Ak si nestihol prstencové zatmenie Slnka, talentovaný Slovák ho zachytil za teba: Bolo to dokonalé

  • Čiastočné zatmenie Slnka bolo možné pozorovať z celého územia Česka a Slovenska
  • Slovenský astrofotograf a popularizátor astronómie Tomáš Slovinský ho vyfotografoval z Košíc
  • Najbližšie čiastočné zatmenie Slnka pozorovateľné zo Slovenska nastane 25. októbra 2022
Tomáš Slovinský
Tomáš Slovinský
  • Čiastočné zatmenie Slnka bolo možné pozorovať z celého územia Česka a Slovenska
  • Slovenský astrofotograf a popularizátor astronómie Tomáš Slovinský ho vyfotografoval z Košíc
  • Najbližšie čiastočné zatmenie Slnka pozorovateľné zo Slovenska nastane 25. októbra 2022

Najúspešnejší slovenský astrofograf Tomáš Slovinský, ktorý získal viacero ocenení NASA a mnoho iných medzinárodných ocenení, dnes vyfotografoval nádherný nebeský úkaz nad Slovenskom. Ako si ho nestihol pokochaj sa jeho dokonalou fotografiou.

Čiastočné zatmenie Slnka 10. júna, ktoré bolo možné pozorovať z celého územia Česka a Slovenska, prebiehalo v poludňajších hodinách.

V Košiciach – kde bol tento nádherný úkaz priamo vyfotografovaný – sa začiatok zatmenia odohral v čase 12:06, maximálna fáza zatmenia 12:52 a celý úkaz sa skončil až o 13:38 stredoeurópskeho letného času.

zdroj: Tomáš Slovinský

Čiastočný úkaz

Počas najväčšej fázy zatmenia Mesačný disk prekryl Slnko z 10,1 %. Toto zatmenie bolo z našich končín čiastočné. Z Kanady, Grónska a Ruska ho však bolo možné vidieť ako prstencové zatmenie Slnka.

„Na fotografiách vidieť priebeh zatmenia, maximálnu fázu čiastočného zatmenia a výrez, kde vidieť i siluetu mesačného nerovnomerného povrchu plného kráterov a morí,“ povedal Tomáš Slovinský.

Ako vzniká tento nebeský úkaz? Slnko, Mesiac a Zem sa dostanú na jednu priamku, pričom Mesiac je v tom čase pomerne ďaleko od Zeme.

Jeho zdanlivý priemer na oblohe bude menší ako priemer Slnka a ani počas najväčšej fázy zatmenia nezakryje celý slnečný kotúč. Takéto zatmenie Slnka má prívlastok prstencové.

Slovenský astrofotograf sa zaradil medzi najlepších na svete. Jeho fotografie si všimli aj svetové médiá

Najbližšie čiastočné zatmenie Slnka pozorovateľné zo Slovenska nastane 25. októbra 2022. Mesiac vtedy zakryje 31 percent slnečného disku na juhozápade a 39 percent na severovýchode Slovenska.

Najúspešnejší astrofograf

Tomáš Slovinský je jednoznačne náš najúspešnejší astrofotograf. Získava jedno ocenenie za druhým. Len začiatkom júna sa objavil s fotografiou sopky Villarrica v Čile medzi najlepšími astrofotografmi na svete a teraz sa umiestnil na druhom mieste v medzinárodnej súťaži Astro Kamera so snímkou s názvom Zimné oblúky.

zdroj: Tomáš Slovinský

Spoločnosť Capture the Atlas každoročne predstavuje najlepšie fotografie našej galaxie. Tomáš sa dostal medzi najlepších 25 fotografov na svete, ktorý dokonale zachytili Mliečnu dráhu. Košičan vraví, že ak si nikdy nevidel južnú oblohu, môže úprimne povedať, že je skutočne iná, než tá severná.

„Sviatkom“ pre astrofotografa sú, samozrejme, meteorické roje. „Najvkusnejším úkazom je pre mňa práve zatmenie Slnka, ale každý úkaz má niečo do seba,“ povedal pre Startitup.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech