Programátor, odborník na online marketing či dátová analytička? Hovoríme o pozíciách budúcnosti

Programátor, odborník na online marketing či dátová analytička? Hovoríme o pozíciách budúcnosti

Menej pracovných ponúk a viac ľudí, ktorí sa uchádzajú o nové miesto? To sú vyhliadky najbližších dní, týždňov, mesiacov. Rok 2020 bol pre mnohých rokom výziev, určite by sme si však z neho mali zobrať čo najviac.

S COVID-om bojujeme všetci aj po tej pracovnej stránke, poďme sa ale pozrieť na to, ako sa to dá moderne. Práve teraz je ten najlepší čas na zmenu profesie. Prísť o miesto nemusí znamenať koniec, naopak. Môže to byť nový začiatok a môžete prejsť na iný odbor, ktorý ma budúcnosť. Ktorý to je?

Súčasný trend a situácia okolo pandémie presúva všetko do online prostredia. Tí, ktorí tam boli aj pred koronavírusom, si len posilnili svoje miesto a zapracovali na efektívnejších riešeniach. Nováčikovia zas počas uplynulých mesiacov hľadali možnosti, ako sa v tomto, pre mnohých novom, prostredí čo najviac presadiť. Online je budúcnosť, hovorí sa to už niekoľko rokov a rovnako to platí aj o vzdelávaní sa v tejto oblasti. Svetoví lídri, ale aj odborníci celé mesiace vyzývajú mladých ľudí, aby investovali svoj čas do ďalšieho vzdelávania sa.

Tým, ktorí prišli o prácu, zas radia, aby vyskúšali niečo nové. Naučiť sa nové zručnosti, pričom veľký dôraz sa kladie na technológie. Aj podľa portálu Profesia je pozícia informačných technológii na trhu práce čoraz silnejšia. Kým v roku 2018 bola táto oblasť na piatej priečke, dnes si polepšila o dve miesta. „V roku 2020 tvorí IT už 12 percent zo všetkých ponúk a aktuálne je tretím sektorom s najvyšším počtom ponúk,“ vysvetľuje Nikola Richterová, hovorkyňa spoločnosti Profesia.

A tak dnes už hovoríme o podnikaní cez internet, pričom zďaleka sa to netýka len klasických e-shopov. Sme svedkami najväčšej digitalizácie vôbec, od online vyučovania, homeoffice až po online cvičenie a stretávanie sa so svojimi priateľmi pomocou obrazoviek. Najnovšie sa už dokonca aj také ochutnávky vín robia online.

Čo nás čaká ďalej? Ako čeliť súčasnej situácii? Ako si poradiť? Toto sú všetko otázky, ktoré trápia ľudí po celom svete. Trh práce je naklonený viac IT, napriek tomu sa mnohí obávajú týchto dvoch písmen. A tak stereotypy voči IT pretrvávajú, pretože veľa ľudí si pod týmto pojmom predstaví len programovanie. Tých možností je však ďaleko viac a uplatnenie si môže nájsť každý. „Snažíme sa ľuďom ukázať, že moderné technológie nie sú len nástrojom pre IT odborníkov. Sú naozaj pre všetkých, pokým však prejavia záujem. A dnes sa nám ukazuje, aké sú všetky tieto schopnosti dôležité. Bez týchto zručností sa už nezaobídeme,“ hovorí na úvod Radovan Debnár, jeden zo zakladateľov Learn2Code, platformy, ktorá vychováva novú generáciu IT zručných ľudí.

IT nie je len programovanie. Kurzy vás posunú o level vyššie!

Za uplynulé mesiace zrušilo živnosť 28-tisíc živnostníkov, gastro prevádzky a ubytovacie zariadenia vo veľkom prepúšťali, fitness centrá zostali prázdne a tréneri boli nútení sa viac zamerať na sociálne siete a online prenosy. A takto by sme mohli pokračovať ďalej. Podľa odborníkov je najvhodnejší čas, aby sme svoje  toto obdobie využiť na vzdelávanie, vypracovať sa a doplniť si životopis o nové zručnosti. Headhunteri a HR odborníci sa na LinkedIn-e predbiehajú v tom, ako poradiť uchádzačom o nové miesto, všetci sa však zhodujú, že popracovať na životopise sa teraz oplatí a je na to ten najlepší čas.

Chceme ľuďom ukázať, že aj keď prišli teraz o prácu, môžu sa zamyslieť nad tým, akým smerom sa dá uberať ďalej. Určite to je výzva, ale netreba sa toho vôbec báť. IT ponúka obrovské možnosti a to nielen na Slovensku, dnes už totiž viete pracovať odvšadiaľ. Populárne remote pozície vám zas poskytnú slobodu a zároveň zaujímavý plat,“ opisuje súčasnú situáciu Debnár a aj on poukazuje na to, že teraz je ten najvhodnejší čas na budovanie si svojej profesionálnej budúcnosti.

Bez sociálnych sietí a marketingu to nepôjde

„Nikdy nie je neskoro robiť to, čo nás baví, niečo kreatívne, čo má navyše zmysel. My učíme ľudí napríklad naprogramovať si vlastnú aplikáciu, vytvoriť si vlastný responzívny web,  zorientovať sa v HTML a CSS, ukazujeme im skvelé triky a tipy z praxe,“ vymenúva Radovan Debnár. Okrem toho nachádza ďalšie oblasti, v ktorých sa nielen mladý človek dnes určite uplatní. „To však nie je všetko. Ak hovoríme o moderných technológiách nezabúdajme na to, že niekto musí vedieť dizajnovať logá, strihať videá, vedieť upravovať fotografie, vyznať sa v Google Analytics, nastaviť si reklamu Google AdWords, zorientovať sa v marketingu aj na sociálnych sieťach a mnohé ďalšie aktivity, vďaka ktorým dokážu fungovať firmy v tvrdej konkurencii. A toto všetko tým firmám musí niekto vedieť poskytnúť, dopyt po takýchto odborníkov teda je,“ pokračuje Debnár a spomína aj niektoré úspešné príbehy ľudí, ktorí vďaka kurzom našli dobrú prácu.

Výziev sa netreba báť. A ak niekto prišiel o prácu v službách, v kancelárii, v dôsledku znižovania stavov v rôznych firmách, môže rozmýšľať nad tým, čo by ho z tohto celého mohlo baviť. „Za tie roky sme už mali šancu spoznať stovky ľudí, ktorí sa uplatnili v tejto sfére. Spomeniem napríklad z tých posledných Petru, ktorá sa počas materskej dovolenky začala venovať tvorbe webov, až si nakoniec našla prácu ako frontend developerka pre jednu firmu v Martine. Pri ženách zostanem, keď zas spomeniem Michaelu, ktorá vymenila administratívu a úradnícku prácu za pozíciu frontend developerky. Takýchto príkladov je viac a zo skúsenosti vieme, že tú zmenu ľudia neľutujú, naopak. Osobnostne a najmä profesionálne ich to posunulo,“ približuje na záver Radovan Debnár a ešte dodáva, že okrem online vzdelávania treba pracovať aj na jazykoch, bez ktorých bude uplatnenie na trhu práce čoraz ťažšie. Väčšina zamestnávateľov dnes vyžaduje minimálne angličtinu na komunikatívnej úrovni, ďalšie cudzie jazyky sú už len plusom. Takže nezostáva nám nič iné, ako rozvíjať svoje digitálne zručnosti, vybrať si a začať na sebe pracovať už dnes.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá