zelený hotel, predstavíš si zrejme nejakú drevenicu či dom z bambusu uprostred pralesa. Táto stereotypická predstava však môže mať ďaleko od pravdy, pretože hotel rešpektujúci prírodu tak na prvý pohľad vôbec nemusí vyzerať. Máme ho totiž aj na Slovensku, presnejšie v Košiciach!

V skutočnosti pojem zelený hotel nie je označenie pre zariadenie situované v prírode, ale také, ktoré si osvojilo eco friendly správanie a rešpektuje prírodu. Ide o jeden z najnovších hoteliérskych trendov, ktorý už vo svete nie je novinkou. Na Slovensku je to však stále rarita a oplatí sa ju vyzdvihnúť.

Za zelený hotel označujeme taký, ktorý získal štátom uznanú environmentálnu značku či napr. prestížnu európsku značku Ecolabel. Aby ju hotel mohol získať, jeho ponúkané služby, ale aj vybavenie musia mať minimálny negatívny dopad na životné prostredie. To sa o väčšine prestížnych hotelov skutočne nedá povedať.

Hotel by mal využívať aspoň jeden obnoviteľný zdroj energie, riešenia pre úsporu vody či elektriny, triediť odpad, používať eco friendly čistiace prostriedky či drogériu a svoje šance zvýši budovaním zelených plôch, ochranou okolitej prírody či presadzovaním  ekologickej dopravy. Takýmto zariadením je aj hotel Dália v Košiciach.

Tento zelený hotel je príkladom, ako by ideálny hotel 21. storočia mal vyzerať a fungovať. Pretože dnes je ľahostajnosť k životnému prostrediu neospravedlniteľná. Štvorhviezdičkové zariadenie je držiteľom značky Ecolabel a je jediným eko friendly hotelom svojho druhu na Slovensku a zároveň funguje najdlhšie. Nedávno tiež získal certifikát excelentnosti od Tripadvisoru.

Tento hotel skutočne nie je len taký obyčajný, ale vďaka jeho majiteľovi sa činí v osvetovej činnosti a podieľa na eko projektoch a seminároch o ochrane životného prostredia. Čo je však ešte obdivuhodnejšie, svoje eko postoje zaviedol aj do praxe. Všetko v rámci prevádzky hotela sa snaží robiť ekologicky, úsporne a zdravo a dokazuje, že sa to skutočne dá!

Nemusí robiť kompromisy medzi estetickosťou a určitým štandardom pohodlia, ktoré sú pre hostí stále prioritou. Napriek tomu dokáže ekologickú záťaž zariadenia už roky minimalizovať používaním solárnych panelov na ohrev vody, používaním úsporných LED žiaroviek, separovaním odpadu, a to zďaleka nie je všetko.

Návštevníkom ponúka len organickú kozmetiku, jedlá pripravené z lokálnych bio surovín, podporuje cyklistiku a pohyb v blízkom parku. Odmieta jednorazové obaly a používajú len biodegradovateľné. Má tiež ústretový prístup k zvieratám a dovoľuje pobyt domácich miláčikov. Výhody a zľavy poskytujú všetkým cyklistom či tým, ktorí pricestujú vlakom.

Ba čo viac, hotel umožňuje aj skutočne revolučnú vec – nabitie elektromobilu priamo v priestoroch hotela. Vďaka inovatívnemu a zelenému mysleniu si hotel získava sympatie aj u pokrokových firiem či startupov, ale aj ľudí, ktorý majú jednoducho k prírode blízko a keď môžu, radšej si vyberú hotel, ktorý si ctí hodnoty.

Eko zameranie hotela vzniklo už pri jeho stavbe, pretože jeho vedenie – rodina Amrichovcov, sa chcelo odlíšiť o masy a priniesť do Košíc a na Slovensko niečo nové. Zároveň chceli spraviť niečo nielen zárobkové, ale aj užitočné, a dodnes sa im to vypláca. Tento hotel je na Slovensku určite unikátom a ak by išli rovnakou cestou viacerí hoteliéri, bolo by to úžasné.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK