Ak chceš bývať, ponáhľaj sa. Ceny nehnuteľností kríza nakopla a budú rásť aj ďalej

  • Predpokladá sa, že tento rok ceny nehnuteľností napriek pokračujúcim obmedzeniam porastú naďalej
  • Dôvodom vyšších cien predaných nehnuteľností v porovnaní s predchádzajúcim rokom sú aj výhodné hypotéky
Mint Investments Metropolis byty reality domy bývanie architektúra
Mint Investments
  • Predpokladá sa, že tento rok ceny nehnuteľností napriek pokračujúcim obmedzeniam porastú naďalej
  • Dôvodom vyšších cien predaných nehnuteľností v porovnaní s predchádzajúcim rokom sú aj výhodné hypotéky

Aj napriek nepriaznivým ekonomickým dôsledkom súčasnej krízy si vlani pripísali predajné ceny bytov a domov v hlavnom meste a okolí dvojciferný rast a predpokladá sa, že tento rok ceny nehnuteľností napriek pokračujúcim obmedzeniam porastú naďalej.

Vyplýva to z údajov realitnej kancelárie HERRYS, ktorá je najväčšou realitnou kanceláriou v Bratislave.

Slovenský developer búra komunistické stereotypy vo svete, predstavil unikátne veže na štýl Minecraftu

Vyššie ceny kvôli výhodným hypotékam

Dôvodom vyšších cien predaných nehnuteľností v porovnaní s predchádzajúcim rokom sú aj výhodné hypotéky. „K dispozícii je stále výhodné bankové financovanie, keďže priemerná úroková sadzba na hypotéky medziročne klesla o pol percenta. Ďalším dôvodom je stále obmedzená ponuka developerských projektov, ktoré niekoľko rokov nestíhajú pokryť dopyt,“ uviedol partner realitnej kancelárie HERRYS Martin Marsina.

Najvyšší rast cien nehnuteľností zaznamenala Bratislava a predpokladá sa, že inak to nebude aj v budúcnosti. Dôvodom je najmä dopyt po novostavbách, ktorých nie je dostatok.

Becont/ kvartálna analýza realitného trhu, reality, byty, domy, štatistika
zdroj: Becont/ kvartálna analýza realitného trhu

Nájmy sa budú musieť z krízy spamätať

Na začiatku minulého roka bol počet voľných bytov na prenájom v ponuke realitnej kancelárie stabilný, zlom nastal v marci, kedy sa aj na Slovensku naplno prejavila pandémia koronavírusu. „Pribudli nám najmä byty, ktoré majitelia prenajímali formou služby Airbnb alebo byty, ktoré sa uvoľnili po zahraničných zamestnancoch nadnárodných spoločností. Celkovo sa nám ponuka prenájmov počas prvej vlny pandémie zvýšila o 40 percent,“ uviedol Marsina.

Toto je jeden z hlavných dôvodov, prečo opäť porastú ceny bytov v Bratislave

Od mája počet ponúk postupne klesal a to najmä vďaka výrazne zvýšenému dopytu. Počet dostupných nehnuteľností sa zvyšoval opäť na konci minulého roku, keď začiatok zimy priniesol oproti jeseni o 30 percent viac voľných bytov.

Druhá polovica roka by mohla do hlavného mesta opäť prilákať študentov a zamestnancov firiem, čo by sa malo odraziť na vyššom dopyte po nájmoch. Samozrejme, všetko bude závisieť od aktuálnej pandemickej situácie. Pri prenájmoch sa môžu ceny v druhej polovici roka, respektíve na začiatku 2022, postupne vrátiť na úroveň, ktorú mali pred pandémiou.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech