Putin zaradil Česko na zoznam nepriateľských krajín. Hneď vedľa USA

  • Česko je oficiálne na zozname nepriateľských zemí Ruskej federácie
  • Na zozname sa ocitlo už desať krajín vrátane Poľska, Ukrajiny, Estónska, Lotyšska, Litvy a Spojených štátov
  • Vypracovanie zoznamu nariadil samotný prezident Ruska Vladimir Putin ešte minulý týždeň
  • Vzťahy medzi západnými krajinami a Ruskom sú ešte viac napäté od príchodu Bidenovej administratívy. Kauza Vrbětice ich zhoršila
Putin Česko
TASR/AP/Unsplash, Martin Krchnacek, Alexei Druzhinin
  • Česko je oficiálne na zozname nepriateľských zemí Ruskej federácie
  • Na zozname sa ocitlo už desať krajín vrátane Poľska, Ukrajiny, Estónska, Lotyšska, Litvy a Spojených štátov
  • Vypracovanie zoznamu nariadil samotný prezident Ruska Vladimir Putin ešte minulý týždeň
  • Vzťahy medzi západnými krajinami a Ruskom sú ešte viac napäté od príchodu Bidenovej administratívy. Kauza Vrbětice ich zhoršila

Česko je oficiálne na zozname nepriateľských krajín Ruskej federácie, informáciu preniesol spravodajský web ČT24.

Česká televízia sa odvoláva na televíziu Rossija, ktorá uvádza, že v súčte sa na zozname ocitlo už desať štátov vrátane Poľska, Ukrajiny, Estónska, Lotyšska, Litvy, Spojených štátov či Veľkej Británie. Podľa CNN Prima News by na zoznam mala v blízkej dobe pribudnúť aj Kanada.

ODBORNÍK: Napätie medzi Ruskom a NATO je kvôli Ukrajine vysoké. Odhalenia v Česku môžu všetko ešte zhoršiť

Vypracovanie zoznamu mal nariadiť Putin 

Česká republika má pritom s Ruskom podpísanú zmluvu o priateľstve. Vzťahy krajín sa výrazne zhoršili, keď sa prevalila kauza Vrbětice a zapojenie ruských agentov GRU do sabotáže muničného skladu. Výbuch muničného skladu si vyžiadal životy dvoch českých občanov.

Podľa ČT24 vypracovanie zoznamu nariadil samotný prezident Ruska Vladimir Putin ešte minulý týždeň. Zoznam má obsahovať nepriateľské štáty, ktoré sa podľa neho dopúšťajú akcií proti Ruskej federácii.

Vladimir Putin
zdroj: TASR/AP/Alexei Druzhinin

Krajiny na zozname budú mať obmedzené možnosti zamestnávania ruských občanov na svojich ambasádach. Kremeľ krajinám stanoví počet ruských zamestnancov, s ktorými budú môcť uzatvárať pracovné zmluvy. 

Obmedzenia sa budú týkať iba pracovníkov na ruskom území. Ambasády zemí na zozname v ďalších krajinách si budú môcť naďalej najímať ruských pracovníkov neobmedzene. Podľa hovorkyne ruského ministerstva zahraničia Marije Zacharovovej má opatrenie zabrániť snahám západných krajín verbovať ruských občanov ku spolupráci so západnými tajnými službami.

Diplomatickú roztržku výrazne zhoršila kauza Vrbětice

Diplomatickú roztržku medzi západnými krajinami a Ruskom výrazne zhoršila kauza Vrbětice. Česká republika 17. apríla oznámila, že vyhostí 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb. Vyhostenie súvisí s výbuchom muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014, do ktorého boli podľa zistení českých tajných služieb zrejme zapojení ruskí agenti. Rusko ako odvetu oznámilo vyhostenie 20 zamestnancov ambasády ČR v Moskve.

ruská ambasáda rusko putin
zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Následne dala Praha Moskve ultimátum, aby sa mohli vyhostení českí diplomati vrátiť do Ruska. Moskva ultimátum nesplnila, čo viedlo českú stranu ku zastropeniu počtu pracovníkov na ambasáde.

Rusko odpovedalo rovnakým krokom. Počet členov ruského veľvyslanectva v Prahe a českej ambasády v Moskve sa do 31. mája zníži na zhodne sedem diplomatov, 25 technických pracovníkov a 19 miestnych zamestnancov. Pre agentúru TASS to v piatok uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Solidaritu s Českom vyjadrilo aj štáty Estónsko, Lotyšsko a Litva, ktoré v piatok 23. apríla oznámili, že vyhosťujú ruských diplomatov, ktorých obvinili z konania v rozpore so štatútom diplomatov. Lotyšsko a Estónsko vyhostili po jednej osobe, Litva dve. Slovensko 22. apríla vyhlásilo za nežiadúce osoby troch zástupcov ruskej diplomatickej misie v SR.

Napäté vzťahy medzi Ruskom a Bidenovou administratívou 

Vzťahy Západu a Ruska sú výrazne napäté od príchodu novej administratívy Joe Bidena, ktorý označil Putina za „vraha“, ktorý „zaplatí“ za vmiešavanie sa do vnútorných záležitosti USA a volieb. Biden to uviedol v rozhovore pre ABC News.

USA oznámili vyhostenie desiatich ruských diplomatov a sankcie voči viac ako trom desiatkam ľudí. Tieto ekonomické sankcie boli uvalené na 16 organizácií a 16 jednotlivcov, ktorí sú údajne spojení so zasahovaním Ruska do vlaňajších volieb v USA.

Dôvodom sankcií sú tiež údajné odmeny ponúkané Ruskom za útoky na amerických vojakov v Afganistane, ktoré mali mať na svedomí práve agenti GRU a rozsiahly hackerský útok na americké ciele. Rusi na sankcie USA odpovedali vyhostením desiatich amerických diplomatov. 

Putin perlil: USA je Šerchán a európske krajiny psíci, ktorí poskakujú okolo. Máme hrošiu kožu, reaguje Biely dom

Putin kritizoval sankcie USA ako „nezákonné, politicky motivované ekonomické sankcie a hrubé pokusy presadiť svoju vôľu u iných“.

„Sankcie majú znamenať zavedenie dôsledkov pre činy, ktoré boli v našich očiach a očiach globálneho spoločenstva úplne neprijateľné,“ bráni sa Biely dom. Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová uviedla, že USA chce mať s Ruskom „stabilný a predvídateľný vzťah“.

Zdroje: ČT24, TASR, CNN Prima News

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech