„Ak bude mandát Hlasu slabý, žiadna vláda neprežije.“ Pellegrini reaguje, či by sa vzdal kresla premiéra v prospech Smeru

  • V diskusnej relácii O 5 minút 12 sa sa stretli Michal Šimečka (PS) a Peter Pellegrini (Hlas)
  • Vzdal by sa Hlas premiérskeho kresla v prospech Smeru?
Peter Pellegrini rozpráva
Startitup/Matej Hlbočan
  • V diskusnej relácii O 5 minút 12 sa sa stretli Michal Šimečka (PS) a Peter Pellegrini (Hlas)
  • Vzdal by sa Hlas premiérskeho kresla v prospech Smeru?

Dnes sa v diskusnej relácii televízie RTVS O 5 minút 12 streli Michal Šimečka (PS) a Peter Pellegrini (Hlas). V ostrej výmene názorov prebrali migračnú krízu, zadlženosť Slovenskej republiky, ku ktorej Pellegrini za Hlas komentoval, že je nevyhnutná plošná pomoc pre obyvateľov a adresnosť je len otázkou imidžu.

V diskusii zazneli mnohé výčitky aj v rámci migračnej krízy, ktorá rezonuje Slovenskom. Obe strany a ich predstavitelia sú pripravené viesť krajinu, predsedovia sú pripravení obsadiť kreslo premiéra. Moderátor sa v relácii opýtal Petra Pellegriniho na jeho postoj, či je ochotný prepustiť post premiéra, ak by to znamenalo možnosť zostavenia vlády, šéfovi Smeru, Robertovi Ficovi. Túto možnosť Pellegrini nevylúčil, ale ani špecifickejšie nekomentoval.

Povestný jazýček na váhach

Postoj Roberta Fica, ktorý rovnakú otázku dostal v predošlom diele relácie, je jasný. Nesúhlasí, že by strana, ktorá dostane najviac hlasov, mala počúvať podmienky strany so slabším mandátom.

Pellegrini moderátora vyzval, aby neriešil podmienky, ktoré nie sú realitou, a nechal prv priestor ľuďom na voľbu. Na záver si však neodpustil štipľavú reakciu, že „ak nebude mať Hlas silný mandát, žiadna vláda sa nedožije 4 rokov“.

Progresívne Slovensko zase odmieta úvahy o rušení špeciálnej prokuratúry, alebo špecializovaného trestného súdu, vyhlásil predseda hnutia Michal Šimečka.

„Je toho dosť, kde sa s pánom Pellegrinim nezhodneme. A jednu vec som dnes musel odmietnuť naozaj dôrazne. V PS odmietame akékoľvek úvahy o rušení špeciálnej prokuratúry, alebo špecializovaného trestného súdu,“ uviedol Šimečka.

Podľa šéfa progresívcov ide o dôležité inštitúcie, ktoré sa osvedčili aj v iných vyspelých krajinách.

simecka
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Politológa Radoslava Štefančíka sa moderátor opýtal, či bude Hlas jazýčkom na váhach pri zostavení vlády po voľbách. Expert uznáva, že áno, ale je možné, že by voľby Hlas aj vyhral, a preto netreba robiť urýchlené závery. Podľa experta nie je možné vylúčiť ani koalíciu PS so Smerom či Hlasom.

Vláda odborníkov predstaví desiatky opatrení na zníženie deficitu verejných financií

Nebude tak robiť počas kampane politických strán, o opatreniach bude informovať po voľbách. V nedeľu to povedal v relácii RTVS O 5 minút 12 premiér Ľudovít Ódor, ktorý bol hosťom televízie po Pellegrinim a Šimečkovi.

„Ak by sme do tejto štvavej kampane predstavili opatrenia, ktoré sú racionálne a potrebné, no môžu byť bolestivé, neviem, ako by to dopadlo. Intenzívne zvažujem, že ich predstavíme po voľbách,“ priblížil premiér s tým, že predstavenie krokov po voľbách môže byť užitočné, pretože strany, ktoré budú vytvárať koalíciu, sa môžu rozhodnúť, či budú s opatreniami súhlasiť.

Ide o kroky v daňovej a výdavkovej oblasti, kde bude podľa premiéra potrebné šetriť aj na prevádzke štátu či na sociálnych opatreniach. „Dáme na stôl väčší balík, pretože ak bude vláda chcieť riešiť väčšinu konsolidácie cez dane, budú tam opatrenia aj takého charakteru,“ vyjadril sa Ódor.

Podľa premiéra by bolo ideálne konsolidovať verejné financie na úrovni 5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Minimálna konsolidácia je však podľa Ódora 3 % HDP.

„My sme úradnícka vláda, takže sme si dovolili povedať pravdu a veci tak, ako sú. Čakali sme, že v kampani žiadna politická strana nebude hovoriť o tom, že sa treba pripraviť na šetrenie. Upozornili sme na to, že situácia nie je dobrá, Slovensko je medzi najhoršími v Európskej únii (EÚ), čo sa týka deficitu či udržateľnosti.“

Premiér upozornil aj na to, že bývalé vlády nemali snahu konsolidovať verejné financie v dobrých časoch.

V súvislosti s nelegálnymi migrantmi zatiaľ nebol zaznamenaný incident, potvrdil Ódor. „Stále platí, že migranti, ktorí sem prichádzajú, odchádzajú. A posledné čísla dokonca hovoria, že migranti sú vybavovaní veľmi priebežne za 24 hodín,“ povedal. Dodal, že migranti dokážu prejsť aj cez stráženú hranicu.

„Myslieť si, že sa to dá hermeticky uzavrieť, je čistý mýtus,“ povedal. Ak by sme na hranice poslali veľa policajtov a vojakov, bolo by to podľa premiéra veľmi drahé a ľudia by veľmi dlho čakali na hraničných priechodoch.

Dodal, že na hraniciach sú hliadky a Slovensko spolupracuje s Maďarskom. Nemecko podľa neho v súčasnosti neuvažuje o znovuzavedení hraničných kontrol s Českou republikou.

„Uvažujú o tom, že s českými partnermi vytvoria hliadky ešte na českej strane hranice a budú robiť presne to, čo teraz robia naši policajti s Maďarskom,“ priblížil s tým, že je potrebné lepšie chrániť vonkajšie hranice Európskej únie.

Zdroje: RTVS/ O 5 minút 12, TASR, TS/PS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá