Ako cestovať v čase

  • Čas. Trvanie všetkého bytia a diania, limit, ktorý ti prináša mnohé vrásky a starosti ale aj vymedzený časový úsek, ktorý venuješ len sebe.
14.07.07-mjs-the-pros-and-cons-of-travelling-with-a-beard-1-1050x700
  • Čas. Trvanie všetkého bytia a diania, limit, ktorý ti prináša mnohé vrásky a starosti ale aj vymedzený časový úsek, ktorý venuješ len sebe.

Kto by nechcel niečo tak mocné a stále, no zároveň vrtkavé, ovládať a mať pod kontrolou? Ale cestovať v čase? Povieš si: „nemožné!“ No pamätaj, že možné je všetko, stačí len zmeniť uhol pohľadu.

Vo svete mnohej nespravodlivosti je čas jednou z mála vecí, ktoré platia v rovnakej miere pre každého. Čas plynie rovnako pre starých aj mladých, vplyvných, či chudobných. Pre všetkých. Rozdiel je však v každom z nás.

hipster-fashion

Jeden cestovateľ kedysi povedal:  „Cestujem, pretože sa mi vtedy zdá môj život dlhší.“  V skutočnosti sa dĺžka jeho života významne neodlišovala od iných. V čom teda spočíva to kúzlo? „Keď budem ležať na smrteľnej posteli, chcem sa v myšlienkach vrátiť do minulosti plnej živých spomienok. Chcem, aby boli bohaté a zároveň každý deň iné.“

Moja životná história sa právom môže označiť prívlastkom „mladá“. Napriek tomu mám ale celkom slušnú zásobu odžitých spomienok, na ktoré si dobre pamätám. Podstatný je však jeden fakt. Väčšina dní sa navzájom od seba neodlišovala. Vstala som, išla do školy, vrátila sa domov, urobila nielen domáce povinnosti, párkrát vybehla von s kamarátmi. Toto sa dialo minimálne celých 13 rokov. Všetky spomienky z tých dní sa zliali do jednej. Bezvýznamnej a nezaujímavej.

Woman writing into notebook

Okrem týchto dní si ale spomínam aj na „iné“. Sú to dni, kedy som odohrala svoj prvý koncert, išla na dovolenku k moru, dala si pravé bryndzové halušky na salaši pod Tatrami, navštívila Brno, Prahu, Brémy… Keď spomínam, v mysli sa mi vybavia práve tieto hodnotné momenty. Sú to spomienky na cesty, ktoré v mojom živote niečo znamenajú. Toto sú pravé spomienky. Pri ich spätnom prežívaní pociťujem radosť zo zažitých obohacujúcich skúseností. Spájajú sa mi s ľuďmi a s udalosťami, ktoré postupne zapĺňali jednotlivé „kapitoly knihy môjho života“.

Každý má takúto knihu. A každý túži po tom, aby bola čo najbohatšia. Opakovanie alebo napodobovanie spomienky nevytvára. Nové zážitky však áno. Naše vnímanie času je vo veľkej miere ovplyvnené intenzívnym, novým a neznámym. Preto je práve cestovanie možnosťou, ktorá vytvára skúsenosti odlišné od bežnej rutiny. Nenadarmo sa hovorí, že život je cesta. Dokonca mnoho ciest. Čím viac ich vyskúšaš, tým dlhší sa ti tvoj život bude zdať. A cestovanie v čase nadobudne iný, možný a hodnotný rozmer.

HipsterRoadTrip_2160

Zdroj: medium.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK