Ak skolabuje zdravotníctvo, odídem z vlády, vyhráža sa Kollár. Sulík sa mu smeje

  • V televízii TA3 sa zišli lídri strán
  • Debatovali nielen o platoch zdravotníkov
Richard Sulík, Boris Kollár
TASR/Jaroslav Novák
  • V televízii TA3 sa zišli lídri strán
  • Debatovali nielen o platoch zdravotníkov

V televízii TA3 v relácii V politike sa stretli Boris Kollár, predseda NR SR, predseda hnutia Sme rodina, a Richard Sulík, poslanec NR SR, predseda strany SaS.

Kollár tvrdí, že nebude hrobárom zdravotníctva. Ak by mali dať výpoveď tisíce lekárov, z vlády chce odísť. Tvrdí, že za ministrom Lengvarským absolútne stojí a musí podľa jeho slov vyrokovať čo najlepšiu pozíciu pre štát. Upozorňuje aj na možný rozpad zdravotného systému. Kollár hovorí, že nebude podporovať vládu, ktorá rozvráti zdravotníctvo.

Sulík konštatuje, že problém je väčší a širší. Napríklad Všeobecná zdravotná poisťovňa je aktuálne tretí najstratovejší podnik v krajine. Táto vláda mohla urobiť zlepšenia, no nič neurobila, myslí si šéf SaS. „OĽANO má maslo na hlave. Zle preobsadili nemocnice, ktoré produkujú straty.“ Kollár z vlády podľa neho nikam neodíde. „Jemu je tam dobre.“

Kríza v zdravotníctve

Šéf parlamentu podotkol, že také vysoké zvýšenie platu ako lekári, nemal v štáte nikto. „Aj my sme tlačili, aby vláda dorovnala prostriedky, a to dorovnala na úroveň platov v Českej republike,“ poznamenal.

Myslí si, že veľa lekárov sa spamätá a vezme výpovede naspäť. „Musia sa už aj lekári cítiť blbo, čo tí odborári robia,“ skonštatoval s tým, že ak bude LOZ tlačiť viac, pôjde o vydieranie. Sulík s ním súhlasí, zhodujú sa aj v tom, že vláda má obmedzené možnosti.

Podľa Sulíka je problém aj na druhej strane, nie len na strane LOZ. Hovorí o extrémnom manažérskom zlyhaní na strane vlády. „Tu má maslo na hlave OĽANO, v plnom rozsahu, či už preto, lebo nevyjednávali, či už preto, že tu bol najprv neschopný minister zdravotníctva, teraz je tam slabý minister, či už preto, že dali zlých manažérov do štátnej poisťovne alebo nemocníc,“ vymenoval.

Kollár súhlasí že v nemocniciach je často zlý manažment, kde sú za riaditeľov dohadzovaní „kamaráti“. Hlbší problém ale vidí v tom, že najťažšie výkony sú v štátnych nemocniciach, kde sú potom finančné problémy. Podotkol tiež, že problémy v zdravotníctve sú dlhodobé a podpísala sa pod ne každá vládnuca garnitúra.

Vláda nevyhovie novým požiadavkám k platom

Vláda nesúhlasí s návrhom Lekárskeho odborového združenia (LOZ) navýšiť koeficient za odpracované roky praxe všetkým lekárom na 0,03-násobok priemernej mzdy. Platí jej pôvodná ponuka, že základný plat atestovaného lekára s 10-ročnou praxou by mohol stúpnuť o 25 percent a atestovaného lekára s 20-ročnou praxou o 35 percent.

Na tlačovej konferencii o tom informoval minister financií Igor Matovič. Deklaruje, že vláda je pripravená kedykoľvek s LOZ znovu rokovať. Avizoval, že sa im ozvú hneď po tlačovej konferencii.

„Keď povedia rokujme dnes, budeme rokovať dnes, keď zajtra ráno, tak zajtra ráno, na obed alebo večer. Ale za ponukou si v prípade ôsmej otázky stojíme. Naozaj sa chceme pozrieť rovno do očí aj ostatným 470 000 zamestnancom, nie len tým desiatkam tisíc iných zdravotníkov, a preto naša ponuka zo strany vlády je konečná,“ povedal Matovič.

Podotkol, že je to férová ponuka a vláda sa nemá za čo hanbiť. To, že lekári žiadajú viac a vyhrážajú sa kolabovaním nemocníc, je podľa neho neľudské a „v rozpore s Hippokratovou prísahou“.

Dodal, že za ponukou stojí aj hnutie Sme rodina, ktoré ju rovnako považuje za definitívnu. Premiér Eduard Heger dodal, že vláda je pripravená rokovať aj o ostatných siedmich požiadavkách lekárskych odborárov.

„Z toho, čo sme počuli, mali sme pocit, že je to len otázka nejakých slovíčok,“ skonštatoval. Odmieta tvrdenia LOZ, že vláda nechcela rokovať počas víkendu. Odborári podľa jeho slov na stredajšom (16. 11.) rokovaní požiadali o viac času, aby dodatočné ponuky predstavili lekárom. „Boli sme pripravení rokovať cez víkend, ale ochota zo strany LOZ nebola,“ uviedol premiér. 

Naposledy rokovali odborári s vládou v stredu (16. 11.), k dohode nedošlo. Minister financií po rokovaní informoval o dodatočnej ponuke na zvýšenie platov lekárov v nemocniciach. Lekárski odborári v sobotu informovali, že sú ochotní ponuku prijať, ak vláda navýši koeficient za odpracované roky praxe a predstaví riešenia ostatných siedmich požiadaviek. Ponuku časovo obmedzili do 30. novembra.

Začiatkom októbra malo podať hromadné výpovede vyše 2 100 lekárov z 31 slovenských nemocníc. Lekárski odborári výpovede vysvetlili nesúhlasom s aktuálnymi podmienkami v systéme. Trvajú na splnení ôsmich požiadaviek, ktoré navrhli na zlepšenie situácie v sektore. Najbližšie rokovanie vlády s lekárskymi odborármi sa má uskutočniť v pondelok (21. 11.) o 10.00 h na Úrade vlády SR.

Zdroje: TA3, SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá