Ak chceš, aby tvoje balíky prišli do Vianoc, musíš sa poponáhľať. Pošta prezradila, dokedy ich treba poslať

  • Informuje o nich Slovenská pošta a ministerstvo dopravy
  • Slovenská pošta príjme denne v predvianočnom období viac ako 100 000 balíkových zásielok
Slovenská pošta
Ilustračné foto: TASR/František Iván
  • Informuje o nich Slovenská pošta a ministerstvo dopravy
  • Slovenská pošta príjme denne v predvianočnom období viac ako 100 000 balíkových zásielok

Najkrajšie sviatky v roku sa blížia a ak chceš, aby tvoje balíčky prišli včas, mal by si si dať na čas a posielať ich v predstihu. Dvojnásobne to platí, ak vianočné balíčky posielaš z cudziny. Informuje o tom na sociálnej sieti ministerstvo dopravy.

Ak chceš, aby tvoje balíčky prišli včas, máš ešte 3 týždne

„Na to, aby váš list alebo balík doručila Slovenská pošta, a.s. do Vianoc tam, kam treba, máte ešte 3 týždne. Posledný termín na odoslanie listových zásielok 2.triedy je 18. december, balíky a listy 1. triedy treba poslať do 19. decembra,“ píše ministerstvo na sociálnej sieti.

Predsviatočné obdobie prináša už tradične zvýšený záujem o poštové služby, či už posielanie listových zásielok alebo balíkov. Slovenská pošta príjme denne v predvianočnom období viac ako 100 000 balíkových zásielok.

Podiel na tom, samozrejme, má aj nákup tovarov na internete, posielanie darčekov prostredníctvom pošty, ale tiež pretrvávajúca tradícia Slovákov zasielania vianočných pozdravov. Pošta preto zákazníkom odporúča, aby si posielanie zásielok nenechávali na poslednú chvíľu, informuje Slovenská pošta v TS. 

V prípade poslania balíkovej zásielky v rámci Slovenska pošta odporúča posledný termín utorok 19.12.2023, aby bol balík doručený do Vianoc. Zákazník môže podať balík ako expres zásielku, ktorá príde adresátovi skôr ako balík poslaný štandardným spôsobom. Zákazníkom zároveň odporúčajú, aby uviedli mobilné číslo adresáta zásielky, aby mohol byť vopred informovaný o doručení zásielky. Zásielku môže sledovať aj v mobilnej aplikácii.

Posielanie zásielok do/zo zahraničia

Posielanie zásielok do zahraničia trvá o čosi dlhšie, preto pošta odporúča poslať zásielku v predstihu. „Ak chcú zákazníci posielať listy alebo balíky do zahraničia, odporúčame podať listové zásielky najneskôr v piatok 15. decembra a balíky najneskôr vo štvrtok 14. decembra pre krajiny Európskej únie,“ píše Slovenská pošta v TS.

Zásielky do zámorských krajín a európskych krajín mimo EU odporúčajú podať vo väčšom predstihu a to v zmysle Tarify časť VII – Prehľad lehôt pre včasnosť dopravy zásielok EMS, listov a balíkov medzinárodného styku, pričom pri zásielkach, ktoré obsahujú tovar treba počítať s dlhšou dobou colného prerokovania v krajine určenia ako obvykle.

„V prípade, ak chcú zákazníci posielať zásielky zo zahraničia, odporúčame im aj vzhľadom na povinnosť colnej kontroly, doručiť zásielky (najmä balíky) na Slovensko minimálne 7 – 8 pracovných dní pred Štedrým dňom. Pokiaľ ide o listové zásielky, odporúčame doručiť ich minimálne 5 – 6 pracovných dní pred Štedrým dňom, podľa toho, či ide o dokumentáciu alebo tovar,“ dodáva hovorkyňa pošty Iveta Dorčáková.

Nová vianočná známka

Slovenská pošta vydala vo štvrtok (16. 11.) poštovú známku Vianoce 2023: Slovenské ľudové rezbárstvo so špecifickým symbolom T2 50 g. Označenie zodpovedá cene zhodnej s výškou poštovej sadzby za list druhej triedy do 50 gramov vo vnútroštátnom styku. Informovala o tom Iveta Dorčáková.

Na poštovej známke je vyobrazená plastika s motívom Svätej rodiny zo zbierok Oravskej galérie v Dolnom Kubíne od ľudového rezbára Štefana Siváňa, píše TASR.

Súčasne s poštovou známkou vyjde aj obálka prvého dňa (FDC) s pečiatkou s dátumom 16. 11. 2023 a domicilom mesta Dolný Kubín. „Predlohou prítlače FDC obálky je tiež dielo Štefana Siváňa s motívom Madony s dieťaťom. Motívom FDC pečiatky je taktiež Madona s dieťaťom,“ uviedla Dorčáková.

Zdroje: Facebook/Ministerstvo dopravy, Slovenská pošta/TS, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá