Ak sa situácia zhorší, očakávam, že Sulík dobrovoľne vládu opustí, vyhlásil Matovič

  • Richard Sulík (SaS) v nedeľu 11. októbra predčasne opustil zasadanie Ústredného krízového štábu SR
  • „Toľko tláchania bez faktov som už dlho nepočul,“ reagoval Sulík, ktorý tvrdí, že premiéra vyzýval na rozhovor
  • Premiér ho ostro kritizoval. „Nemá moju dôveru už viac ako priateľ. Bral som ho naozaj ako priateľa,“ reagoval Matovič
  • Matovič zopakoval počas dňa slová o ohrození zdravia a životov Sulíkom
20290424_vlada2698649
TASR/Pavel Neubauer
  • Richard Sulík (SaS) v nedeľu 11. októbra predčasne opustil zasadanie Ústredného krízového štábu SR
  • „Toľko tláchania bez faktov som už dlho nepočul,“ reagoval Sulík, ktorý tvrdí, že premiéra vyzýval na rozhovor
  • Premiér ho ostro kritizoval. „Nemá moju dôveru už viac ako priateľ. Bral som ho naozaj ako priateľa,“ reagoval Matovič
  • Matovič zopakoval počas dňa slová o ohrození zdravia a životov Sulíkom

Všetci v koalícii sú podľa slov predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) zhrození zo správania ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS). Povedal to pred dnešným rokovaním vlády s tým, že Sulík spáchal sabotáž mimoriadne dôležitých opatrení, ktoré majú Slovensko ochrániť pred tým, aby muselo „zavrieť krajinu“ a zomierali ľudia. Podľa neho spáchal sabotáž práve vo chvíli, keď sa potrebovali všetci spoločne postaviť za opatrenia, aby ich ľudia rešpektovali.

V nedeľu sme mali opäť stovky prípadov. Vláda rozhoduje o ďalších opatreniach

Matovič povedal, že Sulík v tejto dôležitej situácii nepodržal kolegov, ale išiel si svojou cestou. Dodal, že je to nehodné predsedu koaličnej strany. V strane Sloboda a Solidarita (SaS) by mali podľa Matoviča nájsť dôstojnejšieho reprezentanta, ktorý by mal stranu viesť. Podotkol, že teraz nie je čas na „naháňanie“ percent.

Vyjadriť by sa mali podľa neho aj ministri za SaS, či „súhlasia s takýmto postojom svojho predsedu politickej strany.“ Zástupcovia SaS sa v nedeľu 11. októbra podľa premiéra pri hlasovaní o opatreniach zdržali.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

„Nemá moju dôveru už viac ako priateľ. Bral som ho naozaj ako priateľa,“ reagoval na novinársku otázku, či má Sulík jeho dôveru ako minister.

Richard Sulík v nedeľu 11. októbra predčasne opustil zasadanie Ústredného krízového štábu. Svoj odchod zdôvodnil tým, že pandemická komisia nemá k dispozícii základné údaje o tom, kde sa nakazili ľudia pozitívne testovaní na prítomnosť koronavírusu, no chce prijímať celoplošné rozhodnutia a zatvárať prevádzky, čo spomalí ekonomiku.

Následne si Matovič a Sulík vymenili názory na sociálnych sieťach. Sulíkov predčasný odchod okrem Milana Krajniaka (Sme rodina) a Matoviča skritizovali aj Jaroslav Naď (OĽaNO), Veronika Remišová a Juraj Šeliga (obaja Za ľudí).

Koho argumentácia ťa väčšmi presvedčila?

Odmietam sa tejto tragédie zúčastniť, napísal Sulík

Sulík reagoval na Matovičovu kritiku na sociálnej sieti. „No tak, Igor, prestaň. Od včerajška ti píšem, že zavrieť reštaurácie bude obrovský prúser. Dnes som ťa volal dvakrát na rozhovor medzi 4 očami (raz ústne na začiatku, potom písomne cez Whatsapp), bohužiaľ si nereagoval.  Na krízovom štábe som sedel dve hodiny. Toľko tláchania bez faktov som už dlho nepočul. Ok, si premiér, asi zavriete všetko možné, ale ja sa odmietam tejto tragédie zúčastniť,“ napísal do komentára na Facebooku.

Sulíkovi na zasadnutiach chýbajú dáta, na základe ktorých sa vláda rozhodla zavrieť reštaurácie či fitnescentrá. „Nemôžeme z každého rozdielového názoru robiť krízu. Uvidíme, ako sa to bude ďalej vyvíjať. Mojou úlohou je dožadovať sa rozhodnutí na základe faktov,“ poznamenal Sulík. Na zasadaní Ústredného krízového štábu podľa Sulíka ostala jeho poradkyňa Jana Kiššová a aj minister školstva Branislav Gröhling.

Šéf hospodárstva tvrdí, že vláda premárnila leto. Je názoru, že počas leta, keď bolo málo nakazených, sa mali sprísniť kontroly na hraniciach, pretože bolo jasné, že druhá vlna pandémie príde na Slovensko zo zahraničia.

Sulíka sa zastala aj europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá uviedla na Facebooku, že premiér a minister zdravotníctva Marek Krajčí sa chovajú neprofesionálne a rozhodujú na základe emócii a nie na základe dát.

Matovič zopakoval počas dňa slová o ohrození zdravia a životov Sulíkom

Matovič počas dňa zopakoval tvrdenie, s ktorým prišiel už nedeľu večer v Televíznych novinách na Markíze. Sulík podľa neho ohrozuje život a zdravie občanov, keď sa nepostavil za koaličné opatrenia na zabránenie prenosu koronavírusu a zároveň opatrenia spochybňoval. „Na toto doplatí veľa ľudí životom a zdravím,“  uviedol Matovič. Tvrdí, že zo strany Sulíka ide o „sabotáž mimoriadne dôležitých opatrení, ktoré nás majú chrániť predtým, aby sme si úplne zatvorili krajinu.“

Matovič zatiaľ nenavrhne odvolanie Sulíka z postu ministra, ak nezačne ubúdať prípadov pozitívne testovaných na koronavírus čaká, že sám odstúpi. „Ak sa to takto vyvinie, budem očakávať, že vládu dobrovoľne opustí,“ povedal Matovič.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech