Petržalka zavádza ďalšie nové zmeny v parkovacej politike. Na toto sa priprav

  • Petržalka upozorňuje na niektoré zmeny v pilotnom parkovacom systéme
  • Ten, kto bude chcieť v roku 2020 zadarmo parkovať v Petržalke, musí sa na trvalý pobyt v tejto mestskej časti prihlásiť najneskôr do 31. decembra 2019
TASR - Pavol Zachar, Michal Svítok
  • Petržalka upozorňuje na niektoré zmeny v pilotnom parkovacom systéme
  • Ten, kto bude chcieť v roku 2020 zadarmo parkovať v Petržalke, musí sa na trvalý pobyt v tejto mestskej časti prihlásiť najneskôr do 31. decembra 2019

Vyplýva to zo zmeny v parkovacom systéme, ktorú na poslednom rokovaní schválilo miestne zastupiteľstvo. Status rezidenta tak nebudú môcť na budúci rok získať tí, ktorí nebudú mať trvalý pobyt v tejto mestskej časti do konca roka 2019.

❗️V ROKU 2020 BUDE PARKOVAŤ AKO REZIDENT IBA TEN, KTO SI PRIHLÁSI TRVALÝ POBYT DO KONCA ROKA❗️Ak chcete v roku 2020…

Gepostet von Petržalka am Samstag, 14. Dezember 2019

„Na určité obdobie sa zafixuje to, kto je a kto nie je rezident a ľudia sa nebudú môcť svojvoľne prehlasovať. Buď bude k 31. decembru obyvateľ s trvalým pobytom, alebo nebude. A ak nebude, tak celý budúci rok nebude mať nárok zaregistrovať sa do systému,“ uviedol pre TASR starosta Petržalky Ján Hrčka s tým, že skupina rezidentov sa tak nebude môcť v budúcom roku rozširovať.

Mestská časť v tejto súvislosti upravuje do konca roka aj otváracie hodiny ohlasovne pobytov. Zverejnila ich na svojej webovej stránke.

Rozšírenie ulíc

Poslanci zároveň schválili v parkovacom systéme aj ďalšie zmeny. Jedny z nich sa týkajú rozšírenia ulíc a kolmých parkovacích miest. V prvej etape sa totiž vyznačovali a do systému sa zaraďujú miesta na parkoviskách, v ďalšej etape sa má pristúpiť okrem iného aj k rozšíreniu na pozdĺžne parkovanie.

Postoj Petržalky k parkovaniu sa páči aj Vallovi

Najväčšia bratislavská mestská časť využila možnosť zaviesť vlastný pilotný parkovací systém v medziobdobí, kým začne v roku 2021 platiť schválená celomestská parkovacia politika. 

Zavedenie nového parkovacieho systému podporuje aj bratislavský primátor Matúš Vallo. „Som rád, že práve najväčšia mestská časť spúšťa ako prvá pilotný parkovací systém a budeme tak môcť spoločne získať dostatok dát o pohybe áut, ich obrátkovosti a počte parkujúcich áut počas dňa a noci na území Petržalky,“ uviedol Vallo.

Pilotný systém, ktorý zvýhodňuje obyvateľov s trvalým pobytom, spustila mestská časť 1. novembra.  Ak na najväčšom slovenskom sídlisku, teda v Petržalke, nemáš trvalý pobyt, bez poplatku zaparkuješ len medzi 8.00 a 18.00 h a počas víkendov. V noci je pre mimo Petržalčanov parkovanie spoplatnené sumou 1 euro za každú začatú hodinu, resp. musia parkovať mimo vyhradených parkovacích miest. Mesačne tak množstvo cezpoľných za parkovanie zaplatí až 294 eur, čo vychádza 14 eur na jeden deň alebo presnejšie noc.

Za parkovanie zaplatíš cez aplikáciu

Petržalka dostalo v súvislosti so zavedením nového parkovacieho systému aj špeciálnu mobilnú aplikáciu. Cez ňu môže obyvateľ s trvalým pobytom v Petržalke požiadať o registráciu do petržalského parkovacieho systému. Po registrácii môže meniť svoje údaje, pridávať ale aj spravovať rezidentské vozidlá.

Aplikácia taktiež umožňuje návštevníkom Petržalky vyhľadať parkoviská, zaparkovať a vo vybraných hodinách či zaplatiť parkovné prostredníctvom SMS. 

Urbi – Parkovanie PetržalkaAppka pre parkovanie v Petržalke

Gepostet von Bratislava – parkovacia politika am Sonntag, 3. November 2019

Ak nemáš trvalý pobyt v Petržalke a napriek tomu chceš využiť benefit bezplatného parkovania na modrých parkovacích plochách počas dňa, je potrebné mať nainštalovanú mobilnú aplikáciu URBI – Parkovanie Petržalka.

Bližšie informácie o novej parkovacej politike nájdeš na stránke parkovanievpetrzalke.sk.

Zdroje: parkovanievpetrzalke.sk, TASR, petrzalka.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech