Ak Česi budú pýtať odškodné za Vrbětice, Kremeľ by mal vystaviť protiúčet a započítať okupáciu v 1968, uviedol ruský politológ

  • Česko bude pravdepodobne žiadať odškodné od Ruskej federácie kvôli výbuchom muničného skladu v obci Vrbětice
  • Ruský politológ Jevgenij Satanovskij poradil Dume, aby v prípade, že Česko naozaj požiada o odškodné, vystavila protiúčet
  • Odškodné si má Duma pýtať za svetové vojny, stratený cársky poklad ale aj okupáciu Československa v 1968
  • V takom prípade im nebude stačiť ani celé Česko. Zástupca Dumy už uviedol, že Česko si má pýtať odškodnenie od USA
Putin Česko
TASR/AP/Unsplash, Martin Krchnacek, Alexei Druzhinin
  • Česko bude pravdepodobne žiadať odškodné od Ruskej federácie kvôli výbuchom muničného skladu v obci Vrbětice
  • Ruský politológ Jevgenij Satanovskij poradil Dume, aby v prípade, že Česko naozaj požiada o odškodné, vystavila protiúčet
  • Odškodné si má Duma pýtať za svetové vojny, stratený cársky poklad ale aj okupáciu Československa v 1968
  • V takom prípade im nebude stačiť ani celé Česko. Zástupca Dumy už uviedol, že Česko si má pýtať odškodnenie od USA

Česká republika bude pravdepodobne žiadať odškodné od Ruskej federácie kvôli výbuchom muničného skladu v obci Vrbětice. Za sabotážou alebo „aktom štátneho terorizmu“, ako to nazvali českí politici, majú stáť práve agenti ruskej rozviedky GRU.

Čo je ruská GRU, ktorú pomáhal vyšetrovať aj ESET? Sabotáž skladu v Čechách, podplácanie Talibanu či útok na Clintonovú

Rusko má vystaviť protiúčet, tvrdí Satanovskij 

Ruský politológ Jevgenij Satanovskij mal radiť ruskej dume na sociálnej sieti Telegram, aby v prípade, že bude Česko naozaj žiadať odškodné, Rusko má vystaviť protiúčet. Podľa politológa by tak odškodné mohlo Rusko žiadať za prvú aj druhú svetovú vojnu, uvádza Security Magazín.

V prvej svetovej vojne bolo Česko ako súčasť Rakúska-Uhorska nepriateľom Ruska. V druhej svetovej vojne taktiež ako Protektorát Čechy a Morava, ovládaného Nemeckom bojovalo proti Rusku.

Počas prvej svetovej vojny sa časť českých obyvateľov zapojila do Česko-slovenských légii v Rusku, ale aj to politológovi prekážalo. Uviedol, že bojovali s polkou Ruska v občianskej vojne, a preto by sa malo premýšľať o zničení ich pamiatok v Rusku.

zdroj: TASR/AP,Petr David Josek

Satanovskij spomenul aj stratený cársky poklad, ktorí mali podľa neho vyplieniť Česi. Nárokovať by si Duma podľa neho mala aj náklady na prítomnosť sovietskych vojsk v roku 1968, keď  do Československa vpadli vojská Varšavskej zmluvy. V Rusku boli zaznamenané pokusy interpretovať vpád vojsk ako obranu pred vojskami NATO.

„Pokiaľ nám Česi predložia účty, museli by sme byť úplní idioti, aby sme neodpovedali tak, ako si to zaslúžia, a aj s úrokmi. Možná im nebude stačiť celá krajina, aby sa s nami vysporiadali,“ uzavrel ruský politológ podľa Security magazín. Ruský politológ je obľúbeným analytikom pre slovenské a české dezinformačné proruské weby.  

Česko chce minimálne miliardu 

Česko naozaj avizovalo, že bude pýtať od Ruskej federácie odškodné. Ministerka financií Alena Schillerová (za ANO) uviedla, že budú požadovať minimálne jednu miliardu českých korún.

„Najprechodnejšia cesta, ktorá sa javí, je cesta medzinárodného odškodnenia podľa medzinárodného práva, pretože keby sme šli cestou napríklad náhrady škody spojenej v rámci trestného konania, bude to na veľmi dlho,“ uviedla Schillerová pre reláciu Týden v politice Českej televízie.

Česku vznikli škody nie len pri výbuchoch, ale aj pri evakuácii obyvateľov okolitých dedín. Za deň evakuácie česká vláda odškodnila obyvateľov 3 100 českými korunami na osobu.

zdroj: TASR/Mesto Valašské Klobouky

Podľa expertov je šanca, že Česko odškodné naozaj dostane, minimálna. „Predstava, že existuje nejaký súd, kde sa dá Rusko zažalovať, je úplne mylná,“ povedal portálu iDNES.cz vedúci Katedry medzinárodného a európskeho práva Masarykovej univerzity v Brne Filip Křepelka.

Nech zaplatí washingtonský kurátor, tvrdí predstaviteľ Dumy 

Na české požiadavky už reagovala aj ruská Duma. „Akékoľvek požiadavky Českej republiky voči Rusku na vyplatenie náhrady za vysoko pravdepodobné vykonštruované zapojenie ruských špeciálnych služieb do výbuchov v skladoch vo Vrbetici sú absurdné,“ uviedol predseda výboru pro medzinárodné záležitosti Štátnej dumy Leonid Slutskij pre agentúru TASS.

žena rúško koronavirus česko
zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

Podľa neho by Praha mala postúpiť tieto požiadavky „washingtonským kurátorom, ktorí stoja za organizáciou tejto provokácie“.

Okrem materiálnych škôd, ktoré Česká republika pri výbuchoch utrpela, prišli o život aj dvaja českí občania. Existujú pochybnosti, či český minister vnútra a zároveň vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) nechcel sabotáž ututlať výmenou za ruské neregistrované vakcíny Sputnik V a samit Biden-Putin v Prahe.

Zdroje: Security Magazín, ČT24, iDNES, TASS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech