Ak sa chystáš na dovolenku, bez formulára zo žiadneho letiska na Slovensku neodletíš

  • Pre jednoduchšie vyhľadávanie cestujúcich v prípade podozrenia na výskyt prenosnej choroby na palube lietadla zavádza Ministerstvo dopravy SR formulár
  • Opatrenie má chrániť verejné zdravie
  • Každý cestujúci musí vyplniť na letisku formulár, v ktorom uvedie kontaktné informácie
Letisko Košice
  • Pre jednoduchšie vyhľadávanie cestujúcich v prípade podozrenia na výskyt prenosnej choroby na palube lietadla zavádza Ministerstvo dopravy SR formulár
  • Opatrenie má chrániť verejné zdravie
  • Každý cestujúci musí vyplniť na letisku formulár, v ktorom uvedie kontaktné informácie

Aktualizovaný dokument NOTAM v súvislosti s pandémiou koronavírusu obsahuje aj nové informácie, ktoré sa týkajú povinností po prílete do krajiny. Každý cestujúci, vrátane transferových, musí vyplniť na letisku v Slovenskej republike formulár, v ktorom uvedie svoje kontaktné informácie.

Tlačivo odovzdá počas letu všetkým pasažierom príslušná letecká spoločnosť. Po vyplnení bude každý formulár uchovávaný.

Vypísaný formulár slúži na jednoduchšie vyhľadávanie cestujúceho v prípade podozrenia na výskyt prenosnej choroby na palube počas letu. Slúžiť má ako ochrana verejného zdravia všetkých obyvateľov, preto je dôležité vypísať ho úplne a presne.

Dovolenka na Cypre je pre Slovákov bezproblémová, hrozí však mastná pokuta, ak si nedáš pozor

Lety počas trvania pandémie však so sebou prinášajú aj obetu v podobe rôznych reštrikcií, ktoré ovplyvňujú bežné cestovateľské návyky.

Rúško

Rúško (alebo iná ochrana úst a nosa) je povinné na letisku počas celej doby zdržiavania sa v jeho priestoroch. Letecké spoločnosti ČSA a Austrian Airlines vyžadujú prekrytie tváre aj na palube lietadiel počas trvania letu. Vždy si však pred letom over aktuálne informácie na stránke prepravcu. Podobné požiadavky môžu byť aj na letiskách v iných krajinách.

Odstupy v radoch

Samozrejmosťou je aj dodržiavania odporúčaných odstupov vo všetkých priestorov letiska. Niektoré letiská už vizuálne označili rozostupy dva metre v priestoroch, kde sa tvoria rady. Vďaka tomu pohodlnejšie odhadneš priestor, v ktorom sa nachádzaš.

zdroj: Letisko Košice

Bezkontaktné platby

Všetky letecké spoločnosti vyžadujú bezkontaktné platby, aby sa znížilo riziko prenosu vírusu pri manipulácii s hotovosťou. Odporúča sa overiť si platnosť platobných kariet a nastavenie limitov ešte pred vycestovaním na letisko.

Online vybavenie letu

Cestujúci by mali uprednostniť vybavenie letu, vrátane check-inu, online, aby sa vyhli zbytočnému čakaniu a kontaktom na letisku. Možnosť zariadiť svoj let od objednania letenky až po check-in ponúkajú takmer všetky letecké spoločnosti.

zdroj: Letisko Košice

Obmedzenie občerstvenia na palubách a letiskách

Niektoré letiská cieľových destinácií môžu mať úplne uzatvorené alebo obmedzené obchody s občerstvením. Rovnako aj ponuka nápojov a jedál na palube lietadiel môže byť u mnohých dopravcov obmedzená.

Chystáš sa toto leto na dovolenku letecky?

Pred cestou do zahraničia sa zaregistruj online

Ministerstvo zahraničných vecí ponúka slovenským občanom aj bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií. Ide o včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoc v núdzových situáciách.

„Každý rok stúpa počet občanov, ktorí sa v zahraničí dostávajú do ťažkostí, či už ide o prírodné a živelné katastrofy, priemyselné, ekologické a technické havárie, pandémie a epidémie, sociálno-spoločenské krízy, organizovaný zločin, terorizmus alebo ozbrojené konflikty.Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na vznik krízových situácií upozorňuje občanov Slovenskej republiky, ktorí sa nachádzajú v daných oblastiach formou SMS, prípadne občanov kontaktuje telefonicky,“ informuje rezort.

zdroj: Letisko Košice

K využitiu tejto služby je potrebné vyplnenie online registračného formulára. Ak cestujete spolu viacerí, stačí, ak je zaregistrovaná jedna osoba s údajmi o cestovnom pláne a počet spolucestujúcich. 

„Odporúčame uvádzať tranzitné krajiny počas cesty a čo najpresnejšie miesta pobytu (mestá, hotely) kvôli lokalizácii v prípade núdze.Pri registrácii je vhodné uviesť blízku kontaktnú osobu v Slovenskej republike, ktorá necestuje, ale je s registrujúcou osobou v príbuzenskom alebo inom blízkom vzťahu,“ upozorňuje ministerstvo.

Na základe údajov z registračného formulára ti môžu zastupiteľské úrady Slovenskej republiky v zahraničí poskytnúť rýchlu pomoc v núdzi. Ak si zvolíš možnosť poskytovania dôležitých informácií a včasného varovania o situácii v krajinách cestovného plánu prostredníctvom e-mailu, získaš informácie o každej zmene cestovného odporúčania v krajinách tvojho pobytu. Ide o službu, ktorá sa ti môže v momentálne situácii naozaj hodiť.

Zdroje: Letisko Košice, MZVSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech