Ako IT-čkár si vieš zarobiť aj desaťnásobok minimálnej mzdy. Tieto oblasti sú platené najlepšie

  • Najlepšie zarábajúci pracovníci pochádzajú z odvetvia IT
  • Zamestnancov informačných technológií sa tiež koronakríza dotkla najmenej zo všetkých
  • Stále je po nich skoro najvyšší dopyt a rovnako im tiež neklesli ani platy
peniaze
Unsplash/Arif Riyanto, Pexels/Markus Spiske
  • Najlepšie zarábajúci pracovníci pochádzajú z odvetvia IT
  • Zamestnancov informačných technológií sa tiež koronakríza dotkla najmenej zo všetkých
  • Stále je po nich skoro najvyšší dopyt a rovnako im tiež neklesli ani platy

Nie je žiadnou novinkou, že najlepšie zarábajúci ľudia pochádzajú práve z odvetvia informačných technológií. Aj naďalej tiež zostávajú jedným z pracovných segmentov, kde je najväčší záujem o nábor nových zamestnancov.

Ako jedno z mála odvetví ho tiež skoro vôbec nezasiahla pandémia koronavírusu. Keďže mnoho IT-čkarov dokáže svoju prácu vykonávať bez väčších problémov aj z domu, zamestnávatelia sa nemuseli uchýliť k prepúšťaniu, ba naopak, do tímov prijímali nových členov.

programátori
zdroj: Unsplash/Alvaro Reyes

Záujem o pracovníkov v IT z roka na rok stúpa

„V roku 2020 tvorí IT už 12 percent zo všetkých ponúk a aktuálne je tretím sektorom s najvyšším počtom ponúk,“ vysvetľuje Nikola Richterová, hovorkyňa spoločnosti Profesia.

Záujem o pracovníkov v informačných technológiách pritom rastie z roka na rok. Pred dvoma rokmi bolo toto odvetvie na piatom mieste, kým dovtedy kraľovali portálu Profesia ponuky z oblasti obchodu, výroby, dopravy a administratívy. IT sa tak každoročne posúva o jednu priečku vyššie.

V roku 2018 pritom počet ponúk z oblasti informačných technológií tvoril 10,6 %, o rok neskôr toto číslo stúplo o necelé percento. Tento trend pretrváva aj tento rok, ponuky sa zvýšili skoro podobne.

IT
zdroj: Profesia.sk

Ako hodnotí tlačová správa portálu Profesia, tomuto trendu výrazne pomohla aj pandémia koronavírusu. Hromadná práca z domu alebo napríklad orientácia na online predaj spôsobili, že firmy počas prvej vlny potrebovali najmä odborníkov z tohto odvetvia.

Na začiatku pandémie, v apríli tohto roka, informačné technológie zaznamenali  1583 pracovných ponúk a podobné čísla eviduje aktuálne pracovný portál každý mesiac. Keď teda firma hľadala nových zamestnancov, najčastejšie išlo práve o IT-čkárov.

Koronakríza im nesiahla ani na platy

Sektor informačných technológií to však vyhral aj v oblasti platov. Koronakríza ho totiž najmenej zasiahla aj na výplatných páskach. Podľa Profesie tu priemerná ponúkaná mzda počas mimoriadnej situácie predstavovala 1 766 eur v hrubom. Ide o sektor s najvyššími mzdami v ponukách.

Máš vyšší plat ako je priemer v IT?

Tieto fakty tiež potvrdzuje aj Rado Debnár, spoluzakladateľ a CEO projektu Learn2code, kde sa venujú vzdelávaniu v oblasti IT, ktorý bol hosťom našej relácie Podcast s Romčom.

,,Všeobecne teraz na trhu platí, že ľudia, ktorí pracujú v IT oblasti, sú nadštandardne ohodnotení. Priemerná mzda v tomto sektore sa teraz pohybuje okolo 1 800 euro. Samozrejme záleží v akej lokalite. V Bratislave do bude viac. A záleží aj od skúseností, čo človek vie. Určite skúsený programátor, ktorý vyvíja zložité bankové systémy, si môže zarobiť viac ako niekto, kto robí nejaké základné webstránky a robí menej pokročilé veci. Spravidla ale platí, že firmy takýchto ľudí hľadajú, je ich nedostatok a mzda sa dlhodobo zvyšuje. Tento trend je rastúci,“ vysvetľuje.

Výplaty môžu byť astronomické

Ak je však programátor naozaj šikovný, výplata sa môže vyšplhať až na neuveriteľné čísla. Tieto ponuky platia obzvlášť pre expertov, ktorí pracujú na kontrakt na určitom projekte. Nemusí tak teda ísť o trvalú prácu, a skončiť sa môže dokončením projektu. Ak sa projekt skončí, špecialisti čakajú na novú príležitosť.

,,Dostávame rôzne požiadavky od firiem, že zháňajú programátorov a ľudí na IT pozície, a tam sa niektoré sumy, hlavne na kontrakt, pohybujú v astronomických výškach. Niekedy je to aj 7 – 8 tisíc mesačne. Sú to ale naozaj špecialisti, ktorí sú veľmi ťažko dostupní. Firmy  hľadajú hotového človeka, ktorý príde na projekt a naozaj od prvého dňa vie, čo má robiť,“ opisuje Debnár.

zdroj: Unslash/Headway

Podobné sumy však určite nečakaj na Slovensku. Takéto ponuky prichádzajú najčastejšie zo zahraničia, napríklad z Nemecka či Švajčiarska. Ani na Slovensku sa však takýto experti za svoje výplaty hanbiť nemusia.

,,Na Slovensku sa kontrakty nehýbu až v takýchto sumách. Tí naozaj top senior developeri, ktorí by robili na kontrakt, sa môžu pohybovať okolo 3 až 5 tisíc eur. Tu ale treba povedať, že ide o skúsených IT-čkarov, ktorí majú za sebou niekoľko projektov a ovládajú nejakú špecifickú technológiu,“ dopĺňa.

Rozdiely medzi krajmi sú aj v tomto odvetví markantné

Informácie získané z portálu Platy rovnako potvrdzujú, že platy pracovníkov v IT sa pohybujú v závislosti od ich špecializácie. Kým väčšina programátorov dostáva mzdu od 1 200 do 3 000 eur, projektový manažéri či IT architekti si vedia zarobiť maximálnu sumu od 3 500 do 4 500 eur. Najväčšie platové rozmedzie majú cloudoví špecialisti. Na tejto pozícii sa suma pohybuje od 1 273 do 4 429 eur.

eurá
zdroj: Unsplash/Christian Dubova

Ako ukazuje prieskum agentúry Grafton, veľký vplyv na výplatu má aj región, v ktorom je IT-čkar zamestnaný. Zatiaľ čo Java/C# programátor s päťročnými či ešte väčšími skúsenosťami môže v Bratislave zarobiť aj 3 700 eur, v Prešovskom kraji je to maximálne 2 300 eur .

Dokonca aj najnižší príjem na tejto pozícii v hlavnom meste, a to 2 500 eur, je vyšší ako maximum, ktoré môže dostať programátor v Prešove.

Podobne sú na tom samozrejme aj iné špecializácie. Kým Full Stack developer môže v Bratislave zarobiť aj 3 500 eur, v Košiciach 3 300 eur, v Prešove 2 600 eur.

Zamestnanci v technickej podpory sa zase v hlavnom meste môžu dostať na hranicu 2 500 eur, v Košiciach 2 000 eur, v Prešove 1 700 eur, v Nitre, Trnave a Žiline 1 600 eur a v Trenčíne a Banskej Bystrici 1 500 eur.

Aj informatik musí mať dobré komunikačné schopnosti

Prieskum tiež ďalej poukazuje aj na to, že nie vždy sú ale skúsenosti to prvoradé.

„Pretrvávajúca nízka nezamestnanosť sa premieta aj do dopytu po IT odborníkoch. Senior kandidáti si pýtajú rekordné sumy, prípadne siahajú po pracovných ponukách za blízkymi hranicami. Tendencia zamestnávať odborníkov zo zahraničia sa síce nemení, je však viditeľný mierny pokles v oblasti IT konzultačných, ale aj developerských pozícií, nakoľko komunikácia v tíme sa začína ukazovať ako jeden z najdôležitejších aspektov pri výbere vhodného kandidáta,“ konštatuje Miroslav Garaj, Country Manager personálnej agentúry Grafton Slovakia.

IT
zdroj: Unsplash/Lagostechie

Osobnostné vlastnosti kandidáta tak môžu byť čoraz dôležitejšie. „Nadriadení IT tímov dokonca vedia uprednostniť kandidáta s menšími skúsenosťami a zároveň lepšími komunikačnými schopnosťami, pričom najväčší dôraz kladú na asertivitu, analytické myslenie a tímového ducha,“ dopĺňa Garaj.

Prácu si nájdu ľahko aj bez vysokej školy

Podľa Profesie tiež patrí IT sektor medzi odvetvia, na ktoré hľadajú najviac zamestnancov aj bez vysokej školy. Pozícia programátora sa totiž umiestnila na piatom mieste po administratívnom pracovníkovi, obchodnom zástupcovi, predavačovi a odbornom predajcovi

praca bez maturity
zdroj: Profesia.sk

Ak sa však pozrieme na ponuky, pri ktorých zamestnávateľ vyžaduje vysokoškolské vzdelanie, informačné technológie sa opäť raz umiestnili na piatom mieste. Tu sa teda znova raz potvrdzuje, že po informatikoch je dopyt za každých okolností.

Zdroje: Profesia, Platy , Grafton

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech