„Ak by som sa zabil, majetok by ostal rodine,“ uvažuje Slovák, ktorý čelí tvrdému trestu za tri rastliny konope

  • V troch rastlinách našli o čosi vyššiu hranicu THC, než je slovenskými súdmi tolerovaná
  • Odsúdili ho na šestnásť rokov za mrežami a udelili mu aj trest prepadnutia majetku
Marihuana
Unsplash/Vinicius Amnx, Jakub Matyas
  • V troch rastlinách našli o čosi vyššiu hranicu THC, než je slovenskými súdmi tolerovaná
  • Odsúdili ho na šestnásť rokov za mrežami a udelili mu aj trest prepadnutia majetku

Farmár Miroslav Weizer trpí obštrukčnou chorobou pľúc. Ako podpornú liečbu používal CBD kvapky. Na poli našiel semiačka poľnej konopy, ktoré si zasadil, pretože si chcel vyrobiť vlastné. V troch rastlinách našli znalci o čosi vyššiu hranicu THC, než je našimi súdmi tolerovaná.

Pred niekoľkými týždňami si Slovensko vypočulo jeho rozsudok. Okrem 16-ročného väzenia mu súd nariadil aj prepadnutie majetku. Rodina odsúdeného muža žiada o pomoc v liste, ktorý adresovali prezidentke, premiérovi, ministrom aj poslancom.

V dome, ktorý mu má prepadnúť, býva aj jeho maloletá dcéra. „Nevieme, čo si počneme,“ píše v liste manželka. „Neviem, ako mám niečo také prijať. V base mi vraveli, že ak by som sa zabil, tak sa trestné konanie zastaví a majetok ostane deťom a žene. Nevyhrážam sa, len uvažujem,“ píše v liste pán Weizer.

Tri psychoaktívne rastliny

Prípadu pána Weizera sme sa už venovali. Igor Ribár, zakladateľ advokátskej spoločnosti RIBÁR & PARTNERS, nám situáciu, v ktorej sa Miroslav Weizer ocitol, priblížil v marci tohto roka. V tom čase mu hrozilo pätnásť až dvadsať rokov za mrežami za tri rastliny marihuany.

Rastlín mal dokopy jedenásť, osem z nich nebolo psychoaktívnych, objasnil advokát. Pán Weizer je farmárom a v problémových rastlinách mu našli spodnú hranicu toho, čo je, a čo nie je psychoaktívne: „Pri marihuane ide o dve percentá THC, on mal pri troch rastlinách o minimum viac. Ostatné boli pod dve percentá.“

„Takým paradoxom je, že ak by tú sušinu zmiešal, čo by aj zmiešal, tak by bol beztrestný,“ skonštatoval Igor Ribár. Dané rastliny však ani nedopestoval. Dosušili ich v laboratóriu. Na 90 % to bola technická konope, ktorá nie je na Slovensku zakázaná: „V laboratóriu však neskúmajú odrodu.“ Policajná znalkyňa vysvetlila, že ona nie je botanička.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: SIU, SIU, List manželov, Stanovisko Igora Ribára

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá