Ak budeme disciplinovaní, vrchol nákazy príde na jeseň. IZP zverejnila novú predpoveď

  • Ak ochránime osady a domovy dôchodcov, budeme mať koronavírus čoskoro za sebou
  • Najpesimistickejší scenár počíta aj s vyše 30-tisíc nakazenými
  • Vrchol epidéme však pravdepodobne príde na jeseň
Startitup, dáta IZP
Startitup na základe dát IZP
  • Ak ochránime osady a domovy dôchodcov, budeme mať koronavírus čoskoro za sebou
  • Najpesimistickejší scenár počíta aj s vyše 30-tisíc nakazenými
  • Vrchol epidéme však pravdepodobne príde na jeseň

Inštitút zdravotníckej politiky má nový model šírenia koronavírusu na Slovensku. Ako prvý o ňom písal Denník N, na stránke inštitútu dáta ešte nie sú zverejnené.

Vrchol nákazy by mal prísť na jeseň tohto roku a počet nakazených pravdepodobne dosiahne 5400. To nastane v prípade, že faktor R0 bude pod hodnotou jedna. To znamená, že jeden infikovaný človek nenakazí žiadneho, alebo maximálne jedného ďalšieho človeka.

Zaujímavý je však aj scenár, v ktorom sa počíta s izolovaním domovov dôchodcov a marginalizovaných komunít. teda osád. Ak by sa ich podarilo izolovať a nákaza by sa z nich nešírila, mohol by vrchol v počte nakazených prísť už 1. mája a odvtedy bude už len klesať.

Scenár, v ktorom sa práve blížime k vrcholu, je na grafe zelenou farbou a počíta s infekčnosťou (R0) na hodnote 0,8. Nakazených by sme mali maximálne 2 200 a vírus postupne vymizne.

Základný, najpravdepodobnejší scenár (na grafe modrou farbou) mapuje situáciu s R0<1. Nákaza by sa stabilne a kontrolovane šírila, čo by spôsobilo vrchol epidémie začiatkom jesene.

Tretí scenár, na grafe červenou líniou, opisuje stav, keď je R0 na hodnote 1,1. To je v súčasnosti priemerný počet ľudí, ktorých v súčasnosti nakazí jeden infikovaný. Dobrou správou je, že aj v prípade takéhoto scenára sú kapacity nášho zdravotníctva dostačujúce.

Tento model je na rozdiel od dvoch predchádzajúcich presnejší najmä kvôli údajom o skutočnej mobilite ľudí na základe anonymných údajov od mobilných operátorov.

Podľa Martina Smatanu, riaditeľa IZP, však netreba byť zbytočne optimistický. Kedykoľvek môže prísť druhá či tretia vlna. Rizikové sú najmä rómske osady s nízkou úrovňou hygieny a tzv. superšíritelia, ktorí o svojej infekcii nevedia a stretávajú sa s veľkým množstvom ľudí. 

Zdroje: IZP, DenníkN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá