Ak túžiš po úspechu, toto sú 3 typy ľudí, ktorých by si si mal držať vo svojom najužšom okruhu

  • Hovorí sa, že človek je priemerom 5 ľudí, s ktorými sa stretáva najčastejšie
  • Dôkladne si preto vyberaj, s kým budeš tráviť svoj čas
  • Tieto 3 typy ľudí ti pomôžu dosiahnuť tvoje ciele a sny
kamarati, partia
Unsplash/Yanapi Senaud
  • Hovorí sa, že človek je priemerom 5 ľudí, s ktorými sa stretáva najčastejšie
  • Dôkladne si preto vyberaj, s kým budeš tráviť svoj čas
  • Tieto 3 typy ľudí ti pomôžu dosiahnuť tvoje ciele a sny

Na úspech (zväčša) jeden nestačí

Samozrejme nie je vylúčené, aby úspech dosiahol jednotlivec a to aj úplne sám, avšak zrejme s nami budeš súhlasiť v tom, že s podporou iných ľudí ide vždy a všetko oveľa jednoduchšie. Na ceste za svojimi cieľmi a snami je preto vždy dobré obklopiť sa ľuďmi, o ktorých vieš, že sa na nich môžeš vždy spoľahnúť. 

Sám si však musíš vybrať, s akými ľuďmi budeš tráviť najviac času. Pri rozhodovaní sa o tom, koho si ponecháš vo svojom najužšom okruhu, musíš zvážiť viacero faktorov – okrem iného napríklad aj ich skúsenosti, motiváciu či ochotu kedykoľvek ti ponúknuť potrebný support. 

Vo všeobecnosti však platí, že ak túžiš po úspechu, mal by si sa obklopiť týmito 3 typmi ľudí. 

Slovenský podnikateľský príbeh ako z rozprávky sa rozplynul. Luxusný plážový rezort zbúrajú

#1 Expert na kontakty

Ako uvádza portál Everyday Power, v tvojom najbližšom okruhu ľudí by ti určite nemal chýbať niekto, koho možno označiť za “experta na kontakty”. Je to presne ten človek, ktorý všade niekoho pozná, všade niekoho má, a jediným telefonátom dokáže veľakrát vybaviť aj to, čo sa na prvý pohľad zdá byť nemožné. 

Mať know-how, skills alebo nejaký unikátny produkt je síce skvelé, no pokiaľ nevieš, ako a komu ich predať, budú ti v podstate zbytočné. Práve expert na kontakty je však človek, ktorý ti s tým pomôže. Vždy ťa dokáže predstaviť tým správnym ľuďom, alebo ti odovzdať kontakty na tých, ktorých práve potrebuješ najviac.

Vďaka nemu si môžeš postupne vybudovať svoju vlastnú sieť kontaktov, ktorými zas niekedy budeš môcť pomôcť ty jemu. Mať vybudovanú takúto sieť je totiž určite niečo, bez čoho sa vo svete biznisu nikto nezaobíde. 

mobil
zdroj: Unsplash/Štefan Štefančík

#2 Expert na krízové situácie

Medzi ľuďmi, s ktorými sa denne stretávaš, by mal byť určite aj niekto, o kom vieš, že mu môžeš zavolať hoci aj o polnoci a on ti ten telefón nielenže zodvihne, ale keď to bude potrebné, aj ti okamžite podá pomocnú ruku. Život je totiž vždy plný prekvapení a veci nejdú vždy podľa plánu. Ak ťa niečo nepríjemne prekvapí, mať vo svojom živote niekoho takéhoto je kľúčové. 

“Expert na krízové situácie” je teda človekom, ktorý nikdy nepanikári a nevytvára drámy – práve naopak. Aj v tej najhoršej situácii si dokáže zachovať chladnú hlavu a nejaké východisko vidí aj vtedy, keď ty vidíš už len hmlu. 

Samozrejme to platí aj naopak a ide o niekoho, komu by si nikdy nepovedal „nie” – rovnako ako ani on tebe. Ide jednoducho o človeka, ktorý ťa na konci slepej uličky už bude čakať, aby ťa z nej odviedol do bezpečia.

Iba 16-ročná vedkyňa Zuzka žne úspechy po celom svete. Musíš mať výdrž a trpezlivosť, radí Slovenka

#3 Človek, ktorý má vždy nejakú radu

A nakoniec, medzi tvojimi najbližšími by určite nemal chýbať ani niekto, kto je v tvojom odbore skutočným profesionálom a je ochotný poradiť ti vždy, keď ho o to požiadaš. Nájsť niekoho takéhoto nie je ľahké, no ak sa ti to podarí, vyhral si úplný jackpot. 

Ľudia sa totiž veľakrát boja podeliť o dobré rady, možno zo strachu, že by to niekto zneužil proti nim, a stal sa ich konkurenciou. Ak však nájdeš niekoho s otvorenou mysľou a bude to človek, ktorému nejakým spôsobom budeš môcť pomôcť aj ty, problém s tým určite mať nebude. 

Samozrejme sa však potom o ďalšie rady nezabudni podeliť s niekým ďalším. Čím viac toho dáš, tým viac toho predsa dostaneš. Nezabúdaj si teda okrem budovania svojich skúseností, schopností a portfólia budovať aj svoje kontakty a čo najviac času tráv s ľuďmi, ktorí dokážu podnietiť tvoju myseľ. 

Zdroj: everydaypower.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech