Akcia, aká tu ešte nebola. Cez víkend bude celé Slovensko zbierať odpadky v prírode

  • Sám seba nepovažuje za aktivistu, hovorí o sebe ako o greenfluencerovi
  • Svojimi príspevkami na sociálnej sieti často upozorňuje na ekologické témy
  • Pravidelne chodí zbierať odpadky do prírody a už tento víkend chce zapojiť celé Slovensko
Michal Sabo
Instagram/mxsabo
  • Sám seba nepovažuje za aktivistu, hovorí o sebe ako o greenfluencerovi
  • Svojimi príspevkami na sociálnej sieti často upozorňuje na ekologické témy
  • Pravidelne chodí zbierať odpadky do prírody a už tento víkend chce zapojiť celé Slovensko

Vybrať sa na prechádzku do prírody a vrátiť sa odtiaľ s vrecom plným odpadkov nie je vôbec ťažké. Svoje o tom vie aj moderátor rádia Express Michal Sabo.

Vyrába podcasty o občianskej zodpovednosti, svojich fanúšikov často zapája do rôznych výziev, šíri medzi nimi osvetu a prezentuje udržateľný životný štýl. Pravidelne čistí okolie hlavného mesta, najčastejšie Chorvátske rameno.

Vždy sa snaží zapojiť do svojich aktivít čo najviac ľudí, aby spoločne ukázali ostatným, že ide o priestor pre nás všetkých a keď sa skutočne chce, všetko sa dá.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Sabo (@mxsabo),

Aj tento víkend od 7. do 9. augusta sa môže do zberu odpadu spolu s ním zapojiť ktokoľvek na celom Slovensku. Pridáš sa? 

Nie som aktivista

Michal sa o sebe hovorí, že sa nepovažuje za aktivistu a nikdy to ani nebolo jeho cieľom. Skôr sa stotožňuje s titulom greenfluencer a ako jeden z nich často poukazuje na ekologické témy. 

Keď počujem slovo aktivista, mám pred očami bláznov, ktorí si v minulosti protestne líhali na koľajnice, alebo sa pripútali ku vlaku. Nátlakové zjavy z inej dimenzie. To nie som ja. Ja totiž nikoho do ničoho nenútim, nie som nástojčivý, ani militantný. Iba sa v environmentálnych otázkach snažím ísť dobrým príkladom, “ napísal na Facebooku.

A greenfuencerom môže byť podľa neho každý. Len nedávno vytvoril spolu s platformou FUNDER svoj vlastný merch. Ponúkajú mikiny, tričká alebo chňapky na zber odpadu. Všetko je vyrábané z certifikovanej bavlny za prísnych podmienok. Výťažok z predaja venuje Mišo združeniu FRIDAYS FOR FUTURE. 

Sociálne siete pravidelne využíva na to, aby svojich fanúšikov mobilizoval, vzdelával a inšpiroval. Pravidelne sám so sebou ale aj s inými priateľmi alebo náhodnými ľuďmi z prírody odnáša obrovské množstvo odpadkov. Aj preto sa rozhodol zorganizovať jeden väčší zber na celom Slovensku. 

A keďže sa ukázalo, že o to ľudia majú záujem, už cez víkend sa sociálne siete zaplnia fotkami zo zberu odpadkov. Zapojiť sa môže úplne každý, komu záleží nie len na estetickej stránke okolia, v ktorom žije, ale aj na prírode a životnom prostredí. 

A zapojiť sa môžeš aj ty. Nezáleží na tom, z ktorého kúta Slovenska si, koľko máš rokov ani aké hodnoty vyznávaš. Od 7. do 9. augusta bude všetkých ľudí, ktorí sa do Mišovej výzvy zapoja, spájať rovnaká vec. Túžba urobiť Slovensko čistejším. 

Cieľom je, aby sme sa mobilizovali nielen my, ktorí to tak cítime, ale aby sme ukázali iným ľuďom, že verejný priestor zdieľame a že nie je v poriadku, keď si z neho niekto robí smetisko. Spoločne budúci víkend zasypeme sociálne siete nami zozbieraným odpadom a pôjdeme ostatným dobrým príkladom,“ napísal vo svojom príspevku. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech