Slovenský developer búra komunistické stereotypy vo svete, predstavil unikátne veže na štýl Minecraftu

  • Slovenský CORWIN začal po novom stavať aj mimo Slovenska
  • V Ľubľane bude stáť bytový komplex svetových kvalít
  • Návrh vznikol v ateliéri prestížneho štúdia OFIS architekti
  • Rovnako aj slovenský trh nasleduje trend vyspelých a zelených budov
architektúra, zelená stavba, reality, byty
CORWIN, OFIS arhitekti
  • Slovenský CORWIN začal po novom stavať aj mimo Slovenska
  • V Ľubľane bude stáť bytový komplex svetových kvalít
  • Návrh vznikol v ateliéri prestížneho štúdia OFIS architekti
  • Rovnako aj slovenský trh nasleduje trend vyspelých a zelených budov

Nezvyčajné veže s ustupujúcimi hornými podlažiami zapadajú dokonale do prostredia ľubľanskej štvrte Šiška. Stavia ich popredný slovenský developer CORWIN, ktorý sa snaží, ako sám hovorí, „stavbu zasadiť do svojho okolia, spĺňať potreby budúcich užívateľov a brať ohľad na životné prostredie“.

Taký by mal byť aj plánovaný obytný súbor Kvartet. Návrh vznikol v ateliéri prestížneho slovinského štúdia OFIS arhitekti, informuje o tom architektonický portál ABS.

Na čele štúdia stojí jedna z najznámejších slovinských architektiek Špela Videčnik. Ide vôbec o prvú stavbu, ktorá sa bude týčiť mimo nášho územia, píše CORWIN. Kvartet bude pozostávať zo štyroch veží so 16 podlažiami. Tie budú rozmiestnené okolo parku s rozlohou 4 000 metrov štvorcových. Okolité priestranstvo spolu s dobrou dostupnosťou prinesú nadštandard do všetkých obytných budov, ktoré spolu pozostávajú z 217 jedno- až štvorizbových bytov.

architektúra, zelená stavba, reality, byty
zdroj: CORWIN, OFIS arhitekti

Trh je do značnej miery nenasýtený. Masívny apetít po nových nehnuteľnostiach, vysoká kúpna sila a poddimenzovaná ponuka patria medzi faktory, pre ktoré považujeme Ľubľanu za veľmi perspektívny priestor na expanziu. Tunajšie menšie projekty sa orientujú skôr na prémiovejšiu klientelu, Kvartet však ponúkne kvalitné, ale zároveň na miestne pomery aj dostupné bývanie,“ vysvetľuje Michal Maco, Country Manager pre Slovinsko pre portál ABS. 

architektúra, zelená stavba, reality, byty
zdroj: CORWIN, OFIS arhitekti

Najvyšších päť podlaží obytného komplexu Kvartet sa architekti rozhodli oživiť ustupujúcimi zárezmi, ktoré trochu budia dojem Minecraft sveta, avšak poskytujú tak jedinečné priestory, ktoré sa dajú využiť ako terasy a záhrady v jednom.

V tomto najvyššom pásme sa nachádza 64 bytov a mimo terás sa budú nový majitelia tešiť z úžasných panoramatických výhľadov na mesto. Byty sú taktiež orientované na svetelnú stranu, čo zaručí, že terasy budú vždy slnečné. Najvyššie 16. podlažie v každej veži dokonca disponuje aj samostatným penthousom.

Pre nových obyvateľov bytového komplexu bude k dispozícii 277 parkovacích miest ako aj 500 bicyklových stojísk, ktoré budú umiestnené v podzemí, dodáva ABS.

architektúra, zelená stavba, reality, byty
zdroj: CORWIN, OFIS arhitekti

Slovenský trh nehnuteľností nasleduje trend vyspelých a zelených budov

Budovy v regióne strednej a východnej Európy (CEE región) aj na Slovensku v technologickej vyspelosti a udržateľnosti neustále napredujú. O aktuálnom stave technologických inovácií a digitálnych riešení v kancelárskych budovách v celom regióne CEE vrátane Slovenska hovorí prieskum Proptech index 2019, ktorý realizovala realitno-poradenská spoločnosť CBRE.

Pri rozhodovaní o nájme sú pre nájomcov stále dominujúce faktory ako náklady a lokalita, prvýkrát sa však medzi top päť faktorov dostali aj technológie. V najbližších rokoch je tak možné očakávať vývoj aj v tomto smere.

Poznala ich celá monarchia. Turzovské kúpele predali za cenu bytu v Bratislave, teraz ich chcú späť za dvojnásobok

Zelené budovy musia spĺňať kritériá tzv. certifikačných systémov, medzi tie najrozšírenejšie patria LEED či BREEAM. „Aj u nás na Slovensku sa udržateľná výstavba stáva postupne štandardom. Medzi najčastejšie zelené prvky takýchto budov patrí napríklad separácia odpadu, zelené strechy, vonkajšie žalúzie, chladiace stropy a trámy, pohybové senzory, nízkoprietokové vodovodné batérie, stojany na bicykle či nabíjačky pre elektromobily. To je však, samozrejme, len malá časť zelených prvkov,“ priblížil vedúci A&T – Office Investor Leasing spoločnosti CBRE Radovan Mihálek.

Z prieskumu ďalej vyplýva, že na strane majiteľov administratívnych budov nastala v rámci rozhodovania istá zmena. Medzi najviac rozhodujúcimi faktormi v porovnaní s rokom 2018 sú stále náklady, lokalita a dostupnosť. V roku 2019 sa oproti tomu predošlému stali čoraz viac rozhodujúce aj faktory ako flexibilita možností prenájmu (nárast z 27 % na 61 %) či práve technológie (nárast z 16 % na 30 %).

architektúra, zelená stavba, reality, byty
zdroj: CORWIN, OFIS arhitekti

Prieskum zisťoval nielen preferencie majiteľov, ale aj zamestnancov týchto budov. V priemere takmer 50 % respondentov uviedlo, že by technologické riešenia využívali, ak by ich mali k dispozícii.

Podľa prieskumu by si zamestnanci najviac priali funkcie ako napríklad inteligentné ovládanie miestnosti či pracovného miesta (46 %), notifikácie o príchode hosťa (44 %) či aktuálny prehľad možností zábavy napríklad v kine či divadle (43 %). Spoločnosť však poukázala aj na to, že priemere len približne 10 % z opýtaných má možnosť takéto funkcie v práci reálne využívať.

Najviac dostupných technologických riešení v práci, ktoré respondenti aj pravidelne využívajú, má podľa prieskumu Maďarsko (21 %) a Poľsko (18 %). V rámci slovenského trhu potvrdilo dostupnosť digitálnych riešení a ich pravidelné využívanie len 7 % opýtaných. Až 48 % opýtaných v rámci Slovenska sa však vyjadrilo, že technologické riešenia v práci dostupné nemajú, no ak by boli dostupné, určite by ich využívali. Len 7 % z nich uviedlo, že o používanie takýchto smart riešení záujem vôbec nemá.

architektúra, zelená stavba, reality, byty
zdroj: CORWIN, OFIS arhitekti

„Vo všeobecnosti je aj na základe tohto prieskumu zrejmé, že sme ešte len na začiatku procesu zavádzania integrovaných digitálnych riešení do takýchto nehnuteľností. Zrejmé je aj to, že zamestnanci týchto budov hľadajú a aj do budúcna budú čoraz viac vyhľadávať integrované riešenia, ktoré zvýšia ich pohodlie a zároveň ušetria čas,“ poznamenal analytik spoločnosti CBRE Martin Brecska. Majitelia budov budú podľa neho v rámci konkurenčného boja o nájomcov skôr či neskôr nútení inteligentné funkcie do nehnuteľností zapracovať.

Prieskum bol realizovaný celkom v 79 administratívnych budovách v rámci šiestich krajín strednej a východnej Európy (Rakúsko, Česko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko). Všetky tieto budovy zároveň dosiahli certifikáciu BREEAM či LEED, ktoré hovoria aj o ich udržateľnej výstavbe.

Zdroje: CORWIN, OFIS , ASB, CORWIN Kvartet

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá