Aj na Slovensku si môžeš postaviť minimalistickú drevostavbu. Zvládneš to aj vlastnými rukami 

  • Postaviť dom, zasadiť strom. To všetko do týždňa a s čo najmenším zásahom do krajiny
  • Vďaka projekt Tiny house DONE je niečo takéto celkom možné
  • Tento český projekt mal len nedávno premiéru a za krátky čas stihol vzbudiť u ľudí veľký záujem
bim
Tiny House Done
  • Postaviť dom, zasadiť strom. To všetko do týždňa a s čo najmenším zásahom do krajiny
  • Vďaka projekt Tiny house DONE je niečo takéto celkom možné
  • Tento český projekt mal len nedávno premiéru a za krátky čas stihol vzbudiť u ľudí veľký záujem

Ide o minimalisticky montovanú drevostavbu, ktorú navrhlo štúdio DDAANN, menovite architekti Daniel Baudis a Daniel Rohan. Jedinečná drevostavba reaguje na celosvetový záujem o tinyhousing.

zdroj: Tiny House Done

V Čechách aj na Slovensku zároveň nadväzuje na chatársku tradíciu, ktorá sa dnešnej mladej generácii pomaly vzďaľuje. Autori sa spoločne s Lukášom Otevřelem, producentom ďalšieho neformálneho obydlia – plávajúceho domu PORT X, rozhodli na túto tradíciu nadviazať.

zdroj: Tiny House Done

Ich tiny house poskytuje jednoduché riešenie bývania, pri ktorého stavbe sa môžu vlastnými rukami realizovať aj jeho budúci majitelia.

zdroj: Tiny House Done

DIY či samostavba je teda niečo, čo sa v názve projektu DONE (hotovo) síce objavuje, ale väčšina záujemcov v súčasnosti dopytuje kompletnú dodávku stavby aj so zasadením stromu. Ten je možné k domu dodať  a to dokonca podľa dreveného obkladu, ktorý je použitý v interiéri tinyhousu.

zdroj: Tiny House Done

„Chceli sme vytvoriť niečo minimalistické, lokálne a súčasné. ​​Ambíciou je projekt v budúcnosti rozšíriť aj ďalej do sveta. Koncept DONE vznikol s dôrazom na praktickosť užívania v dnešnej uponáhľanej dobe, vlastnou čiastočnou asistenciou pri stavbe a splnenia si dvoch dielov životné triády – teda postaviť dom a zasadiť strom.“ hovorí Lukáš Otevřel pre Startitup.

zdroj: Tiny House Done

DONE má síce len 12 metrov štvorcových, no aj napriek tomu sa do neho vošla obývacia miestnosť, kuchyňa s pecou a drezom, sprcha s toaletou, technická miestnosť a vonkajšia terasa. Nájdeš tu aj úložné priestory a skladaciu posteľ, kuchynský stôl a stoličky. Všetko v precíznom prevedení.

zdroj: Tiny House Done

Tiny house tak ponúka komfort na veľmi malej ploche, zároveň však berie ohľad aj na priestor pred domom. Domček je pritom možné umiestniť aj na častokrát ťažko prístupné miesta, kde najväčším luxusom samotné miesto či výhľad.

Stavba je dodávaná českým výrobcom Devoto, ktorý realizuje drevostavby, no do jeho portfólia spadá aj nábytkový a interiérový sortiment. Autorov tiny house zaujal tento výrobca s 10 ročnou tradíciou najmä sofistikovanosťou výrobných procesov a úrovňou detailov.

Les is more. Les je nejlepší. Nejlepší probuzení je v lese, a tak dále! Pro zájemce o rezervaci noclehu, pište na beldov.com.

Posted by Tiny House Done on Sunday, September 1, 2019

Varianty, ktoré sú pripravené pre zákazníkov, sa líšia v náročnosti na vnútorný komfort a infraštruktúru – kľúčové prevedenie OFFGRID nevyžaduje žiadne napojenie na siete. Domček je buď osadený iba pecou a nádržou na vodu, ktorú dopĺňa dažďová voda na oplach.

Petr, Dan, Dan a Lukáš. Než se potkali, hledali Lukáš Otevřel (Port X), který snil o minidomku, co by si mohl postavit…

Posted by Tiny House Done on Wednesday, August 21, 2019

Elektrickú energiu zaisťuje buď skromnejšia gélová batéria, prípadne sofistikovaná sústava solárnych panelov a batérií spojených s tepelným čerpadlom. Táto výbava dokáže z domu urobiť celkom sebestačnú jednotku aj v lokalitách, kde by komín a dym spôsoboval komplikácie.

Posted by Tiny House Done on Monday, July 1, 2019

Alebo verzia CORE poskytuje základnú verzia bez prvkov, ako je kuchyňa, komín, kachle, toaleta či sprcha. Môže slúžiť napríklad ako útulňa. V Česku je dodávaná za štartovaciu cenu 14 254 eur. Najluxusnejšou je verzia GLAMP,  ponúkajúca špeciálne prvky výbavy.

zdroj: Tiny House Done

Pre autorov je podstatný aj ekologický aspekt projektu. Priznávajú, že dlhú dobu vyberali  lokálneho zdroje materiálov, ako aj českého výrobcu, ktorý je schopný zaručiť zmysluplný a ekologický rozmer stavby.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech