Aj poslanec so strednou školou zarobí za jediný deň viac, ako radový Slovák za mesiac

  • Poslanci strávili od začiatku volebného obdobia v laviciach celkovo 33 dní
  • Pri poslaneckom plate to vychádza, že za deň sedenia v lavici zarobí poslanec takmer 500 eur
kollár
Poslanec ĽSNS Milan Mazurek nemá pdľa svojho životopisu ani maturitu, TASR/Michal Svítok
  • Poslanci strávili od začiatku volebného obdobia v laviciach celkovo 33 dní
  • Pri poslaneckom plate to vychádza, že za deň sedenia v lavici zarobí poslanec takmer 500 eur

Poslanci Národnej rady SR sa stretávajú už piaty mesiac od volieb. Za ten čas však strávili v laviciach celkovo 33 dní v rámci desiatich schôdzí, uvádza agentúra TASR.

Mesačný plat za jeden deň

Po prepočítaní na dni strávené rokovaním a hlasovaním, zarobia poslanci za jediný deň zaujímavú sumu, až 496 eur. To je viac, ako minimálna mzda na Slovensku v čistom (okolo 476 eur). Mesačne poslanec zarobí výrazne viac, než priemerný slovenský vysokoškolák. Priemerný plat ľudí s vysokoškolským vzdelaním je približne 1500 eur.

Pre porovnanie, predseda parlamentu Boris Kollár, ktorý sa po škandále s diplomovkou v parlamente považuje za stredoškolsky vzdelaného človeka, dostáva mesačný plat s príplatkom za funkciu predsedu (497 eur mesačne). Za jeden rokovací deň zarobil predseda Kollár 571 eur. 

Aj ten najmenej aktívny poslanec, ktorý nie je ani vo výbore, zarobil za doterajšie obdobie po voľbách minimálne 497 eur za deň.

Slovensko má vyše 60-tisíc nezamestnaných do 29 rokov. Prešov a Košice sú na tom doslova najhoršie

Plat plus odmeny

Práca poslanca však nie je len sedenie v lavici, poslanci rokujú v Národnej rade na výboroch a podnikajú aj vlastné aktivity.

Plat poslanca je podľa údajov kancelárie NRSR 3 276 eur mesačne. To je základný plat, ku ktorému ešte niektorí poslanci dostávajú príplatky za funkcie. Príplatok dostáva predsedníctvo a vedenie výborov. 

Ďalšou z odmien sú paušálne náhrady. Poslanci z Bratislavského kraja dostávajú 1 966 eur a mimobratislavskí 2 294 eur. Poslanci dostávajú aj peniaze na asistentov, tieto peniaze však nedostávajú poslanci, ale priamo ich asistenti.

Poslanci Národnej rady (NR) SR strávili počas aktuálneho volebného obdobia v pléne 33 dní v rámci desiatich schôdzí. V zmysle schváleného harmonogramu ich čaká ešte 29 rokovacích dní a tri riadne schôdze. Očakáva sa tiež schôdza k novelám, ktoré vetovala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Najdlhšie v tomto volebnom období trvala 6. schôdza, na ktorej sa rokovalo aj o programovom vyhlásení vlády (PVV).

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech