„Ak nespravíme, čo chcú, zastrelia nás.“ Rádiokomunikácia odhaľuje barbarstvo Ruska na vlastných vojakoch

  • Moskva má spúšťať nový nábor do armády
  • Niektorí ruskí vojaci majú byť k boju nútení
Ilustračná foto
Ilustračná foto, TASR/AP/Libkos TASR/AP/Roman Chop
  • Moskva má spúšťať nový nábor do armády
  • Niektorí ruskí vojaci majú byť k boju nútení

Moskva od 1. apríla spustí nový nábor do ruskej armády, pričom chce tak získať až 400 000 nových vojakov. Informovala o tom spravodajská stanica Sky, podľa rozhlasovej stanice Rádio Sloboda (RFE/RL), informuje TASR. 

Ruský rezort obrany už poslal do regiónov rozkazy s plánovanými počtami naverbovaných ľudí. Vo Sverdlovskej a Čeľabinskej oblasti sa má získať po 10 000 nových vojakov, v Permskom kraji približne 9 000. Hlavnú časť náboru budú vykonávať vojenské odvodové úrady a za splnenie naplánovaných úloh budú zodpovední gubernátori.

Najnovšie úsilie má kompenzovať straty vojakov-špecialistov, ako sú napríklad vodiči tankov a alebo delostrelci.

Obyvatelia Voronežskej oblasti už začali údajne dostávať povolávacie rozkazy, podobne ako vlani v septembri po vyhlásení tzv. čiastočnej mobilizácie záložníkov do bojov na Ukrajine. Lokálni predstavitelia však tvrdia, že mužov povolávajú na odvodové úrady len kvôli aktualizácii registračných údajov.

Hoci ruský prezident Vladimir Putin a minister obrany Sergej Šojgu v októbri uviedli, že mobilizácia bola ukončená, mobilizačný dekrét zostal v platnosti. Podľa správ ukrajinského generálneho štábu a amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) tak Kremeľ tajne pokračuje v mobilizácii.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov poprel, že by Moskva plánovala druhú vlnu mobilizácie.

Tí, ktorí sa nezúčastnia na ofenzíve, budú na mieste zastrelení

Zachytená ruská rádiokomunikácia naznačuje, že niektorí ruskí vojaci sú nútení k boju pod hrozbou zastrelenia. Vyplýva to zo zistení medzinárodnej spravodajskej komunity InformNapalm, informuje televízia Sky News.

V jednej zo zachytených komunikácií podľa InformNapalmu vydáva nemenovaný veliteľ rozkaz skupine ruských vojakov, aby prešli do útoku – inak podľa jeho slov riskujú, že budú zastrelení odzadu.

„Rozkaz zhora: tí, ktorí sa nezúčastnia na ofenzíve, budú na mieste zastrelení… Bez akejkoľvek kritiky nás… zastrelia, ak neurobíme všetko (čo oni chcú). Odovzdajte to ďalej; ak nebudú pokračovať, celá skupina bude mať problémy,“ uviedol údajne veliteľ.

Podľa stanice Sky News ide zrejme o prvý dôkaz použitia takejto taktiky zo strany ruských síl.

Moskva za extrémistov označuje členov opozície

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu (15. 3.) vyzval prokurátorov, aby zasiahli proti snahe destabilizovať politickú situáciu v Rusku. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Žiadam vás, aby ste tvrdo reagovali na úsilie destabilizovať spoločensko-politickú situáciu v krajine,“ povedal Putin počas stretnutia na úrade generálnej prokuratúry. „Prokurátori by mali byť aktívnejší v boji proti extrémizmu,“ dodal.

Moskva za extrémistov označuje členov opozície či organizácií z radov občianskej spoločnosti, uvádza AFP. Na zozname extrémistických organizácií figurujú aj džihádistické skupiny, Jehovovi svedkovia a od roku 2022 aj americká Meta, materská firma sociálnych sietí Facebook a Instagram.

Vlani bolo 23 zahraničných mimovládnych organizácií v Rusku vyhlásených za „neželané“, uviedol na stredajšom stretnutí generálny prokurátor Igor Krasnov.

Podľa Putina by prokurátori mali posilniť aj „ochranu základných práv vojakov, účastníkov a veteránov špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine. Moskva používa slovné spojenie „špeciálna vojenská operácia“ pre označenie vojny na Ukrajine, ktorú Rusko rozpútalo 24. februára.

„Vytvárame rozsiahle pozitívne zmeny zamerané na posilnenie suverenity krajiny a jej budúcnosti,“ dodal Putin.

Krátko po ruskej invázii na Ukrajinu ruský parlament prijal nové zákony. Obsahujú dlhoročné tresty a pokuty pre tých, čo vedome šíria údajne nepravdivé informácie alebo diskreditujú ruské ozbrojené sily.

Najmenej 19 500 ľudí, ktorí protestovali voči vojne na Ukrajine, bolo zadržaných, vyplýva z údajov nezávislého združenia OVD-Info.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá