Ak štát pustí k pápežovi neočkovaných, urobí obrovskú a nezvratnú chybu, varuje lekár. Pribudlo až 329 prípadov

  • Pribudlo až 329 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 11 605 PCR testov
  • Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu zvýšil
  • Návšteva pápeža je už aj tak riziková udalosť, pustiť na ňu neočkovaných by bola chyba, myslí si lekár
očkovanie delta
TASR/Nathan Papes/The Springfield News-Leader via AP
  • Pribudlo až 329 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 11 605 PCR testov
  • Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu zvýšil
  • Návšteva pápeža je už aj tak riziková udalosť, pustiť na ňu neočkovaných by bola chyba, myslí si lekár

Na Slovensku v piatok 3. septembra pribudlo až 329 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 11 605 PCR testov. Podobný počet nových prípadov sme na Slovensku mali v polovici mája, keď končila druhá vlna. Minulý rok sa počet prípadov dostal nad číslo 300 až koncom septembra, súčasná vlna nákazy teda nastupuje rýchlejšie.

Do štatistík pribudlo aj 110 osôb s pozitívnym výsledkom antigénového testu, v piatok ich vykonali 11 735.

Nepribudlo ani jedno nové úmrtie. Celkovo priamo na COVID zomrelo už 12 549 ľudí.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami evidujú v Bratislavskom kraji, pribudlo tam 55 prípadov nákazy. Nasleduje Trenčiansky (53), Žilinský (52), Banskobystrický (49), Košický (47), Prešovský (39), Nitriansky (20) a Trnavský (14). Medzi novými prípadmi nákazy je 160 mužov a 169 žien. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva SR vo svojom profile na sociálnej sieti.

Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu zvýšil o 6. Aktuálne je hospitalizovaných 111 pacientov s koronavírusom alebo podozrením naň. Z nich má ochorenie COVID-19 potvrdené 82 ľudí. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) sú 16 pacienti, umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje 11 osôb.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 389 270, za predchádzajúci deň pribudlo 2 682 očkovaných.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 719 649. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Štát by urobil chybu

Na stretnutie s pápežom Františkom v Šaštíne na záver jeho pastoračnej návštevy Slovenska sa zatiaľ zaregistrovalo asi 30-tisíc pútnikov. Ako informoval koordinátor prípravy návštevy Svätého Otca pre Bratislavskú arcidiecézu Tibor Hajdu, registrácia aj naďalej prebieha prostredníctvom webu navstevapapeza.sk. Stále však platí, že na podujatia s pápežom môžu prísť len ľudia, ktorí sú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19, uvádza SITA.

Predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini na tlačovej konferencii uviedol, že počet prihlásených účastníkov je nízky a navrhol, aby vláda uvoľnila podmienky a umožnila účasť aj ľuďom s prekonaným ochorením COVID-19 alebo negatívnym testom. Hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková poslala médiám stanovisko, podľa ktorého si organizátor podujatia vybral tento režim sám.

Tlak na uvoľnenie podmienok účasti však rastie. Primár NsP v Považskej Bystrici Milan Kulkovský na svojom blogu varuje, že štát by urobil obrovskú a nezvratnú chybu, ak by pustil na podujatie aj neočkovaných. 

Už za súčasných podmienok je návšteva pápeža z epidemiologického hľadiska mimoriadne riziková. Ak však štát podľahne…

Posted by Milan Kulkovsky blog on Friday, September 3, 2021

Pravidlá boli dané a každý mal dosť času na to, aby sa im prispôsobil. Prípadná nízka účasť na stretnutiach s pápežom nie je dôsledkom prísnych a potrebných opatrení, ale reality, ktorú si niektorí z nás nechcú priznať. Tou realitou je fakt, že Slovensko nie je až tak silne veriacou krajinou za akú sa chceme považovať,“ hovorí lekár.

Samotný pápež vyhlásil, že očkovanie je aktom lásky k blížnemu a dávno sa dal zaočkovať. Požiadal o to aj veriacich a to nielen pri príležitosti jeho návštevy na Slovensku. „Ak by niečo mohlo byť skúškou viery, otázkou toho, čo ste ochotní pre vieru podstúpiť, nie je to práve ten akt lásky o ktorom František hovorí?“ pýta sa Kulkovský.

Zdroje: NCZI, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie