Ak šoféruješ túto značku auta, máš najbližšie k psychopatii. Vodiči, ktorí ju obľubujú, dosiahli najvyššie skóre

  • U vodičov BMW boli hodnoty v psychopatickom teste najvyššie
  • Ak šoféruješ obľúbenú „škodovku“, šanca, že si psychopat, je mimoriadne nízka
  • Vysoké šance majú vodiči s personalizovanými poznávacími značkami a elektrickými autami
auto, vodič, muž
Unsplash/jonas junk
  • U vodičov BMW boli hodnoty v psychopatickom teste najvyššie
  • Ak šoféruješ obľúbenú „škodovku“, šanca, že si psychopat, je mimoriadne nízka
  • Vysoké šance majú vodiči s personalizovanými poznávacími značkami a elektrickými autami

Podľa porovnávacej webovej stránky Scrap Car Comparison – ktorá požiadala 2 000 vodičov, aby vyplnili 12-otázkový prieskum, ktorý meria mieru, do akej majú ľudia psychopatické črty – dosiahli najvyššie skóre vodiči BMW, s priemerom 12,1 z 36 možných bodov, píše Independent

Priemerné skóre medzi účastníkmi bolo 6,6. Vodičom áut Audi len tesne uniklo prvé miesto, dosiahli skóre 11,7. 

Celý svet fascinovaný psychopatmi

Merané boli faktory, ako povrchnosť, preceňovanie vlastnej hodnoty či nedostatok sebareflexie a výčitiek svedomia. Skóre medzi 0 – 18 naznačovalo, že nedošlo k žiadnej psychopatii, zatiaľ čo skóre medzi 19 – 26 ukázalo, že tam taká možnosť je. Skóre nad 27 odhalilo, že človek pravdepodobne trpí niektorým z prejavov psychopatie. Aj napriek rozdielnym výsledkom, žiadny z testovaných vodičov teda nevykazoval známky psychického ochorenia. 

Majitelia Fiatu mali tretí najvyšší výsledok, zatiaľ čo majitelia aut Škoda sa umiestnili na úplnom konci rebríčka. Ich výsledok bol len 3,2.

sídlo bmw
zdroj: TASR/AP Photo/Matthias Schrader, File

„Obľúbenosť true-crime dokumentov spôsobila, že celý svet je fascinovaný psychopatmi. Nás zaujímalo, či existuje nejaká súvislosť medzi autom, ktoré šoférujete a pravdepodobnosťou, že ste psychopat,“ povedal Dan Gick, výkonný riaditeľ Scrap Car Comparision pre LadBible

Podľa neho síce zistenia môžu podporiť niektoré existujúce stereotypy o vodičoch, ktorí nie sú na cestách bezpeční, avšak ani jeden z výsledkov nevyvolal obavy.

„Niektoré televízne programy alebo filmy môžu bagatelizovať, čo znamená byť psychopatom. V skutočnosti je to stav, ktorý treba brať vážne,“ upozorňuje. 

Otázky v dotazníku sa zamerali aj na typy paliva, farbu áut a poznávacie značky. Najmenej prekvapivý výsledok je skutočnosť, že držitelia personalizovaných značiek mali dvojnásobnú hodnotu v psychopatickom teste. 

Majitelia elektrických áut dosiahli neuveriteľných 16 bodov, čo je výsledok, ktorý by Elona Muska nepotešil. 

Majitelia áut zlatej farby majú s najväčšou pravdepodobnosťou psychopatické tendencie na úrovni 12,7, zatiaľ čo majitelia červených áut mali najnižšiu hodnotu na úrovni 4,9. 

Kto je psychopat? 

V minulosti sme ťa upozornili, že skutočného psychopata na prvý pohľad ani nerozpoznáš. Môže to byť očarujúci, sympatický a úspešný človek, ktorý spočiatku doslova dokáže okúzliť druhých.

„Ak existuje jedna vec, ktorú majú psychopati spoločnú, tak je to majstrovská schopnosť vydávať sa za normálneho bežného človeka, zatiaľ čo za fasádou, brutálnou a brilantnou maskou, bije zmrazené srdce bezohľadného dravca,“ uvádza psychológ Kevin Dutton vo svojej knihe Múdrosť psychopatov.

detstvo, trauma, psychologia, štúdia
zdroj: Unsplash/Fernando Cferdo

Psychológ Robert D. Hare celú svoju profesionálnu kariéru skúma psychopatov, zároveň je autorom niekoľkých bestsellerov a publikácií o nich.

Uvádza, že psychopati sa od väčšiny ľudí líšia vyššou impulzívnosťou, nižšou úzkosťou a nezvyčajnou reakciou na trest, pričom nepoznajú žiadny strach. Ich život je ovplyvnený nedostatkom v emočnej sfére. Chýba im empatia a aj hlboké prežívanie emócií, dokážu ich ale dobre predstierať k vlastnému prospechu. Kvôli tomuto deficitu nedokážu dobre pochopiť určité situácie a udalosti.

Ich stav môžeme pripisovať odchýlke mozgových funkcií, ktorá spôsobuje, že nepoznajú pocit strachu. Odchýlka môže byť spôsobená genetikou, ale môže vzniknúť aj počas života, napríklad úrazom.

Zdroje: Independent, LadBible, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie