Ak miluješ slovenskú prírodu, z týchto miest ju máš ako na dlani

  • Niektoré máš možno blízko a ani o tom nevieš
  • Väčšina z nich je úplne zadarmo
  • Niektoré máš možno blízko a ani o tom nevieš
  • Väčšina z nich je úplne zadarmo

Ak máš deň voľna a chuť sa prejsť, no okrem túry chceš naďabiť aj na niečo nezvyčajnejšie, tieto vyhliadkové veže by si si mal určite pripísať na zoznam plánovaných výletov. 

Bachledka – chodník v korunách stromov

Určite si už o nej počul. Vyhliadka sa nachádza v Pieninskom parku Spišskej Magury. Výhľad si užiješ prechádzkou po 600 m dlhom drevenom chodníku v korunách stromov, ktorého záverom je 32-metrov vysoká veža, z ktorej uvidíš Zamagurie, Pieniny aj Belianske Tatry. 

Otvorená je pre verejnosť momentálne od 9:00 do 14:00, pričom posledný vstup je možný o jednej hodine. Vstupenka na chodník stojí 10 eur (dieťa 6 eur).

zdroj: ChondikKorunamiStromov

Výlet si môžeš predĺžiť prechádzkou po modrej a zelenej značke do niekoľko sto metrov vzdialeného sedla k staršej a voľne prístupnej rozhľadni.

K vyhliadke vedie trasa z Bachledovej doliny, kde si môžeš kúpiť lístok na lanovku spolu so vstupom na chodník v cene 20 eur (dieťa 16 eur). Všetky potrebné informácie nájdeš na oficiálnom webe Chodník v korunách stromov.

zdroj: pixabay/walkerssk

Vyhliadka z vrchu Sitna 

Z najvyššieho vrchu Štiavnických vrchov uvidíš nádhernú prírodu a poriadne sa prejdeš.

Trasu môžeš začať už v Banskej Štiavnici na červenej značke, ktorá sa začína na Radničnom námestí. V sedle Krížna sa stačí napojiť na modrú značku smer Sitno. Cesta na vrchol je dobre popísaná na informačnej tabuli a zvládnu ju aj deti a starší.

Ak ťa ľahký terén nudí, môžeš si vybrať trasu žltej značky, ktorou sa plynulo napojíte na zelenú, no ešte náročnejší je výstup od Počúvadlianskeho jazera. Táto trasa je najobľúbenejšia a trvá približne 1,5 hod.

zdroj: Slovago/atrakcia/rozhladna-sitno

Na vrchole Sitna sa pokocháš pozostatkami hradu a jednou z prvých rozhľadní v Európe. Vrchol a bralá ponúkajú panoramatický výhľad na okolité lesy Kremnických vrchov.

Vyhliadka má aj bufet a malú múzejnú expozíciu. Otvorená je od mája do septembra, informuje portál regiónu Banská Štiavnica.

zdroj: Peakery/Sitno-Slovakia

Rozhľadna na Bobovci

Má výšku 16 metrov, vybudovaná je z kameňa a dreva. Dostaneš sa k nej z Rínku od Slovenského orloja z obce Stará Bystrica po vyznačenej žltej turistickej značke po poľnej ceste.

Dôjdeš ku kaplnke u Slezákovcov a tu sa cesty rozdvojujú. Môžeš pokračovať miernejšou, ale dlhšou cestou, alebo strmou cestou po miestnom značení žltej farby.

zdroj: pixabay/JaroPit

Z rozhľadne je možné po hrebeni Nocľahov pokračovať v trase východným smerom, odkiaľ je dobre viditeľná obec Nová Bystrica s vodnou nádržou, ako aj majer v doline Skríželné. Viac sa dozvieš sa webe Stará Bystrica.

zdroj: Zilinagallery
Zdroje: SME, Stará Bystrica, Banská Štiavnica

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech