Ak pracuješ, rodičom budeš prispievať z každej výplaty. Minister Krajniak má s dôchodkami veľké plány

  • Do dôchodkového systému by mal taktiež prispievať takzvaný „prírastok blahobytu“, ktorý štátu narastá vplyvom automatizácie
  • V praxi by to malo vyzerať tak, že rodičia viacerých zarábajúcich detí dostanú vyššie dôchodky
dôchodcovia, Milan Krajniak
TASR/Pavol Zachar, AP
  • Do dôchodkového systému by mal taktiež prispievať takzvaný „prírastok blahobytu“, ktorý štátu narastá vplyvom automatizácie
  • V praxi by to malo vyzerať tak, že rodičia viacerých zarábajúcich detí dostanú vyššie dôchodky

Pracujúce deti by mali svojimi odvodmi prispievať na dôchodky vlastných rodičov. Na tlačovej besede to povedal minister práce Milan Krajniak (Sme Rodina). Oproti súčasnému systému pôjde o adresnejšiu pomoc a podľa slov ministra o poďakovanie seniorom.

Viac peňazí rodičom

V praxi by to malo vyzerať tak, že rodičia viacerých zarábajúcich detí dostanú vyššie dôchodky.

Považujem za dôležité, aby sme zvýšili dôchodky tým seniorom, ktorí sa podstatným spôsobom zaslúžili o to, že slovenská ekonomika rastie a rozvíja sa. Preto je v programovom vyhlásení vlády zámer, aby pracujúce deti mohli prispievať istou časťou svojich odvodov, alebo inou formou, na dôchodky svojich rodičov. Je to taký návrat k princípu troch grošov,“ povedal minister po rokovaní so zástupcami dôchodcovských združení.

Dodal, že výchova dieťaťa do 20 rokov stojí v priemere okolo 50 až 70 000 eur. Rodičia, ktorí investovali do výchovy dieťaťa, z ktorého je ekonomicky aktívny člen spoločnosti, si podľa Krajniaka zaslúžia aspoň takéto symbolické poďakovanie.

Súčasný dôchodkový systém nestačí

To však nie je všetko. Minister navrhuje zvýšiť dôchodky aj o takzvaný „prírastok blahobytu“. Súvisí to s narastajúcou robotizáciou a Krajniak tvrdí, že sa nemôžeme donekonečna spoliehať na dobré mzdy, pokiaľ ide o financovanie dôchodkov. Mnohé pracovné miesta v budúcnosti nahradia práve stroje.

Jedným zo zdrojov financovania dôchodkov tak má byť celkový rast ekonomiky a produktivity práce. Dnes sa dôchodky financujú najmä zo Sociálnej poisťovne, prípadne druhého piliera. Výška dôchodku sa dnes viaže najmä na priemernú mzdu každého zamestnanca, ktorý ide do dôchodku.

Mali by sme mať možnosť prispievať časťou svojich odvodov na dôchodky našich rodičov.

Pracujúci ľudia by mali mať možnosť prispievať istou časťou svojich odvodov na dôchodok svojich rodičov. Naši seniori by si zaslúžili aspoň symbolické poďakovanie za lásku, čas a ochotu, ktorú pri výchove vložili do svojich detí, ktoré tvoria dnešnú spoločnosť. Do dôchodkového systému by mal taktiež prispievať takzvaný "prírastok blahobytu", ktorý štátu narastá vplyvom automatizácie. Na dnešnej tlačovej besede o tom informoval náš minister práce Milan Krajniak, spolu s našimi poslancami Petra Krištúfková • Sme rodina a Martin Borguľa. Stalo sa tak krátko po spoločnom rokovaní s predsedom Jednoty dôchodcov a predsedom Združenia kresťanských seniorov.

Gepostet von Sme rodina am Dienstag, 2. Juni 2020

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech