Dovolenka na Cypre je pre Slovákov bezproblémová, hrozí však mastná pokuta, ak si nedáš pozor

  • Mnohí Slováci určite aj tento rok uvažujú nad dovolenkou na Cypre
  • Dobrá správa pre všetkých občanov našej krajiny je, že „Afroditin ostrov“ je pre nás otvorený
matovic
TASR/Dano Veselský, Unsplash/LSD for Society
  • Mnohí Slováci určite aj tento rok uvažujú nad dovolenkou na Cypre
  • Dobrá správa pre všetkých občanov našej krajiny je, že „Afroditin ostrov“ je pre nás otvorený

Stále je však niekoľko dôležitých vecí, ktoré je potrebné mať pred cestou sem na pamäti. „Až na pár povinných opatrení je v súčasnosti pre slovenských dovolenkárov cesta na Cyprus aj späť prakticky bezproblémová. Letiská v mestách Pafos aj Larnaka sú otvorené a lieta sa tam aj od nás,“ informuje Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.

Na našej „cestovateľskej mape“ je Cyperská republika (de facto južná časť ostrova) označené ako „zelená“, teda tzv. bezpečná krajina. Domov sa môžeš vrátiť bez predloženia negatívneho COVID-19 testu a nemusíš ísť do izolácie.

Pozor na letenky cez Ryanair. Ich dokonalý trik si ani nevšimneš a zaplatíš výrazne viac

Čo urobiť pred cestou na Cyprus?

Platí povinnosť ešte pred príletom sa zaregistrovať, vyplniť dotazník a podpísať vyhlásenia na webe. Cez túto stránku ti bude vystavený aj tzv. flightpass. Je potrebné si vytvoriť účet, pridať osobné údaje, podrobnosti letu, uviesť dôvod cesty, miesto pobytu, kontakty v prípade núdze a urobiť právne vyhlásenie. Kto priletí bez toho, že by vyplnil tieto formuláre, dostane na mieste pokutu 300 eur, alebo mu zamietnu vstup do krajiny, informuje MZV.

Láka ťa dovolenka na Cypre?

Oboznám sa, ako Cyprus delí krajiny sveta

Klasifikácia krajín, odkiaľ možno na Cyprus pricestovať, sa pravidelne vyhodnocuje na základe ich súčasných epidemiologických údajov. Na tento účel vznikli tri kategórie krajín, s ktorými sa obnovilo letecké spojenie. 

V A kategórii sú:  Slovensko, Maďarsko či Rakúsko. Netreba mať pri vstupe negatívny test na COVID-19. Celý zoznam nájdeš tu.

v B kategórii sú: z krajín EÚ: Belgicko, Bulharsko, Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Chorvátsko, Luxembursko, Holandsko, Rumunsko a Česká republika.

V prípade cestujúcich, prichádzajúcich z krajín zaradených do B kategórie je potrebné, aby mali pred vstupom na palubu lietadla negatívny test na COVID-19 vydaný najneskôr 72 hodín pred odletom. Pozor, aj Slováci, ktorí by čo i len leteli z krajiny v kategórií B/C, musia mať negatívny test.

Na čo sa ešte určite pripraviť? 

Cestovanie v rámci vládou spravovaných území Cyperskej republiky je možné bez obmedzenia. Pri vstupe do obchodov, inštitúcií či iných verejných budov je potrebná dezinfekcia rúk.

Slováci sú na koronavírus alergickí a mnohí neveria, že existuje. Dôvodom je, že nepoznajú nakazených

Slovensko však uznáva na Cypre len Cyperskú republiku. Turistom prichádzajúcim cez letiská v Larnake a Pafose nie je umožnené vstupovať na okupované (severné) územie Cypru, teda do tzv. Severocyperskej tureckej republiky.

Od 1. júla je však obnovené letecké aj lodné spojenie s Tureckom (podmienkou vstupu je negatívny test). V prípade návštevy severnej časti ostrova, resp. Turecka platí následná povinnosť negatívneho testovania a samoizolácie po návrate na Slovensko.

Zdroje: pio.gov.cy, cyprusflightpass.gov.cy, MZV, Facebook/ Martin Klus

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech