Aké výhody majú študenti na Slovensku a vo svete?

  • Študenti v Európe sa majú veľmi dobre
  • Výhodami pre študentov prekvapuje aj Rusko
pexels-photo-708392
Unsplash
  • Študenti v Európe sa majú veľmi dobre
  • Výhodami pre študentov prekvapuje aj Rusko

Slovenskí študenti stále častejšie opúšťajú rodnú zem, aby si dopriali dobré vzdelanie, videli svet a získali lepšie možnosti na trhu práce. Ak si šikovný, môžeš v zahraničí získať plne hradené štipendium, ktoré hradí školné v plnom rozsahu, ale aj výdavky na stravu, ubytovanie a transport.

Na Slovensku sú štátne školy bezplatné. Okrem nich majú študenti zadarmo aj vlaky, tisíce zliav poskytuje ISIC a zdravotné poistenie študentom do 26 rokov platí štát.

Keď chceš študovať za hranicami a nepodarí sa ti získať štipendium, musíš sa zariadiť podľa možností, aké ti ponúka daná krajina.

Česko je blízko a bez jazykovej bariéry. Vysokoškolské vzdelávanie v akreditovaných odboroch poskytujú verejné a súkromné vysoké školy. Na verejných vysokých školách sa neplatí školné a to ani v prípade externého štúdia. Poplatok si ale škola môže vypýtať za prijímacie konanie. Internát stojí v Česku okolo 110 eur mesačne, čo je asi o polovicu viac ako na Slovensku ale cena zodpovedá stavu a kvalite ubytovania.

„Po ruke“ je aj Rakúsko. Študenti z krajín EÚ školné neplatia, s výnimkou súkromných a niektorých odborných škôl. Treba však rátať s vysokými nákladmi na život a učebné pomôcky. Platiť si treba zdravotné poistenie, čo vychádza okolo 20 eur mesačne. S kartičkou ISIC si môžu študenti uplatniť tisíce zliav, najmä v oblasti dopravy a kultúry.

Fínske školy ponúkajú okolo 500 kurzov a programov v angličtine. Okrem prijímacích skúšok treba dokladovať znalosť vyučovacieho jazyka školy, ktorým býva fínčina alebo švédčina. Pre domácich študentov je štúdium zadarmo. Zahraniční študenti môžu dostať štipendium od fínskej vlády, ak vo Fínsku žili najmenej 2 roky.

Väčšina medzinárodných programov pre zahraničných študentov je tiež bez úhrady školného. Študenti si ale doplatia za knihy, stravu či ubytovanie. Súčasťou bakalárskeho a magisterského štúdia je povinné členstvo v študentských odboroch, kde sú ročné poplatky od 65 do 100 eur, ktoré zahŕňajú zdravotné poistenie, lacnejšie stravné, cestovné.

Fínsko poskytuje možnosť získať podporu na bývanie každému, kto študuje na plný úväzok bez ohľadu na vek. Ak do školy cestuješ napríklad autobusom, môžeš od školy získať potvrdenie, na základe ktorého dostaneš zľavu na cestovné, pričom mesačne nezaplatíš viac ako 43 eur. Študenti vysokoškolského štúdia môžu tiež získať zľavy na jedlo a kávu.

Častou destináciou pre mladých Slovákov je Veľká Británia. Štúdium tam je spravidla platené, avšak občania EÚ, tak ako samotní Briti majú nárok na študentskú pôžičku. Tú začnú splácať až rok po ukončení štúdia a až keď jeho príjem prevýši 2 100 libier mesačne. Ak sa absolvent vráti na Slovensko, školné spláca až keď dosiahne hrubú mzdu 1 250 eur. V prípade poklesu príjmu sa splácanie pozastaví a po 30 rokoch sa nedoplatok automaticky anuluje. Splátka je vždy 9% z platu. Rôzne zľavy poskytuje ISIC.

Vo Francúzsku študuje v priemere 300 000 zahraničných študentov. Študijné poplatky na francúzskych štátnych školách sú nízke, pretože väčšinu nákladov platí štát, ako pre domácich, tak pre zahraničných študentov. Tí si doplácajú už len pomerne málo. Za bakalára je to 170 eur/ročne, za magisterské štúdium 243 eur/ročne, 601 eur/ ročne za inžinierske štúdium a 380 eur/ročne na doktorantskom.

Francúzsko pre študentov poskytuje aj veľa iných výhod vrátane veľkorysých zliav na jedlo, zábavu  či dopravu. Štát študentov zvykne púšťať zadarmo i do múzeí. Kritériá oprávnenosti na rôzne výhody sa môžu líšiť. Niektoré benefity sú k dispozícii len pre držiteľov študentských kariet, zatiaľ čo iné sú k dispozícii každému mladšiemu ako 26 rokov.

Mnohé verejné múzeá v Paríži majú napríklad voľný vstup pre obyvateľov EÚ do 26 rokov. Pre zvýhodnené cestovanie je potrebné si zakúpiť študentskú kartu za 50 eur/na rok, vďaka ktorej môže mladý človek do 30 rokov cestovať vlakom po celom Francuzsku so 60% zľavou na lístky.

Nemecku podobne ako vo väčšine krajín EÚ, je štúdium na štátnych školách veľmi lacné (cca 311 eur za semester), avšak drahé je tam ubytovanie, ktoré trápi aj samotných Nemcov. Ceny za bývanie od roku 2010 stúpli o 42%.

Lacno a kvalitne sa dá študovať aj v Rusku, kde sa väčšinou vyučuje v ruskom jazyku. Výhodou je rovnako kvalitné štúdium ako v západných krajinách, pričom náklady na život sú to omnoho nižšie. Štúdium na štátnych vysokoškolských je bezplatné pre študentov s najlepšími výsledkami, ostatní si platia školné, ktoré začína od 1 300 ročne. Najdrahšie školné na najprestížnejších univerzitách je okolo 8 000 eur. Rusko ponúka možnosť bezplatne študovať aj cudzím občanom. Nezáleží na národnosti, zadarmo študujú tí najšikovnejší. Ruská vláda v roku 2018 udelila štipendiá 15 000 študentom.

Študenti na štátnych školách majú výrazné zľavy na cestovné, so študentskou „električenkou“ môžeš využívať všetky druhy verejnej dopravy v prepočte za 5 eur mesačne. Študenti tiež môžu so zľavou alebo zadarmo navštevovať múzeá. Mnohé benefity študentom poskytujú firmy, ktoré na začiatku a na konci roka rozdávajú na univerzitách letáky s informáciami o ich využití. V Rusku tiež existuje študentský preukaz, ktorý platí na 3000 rôznych zliav. Okrem neho možno využiť aj medzinárodný ISIC.

USA sa školné platí na všetkých školách. Na verejných univerzitách býva nižšie, pričom väčšina amerických štátov zvýhodňuje svojich rezidentov. Ročné školné sa pohybuje od 4 350 do 44 000 eur. Živobytie a strava vychádza na rok v priemere na 7 000 až 10 000 eur ročne.

Oproti vysokému školnému je výhodou, že študenti si môžu vyberať predmety a počas štúdia prestúpiť na inú školu. S kartičkou študenta môžu aj v USA študenti dostať rôzne zľavy, väčšinou však nič nie je zadarmo.

Možností je pomerne veľa. Kto chce, môže študovať viacmenej hocikde. Dôležité je vybrať si správny obor, v ktorom nájde uplatnenie, pretože mnohé profesie budú o pár rokov nepotrebné.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech