Aj paneláky môžu byť krásne a vkusné. Geniálny nápad umelca v Prievidzi si nevedia vynachváliť

  • Staré pohľadnice Prievidze zdobia fasády panelákov
  • Tvorcom je legendárny umelec Ivan Jakušovský
  • Podľa tvorcu ide o najväčšiu namaľovanú plochu na Slovensku o histórii
pjimage (1)
TASR/Radovan Stoklasa
  • Staré pohľadnice Prievidze zdobia fasády panelákov
  • Tvorcom je legendárny umelec Ivan Jakušovský
  • Podľa tvorcu ide o najväčšiu namaľovanú plochu na Slovensku o histórii

Sú to doslova pohľadnice pre Prievidžanov,“ uviedol pre TAS tvorca diel, Ivan Jakušovský. „Celá kolekcia tých pohľadníc je bohatá. Myšlienka vznikla približne pred štyrmi rokmi. Prišiel za mnou jeden pán, domovník z paneláku, keď som náhodou v okolí maľoval.  Ľudia si sami zistili a zaplatili okolo toho, ja som to prišiel zrealizovať.“

zdroj: TASR/ Radovan Stoklasa

Obyvatelia Prievidze si vybrali motív starej Prievidze, na ktorú odkazuje projekt Ulice v obrazoch. Podľa Jakušovského ide o miesta, ktoré občania najčastejšie navštevujú, majú na ne najlepšie spomienky. Sú to pre nich doslova pohľadnice.

Túto galériu pre ľudí maľoval v skutočnej alebo v nadživotnej veľkosti. Vďaka tomu pôsobia z určitej vzdialenosti melancholicky.

Cestovanie v čase

Alžbetino námestie, Zlatá ulička či Mariánsky vršok. Tieto miesta spoznajú domáci a aj návštevníci mesta na fasádach panelákov. Nejde však o náhodné maľby či umiestnenia, majú svoju postupnosť, ako v galérií.

Prvá maľba začína a otvára ulicu. „Prídete vlakom do stanice v Prievidzi 100 rokov dozadu a prechádzate sa po Prievidzi. Približne pol kilometra na ploche 450 štvorcových metrov máte najväčšiu namaľovanú plochu na Slovensku o histórii,“ dodal Jakušovský.

zdroj: TASR/ Radovan Stoklasa

Miestni občania sú z obrazov nadšení. Vďaka nim sa o pol storočia prenesú naspäť v čase a mesto má nový kultúrny zážitok.

Ivan Jakušovský nie je vo svete umenia nováčikom. Ako uvádza denník SME, ide o umelca, ktorý má za sebou cestovanie po svete a zážitky, ktoré dopĺňajú jeho umeleckú tvorbu. Pracuje na obrovských maľbách na stenách, portrétoch či karikatúrach.

Zdroje: myhornanitra.sme.sk, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech