Prezident USA sa pustil do Putina: Verím, že je vrah a čoskoro uvidíme, ako zaplatí za miešanie sa do našich volieb

  • Americký prezident Joe Biden sa v exkluzívnom rozhovore pre ABC News pustil do ruského prezidenta Vladimira Putina
  • Biden uviedol, že verí, že Putin je vrah. Dodal, že Putin čoskoro zaplatí za miešavanie sa do prezidentských volieb
  • Americké spravodajské služby len v utorok zverejnili správu, ktorá potvrdzuje, že ruská vláda sa miešala do volieb roku 2020
  • Snažila sa zdiskreditovať Bidena v prospech Donalda Trumpa
Biden Putin 2,
SITA/AP, Patrick Semansky, Alexei Druzhinin
  • Americký prezident Joe Biden sa v exkluzívnom rozhovore pre ABC News pustil do ruského prezidenta Vladimira Putina
  • Biden uviedol, že verí, že Putin je vrah. Dodal, že Putin čoskoro zaplatí za miešavanie sa do prezidentských volieb
  • Americké spravodajské služby len v utorok zverejnili správu, ktorá potvrdzuje, že ruská vláda sa miešala do volieb roku 2020
  • Snažila sa zdiskreditovať Bidena v prospech Donalda Trumpa

Americký prezident Joe Biden sa v exkluzívnom rozhovore pre ABC News pustil do ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ostrieľaný moderátor ABC News George Stephanopoulos sa úradujúceho prezidenta spýtal, či verí, že Putin je vrah. „Verím,“ odpovedal Biden, ktorý Putina dobre pozná, ešte zo svojich čias viceprezidentovania počas Obamovej administratívy.

zdroj: SITA/AP, Alexander Zemlianichenko

Stephanopoulosova otázka nasledovala po otázke na federálne vyšetrovanie kybernetických útokov spojených s Ruskom počas minulého roka, keď Kremeľ zaútočil na vládne softvéry. Analytici označili hackerský útok za najhorší a najväčší hackerský útok v histórii Spojených štátov. V otázke sa moderátor dotkol aj spravodajskej správy spájajúcej Kremeľ s online zásahmi súvisiacimi s voľbami, ktoré v prospech Donalda Trumpa šírili pravicové konšpiračné teórie v snahe zdiskreditovať Bidena.

Putin zaplatí za snahu ovplyvniť prezidentské voľby 

Biden Stephanopoulosovi povedal, že Putina varoval pred možnou reakciou zo strany USA počas hovoru koncom januára. „Zaplatí cenu,“ povedal Biden. „Mali sme dlhý rozhovor, on a ja, keď – ho poznám pomerne dobre. A rozhovor sa začal, povedal som:„ Poznám ťa a ty mňa. Ak sa to stane, buďte pripravení. “

Biden ale nešpecifikoval, aká bude cena, ktorú zaplatí a ani kedy ju zaplatí. Pravdepodobne pôjde o ďalšie sankcie pre Rusko. Zároveň však dodal, že je v najlepšom záujme krajín, aby spolupracovali. Preto sa v januári rozhodol predĺžiť zbrojnú dohodu s Ruskom.

Americké spravodajské služby len v utorok zverejnili správu, ktorá potvrdzuje, že ruská vláda sa miešala do prezidentských volieb roku v 2020. Pričom sa snažila zdiskreditovať Bidena v prospech Donalda Trumpa. Kremeľ mal vyvíjať veľký dezinformačný tlak. Podľa CNN sa ciele Ruska neobmedzovali iba na poškodzovanie Bidenovej kandidatúry a napomáhanie Trumpovej snahe oznovuzovelenie, ale celkovo sa snažili prehĺbiť nedôveru vo volebný proces a „prehĺbiť spoločensko-politické rozpory v USA“.

Trump bol 40 rokov sledovaný ako záujmová osoba. Vysvitlo, že okrem KGB ho monitorovala aj československá ŠtB

„Hodnotenie spravodajskej komunity, ktoré bolo dnes zverejnené, zdôrazňuje to, čo sme už všetci vedeli, že Rusko zasiahlo do podpory bývalého prezidenta Trumpa, ubližovalo prezidentovi Bidenovi a podlomilo dôveru v náš volebný proces. Prostredníctvom zástupcov Rusko uskutočnilo úspešnú spravodajskú operáciu, ktorá prenikla do vnútorných kruhov,“ uviedol v utorok vo vyhlásení Adam Schiff (D-Kalifornia), predseda výboru pre spravodajstvo v Snemovni reprezentantov.

Rovnaké operácie ako v roku 2016

Trumpovo najbližšie okolie na čele s jeho právnikom Rudym Giulianim sa mali spojiť s osobami blízkymi Kremľu. Malo ísť o podobné operácie, akým v roku 2016 čelila kampaň demokratickej nominantky Hillary Clinton.

Trumpov vzťah s Ruskom od začiatku budil pochybnosti. Nakoniec ho preverovalo vyšetrovanie špeciálneho vyšetrovateľa FBI Roberta Muellera, ktorý vyšetroval údajné zasahovanie Ruska do prezidentských volieb 2016 a údajné prepojenie samotného Trumpa a jeho tímu na ruských predstaviteľov.

Trumpovi sa nepodarilo dokázať úmyselnú spoluprácu s Rusmi aj napriek tomu, že jeho zať Jared Kushner, jeho syn Donald Jr. a členovia jeho kampane Michael Flynn, Paul Manafort a Jeff Sessions sa preukázateľne stretávali s ruskými predstaviteľmi.

Donald Jr. a Kushner sa mali dokonca stretnúť s ruskou právničkou v Trumpovom sídle Trump Tower, kde s ňou mali preberať možnosť zaobstarania kompromitujúcich materiálov na demokratickú nominantku Hillary Clinton.

Manafort a Flynn boli obvinení FBI. Flynn sa priznal, že FBI klamal, Trump mu počas svojho funkčného obdobia udelil milosť.

Naopak, preukázalo sa, že ruskí hackeri na príkaz Vladmira Putina napádali Trumpovu súperku Hillary Clinton a aj Demokratický národný výbor.

Zdroje: ABC News, CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech