Biden neľutuje, že nazval Putina vrahom bez duše. Putin mu na oplátku zaželal veľa zdravia

  • Napätie medzi Ruskom a USA sa stupňuje. Dôvodom je rozhovor na ABC News, kde Biden uviedol, že verí, že Putin je vrah
  • Uviedol tiež, že nemá dušu a zaplatí za ovplyvňovanie prezidentských volieb v USA
  • Rusi chcú ospravedlnenie, Putin navrhol telefonát naživo. Biden naň nemá čas
  • Hovorkyňa Bieleho domu uviedla, že Biden neľutuje, že nazval Putina vrahom
Putin Biden
TASR/AP, Alex Brandon, Alexei Druzhinin
  • Napätie medzi Ruskom a USA sa stupňuje. Dôvodom je rozhovor na ABC News, kde Biden uviedol, že verí, že Putin je vrah
  • Uviedol tiež, že nemá dušu a zaplatí za ovplyvňovanie prezidentských volieb v USA
  • Rusi chcú ospravedlnenie, Putin navrhol telefonát naživo. Biden naň nemá čas
  • Hovorkyňa Bieleho domu uviedla, že Biden neľutuje, že nazval Putina vrahom

Napätie medzi Ruskom a Spojenými štátmi americkými sa stupňuje. Situáciu zhoršil rozhovor pre stanicu ABC News odvysielaný v stredu. Americký prezident Joe Biden v ňom dostal otázku, či verí, že Putin je vrah. „Verím,“ odpovedal Biden, ktorý Putina dobre pozná ešte zo svojich čias viceprezidentovania počas Obamovej administratívy.

Prezident USA sa pustil do Putina: Verím, že je vrah a čoskoro uvidíme, ako zaplatí za miešanie sa do našich volieb

Prezident odpovedal na priamu otázku

Ospravedlnenie od USA žiadal vo štvrtok predseda zahraničného výboru hornej komory ruského parlamentu Konstantin Kosačev, ktorý súčasne varoval, že ak tak Washington neurobí, bude nasledovať odvetný krok Moskvy. Biden sa ale podľa všetkého ospravedlňovať nemieni a ani neľutuje, že Putina nazval „vrahom“.

„Prezident poskytol priamu odpoveď na priamu otázku,“ povedala vo štvrtok hovorkyňa Bieleho domu Jen Psaki novinárom na tlačovej konferencii. „Prezident Biden sa pozná s prezidentom Putinom už dlho. Obaja sú už na globálnej scéne dlho, prešli mnohými vývinmi vzťahu medzi USA a Ruskom.“

Biden: Putin nemá dušu a za ovplyvňovanie volieb zaplatí

Biden taktiež uviedol, že Putin „zaplatí“ za ovplyvňovanie amerických prezidentských volieb. Ruské spravodajské služby a hackeri sa mali pokúsiť ovplyvniť voľby v prospech republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa, pokúsili sa zdiskreditovať Bidena a podkopať dôveru v celý volebný systém. Operácie boli podobné tým v roku 2016 proti demokratickej kandidátke Hillary Clinton. Tie ale boli zacielené s ešte väčšou intenzitou.

V rozhovore tiež opakoval slová, ktoré mal adresovať Putinovi už dávnejšie pri jednom z ich rozhovorov. „Povedal som: „Pozrel som sa vám do očí a nemyslím si, že máte dušu,“ uviedol Biden a dodal, že Putin sa „pozrel sa späť a povedal: „Rozumieme si.“

Na telefonát nemá čas

Vladimir Putin vo štvrtok Bidenovi ponúkol vzájomný rozhovor prostredníctvom videokonferencie v priamom prenose, informovala agentúra AFP.

zdroj: SITA/AP, Patrick Semansky, Alexei Druzhinin

„Chcel by som prezidenta Bidena pozvať, aby sme pokračovali v našej diskusii,“ uviedol Putin. Podmienkou však je, že rozhovor sa uskutoční online a v priamom prenose. Má to byť podľa Putina „otvorená priama diskusia“, ktorá bude „zaujímavá“ pre ľudí v Rusku a v USA.

Putin je pripravený rozhovor absolvovať v piatok (19. marca) alebo v pondelok (22. marca). Psaki sa vyjadrila, že Biden je zaneprázdnený, a na takýto rozhovor nemá čas.

Putin želá Bidenovi zdravie 

Bidenove slová vyvolali v Rusku ostrú reakciu mnohých politikov a viedli k stiahnutiu veľvyslanca z USA do Ruska na „naliehavé konzultácie o budúcnosti vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom“.

zdroj: SITA/AP, Alexander Zemlianichenko

Putin v reakcii na Bidenove výroky zo stredy vo štvrtok uviedol: „Čo sa týka vyjadrení môjho amerického kolegu. Čo by som mu tak odpovedal? Povedal by som mu: Buďte zdravý… Želám mu zdravie!“ vyhlásil Putin, pričom poznamenal, že to hovorí „bez irónie, bez vtipov“.

Predseda dolnej komory ruského parlamentu Viačeslav Volodin sa zasa vyjadril, že „Biden svojím vyhlásením urazil občanov našej krajiny“. Útoky na Putina sú podľa Volodina „útokmi na našu krajinu“.

Zdroje: Newsweek, TASR, ABC News, AP

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech