Česi chceli zamiesť kauzu Vrbětice pod koberec výmenou za Sputnik a samit Biden-Putin. Pomáhať im mal Andrej Danko

  • Vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček (ČSSD) čelí podozreniu, že chcel ututlať kauzu Vřbetice
  • Mlčanie chcel vymeniť za milión kusov vakcíny Sputnik V a usporiadaním samitu Biden-Putin v Prahe
  • S takýmto "obchodom" mu mal pomáhať aj Andrej Danko, ten sa odmieta vyjadriť ale zároveň nič nepoprel
  • Hamáčka kritizoval aj bývalý minister zahraničia Tomáš Petříček. Opozícia požaduje demisiu
Hamáček Danko
TASR/Michal Svítok
  • Vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček (ČSSD) čelí podozreniu, že chcel ututlať kauzu Vřbetice
  • Mlčanie chcel vymeniť za milión kusov vakcíny Sputnik V a usporiadaním samitu Biden-Putin v Prahe
  • S takýmto "obchodom" mu mal pomáhať aj Andrej Danko, ten sa odmieta vyjadriť ale zároveň nič nepoprel
  • Hamáčka kritizoval aj bývalý minister zahraničia Tomáš Petříček. Opozícia požaduje demisiu

Vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček (ČSSD) čelí podozreniu, že chcel ututlať kauzu Vřbetice za výmenou za milión kusov vakcíny Sputnik V a usporiadaním samitu Biden-Putin v Prahe. To mal byť údajne aj skutočný dôvod jeho plánovanej cesty do Moskvy, ktorej sa mal zúčastniť aj predseda SNS Andrej Danko.

Príbeh Miloša Zemana: Spasiteľ ČSSD i pomstychtivý a vulgárny prezident, ktorý ťahá za nitky a má blízko k Putinovi

Hamáček neskôr označil túto cestu za kamufláž, české médiá ale poukázali na to, že keď ponúkal Prahu ako miesto samitu na Twitteri, politik už musel vedieť o sabotáži muničného skladu. Za sabotáž muničného skladu majú byť zodpovední ruskí agenti GRU, čo viedlo k diplomatickej roztržke medzi krajinami.

Hamáček tvrdenia odmieta 

Odhalenie priniesli Seznam Zprávy. Hamáček túto informáciu medzičasom prostredníctvom sociálnej siete Twitter rezolútne poprel. „Jednoznačne odmietam (tieto) špekulácie,“ napísal.

Hamáček, ktorý v tom čase po odvolaní Tomáša Petříčka prevzal aj ministerstvo zahraničných vecí, tiež údajne chcel, aby sa v Prahe uskutočnil vrcholný politický samit amerického prezidenta Joea Bidena s jeho ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Aj to malo byť podľa zdrojov Seznam Zprávy súčasťou vrbětického obchodu.

Hamáček mal o svojom pláne informovať účastníkov schôdzky, ktorá sa konala 15. apríla. Prítomní mali byť zástupcovia vojenského spravodajstva a tajných služieb. Chýbal však predstaviteľ BIS, ktorá prípad vyšetrovala. Schôdzku pre médium potvrdili jej viacerí účastníci.

zdroj: TASR/Michal Svítok

„Článok je postavený na špekuláciách a klamstvách, ktoré žiadny z účastníkov nepotvrdil a nemohol potvrdiť, pretože sa to nestalo. Môžem potvrdiť, že 14. 4. sa na MV uskutočnilo niekoľko schôdzok za účasti riaditeľov bezpečnostných zložiek, najvyššieho štátneho zástupcu a veľvyslanca ČR v Moskve,“ napísal ďalej na Twitteri Hamáček a dodal, že „v žiadnom okamihu nebol predmetom rokovania akýkoľvek výmenný obchod s Ruskou federáciou. Tieto ničím nepodložené špekulácie poškodzujú záujmy Českej republiky a nahrávajú záujmom cudzej moci“.

Čo je ruská GRU, ktorú pomáhal vyšetrovať aj ESET? Sabotáž skladu v Čechách, podplácanie Talibanu či útok na Clintonovú

Danko sa nevyjadruje, Petříček nešetrí kritikou 

Odvolaný minister zahraničia Tomáš Petříček (ČSSD) na Twitteri uviedol, že toto odhalenie bude komplikovať české požiadavky na solidaritu v Európskej únii. Naznačil, že práve toto môže byť pravý dôvod jeho odvolania. „Už viem, prečo by „operácia Vrbětice“ so mnou nešla. Úlohou ministra nie je hrať „spravodajské hry“ na Twitteri,“ kritizoval Petříček vicepremiéra, ktorý ho v tej dobe zastupoval. „Toto nie je dobrý signál pre spojencov, ktorých žiadame o solidaritu. Som rád, že Hamáček potvrdil, že info od tajných služieb sme mali dlhšiu dobu,“ uviedol bývalý minister zahraničia.

Hamáček sa mal vo vyjednávaní takého „obchodu“ s Rusmi spoliehať práve na Andreja Danka, ktorý je známy svojimi kontaktmi v Rusku. Danko mal pre Hamáčka konktaktovať vysokopostavených politikov, s ktorými mal dohadovať stretnutia. Napríklad so šéfom Štátnej dumy Vjačeslavom Volodinom.

Danko sa odmietal vyjadriť k týmto obvineniam, schôdzku s Volodinom ale nevyvrátil. „Riešte si to vy doma, vtiahli ste nás do nepríjemnej situácie. Čo bolo, je jedno. Máte pred voľbami a nebudem sa zúčastňovať politických hier,“ napísal Andrej Danko v SMS pre Seznam Zprávy.

Putin zaradil Česko na zoznam nepriateľských krajín. Hneď vedľa USA

Požadujú demisiu 

Časť českej opozície vyzýva vicepremiéra a ministra vnútra Jana Hamáčka, aby podal demisiu, informoval o tom portál iDNES.cz. Predseda ODS Petr Fiala následne tiež na Twitteri v reakcii konštatoval, že „minister vnútra Jan Hamáček je vo vážnom podozrení, že chcel predať našu národnú bezpečnosť za milión dávok neoverenej vakcíny. Je to neuveriteľné, týmto spôsobom ohrozovať našu bezpečnosť, dôveryhodnosť a znížiť sa k takému odpornému ‚obchodu‘.“

„Jan Hamáček by mal hneď rezignovať, nemôže viesť ministerstvo, ktoré je zodpovedné za bezpečnosť ľudí. On, naopak, bezpečnosť občanov priamo ohrozuje. Toto je ďalší dôvod, prečo koalícia SPOLU považuje za nutné vysloviť vláde nedôveru,“ dodal. Podobne sa pritom vyjadrili aj ďalší zástupcovia českej opozície.

 „Podľa všetkého chcel Jan Hamáček vymeniť bezpečnosť krajiny, 2 ľudské životy a miliardovú škodu za neschválenú vakcínu, o ktorej Rusko preukázateľne klame a slúži ako nástroj hybridnej vojny,“ napísala predsedníčka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na Twitteri. „Pokiaľ o tomto vedel premiér – musí podať demisiu. Pokiaľ o tomto nevedel – musí podať demisiu.“

Zdroje: Seznam Zprávy, SITA, iDNES

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech