Slovensku sa kyslé dažde vyhli, počasie bolo krásne. Ako je to naozaj s „kyselinou, ktorá bude pršať z neba“

  • Slovensko sa napokon vyhlo kyslým dažďom vďaka peknému počasiu
  • Vysvetľujeme, v čom sme sa mýlili a ako je to v skutočnosti
Počasie Slovensko dážď jeseň
Unsplash/Erik Witsoe
  • Slovensko sa napokon vyhlo kyslým dažďom vďaka peknému počasiu
  • Vysvetľujeme, v čom sme sa mýlili a ako je to v skutočnosti

V utorok 19. októbra sme vydali článok s neúplným titulkom: „Z neba bude pršať kyselina. Na Slovensko sa rúti oblak nebezpečného plynu, dorazí počas stredy.“ Článok sme, samozrejme, následne upravili a v texte sme sa za chybu dodatočne ospravedlnili.

Sme si vedomí, že titulok v tomto znení mohol vyznieť nekorektne a rozhodli sme sa, že podrobne vysvetlíme, ako to s oblakom, ktorý spôsobila sopka na Kanárskych ostrovoch, naozaj bolo.

Uvedomujeme si totiž, že nešťastná formulácia mohla navodiť nesprávny a skreslený dojem, čo vonkoncom nebolo naším zámerom.

Mrak plynu zo sopky

Výbuch sopky Cumbre Vieja na Kanárskych ostrovoch spôsobil, že sa do ovzdušia dostal oblak oxidu siričitého. Ten sa postupne presúval ponad Európu a skutočne sa dostal aj nad Slovensko už v stredu 20. októbra.

Na Slovensku o ňom informoval portál iMeteo. Oxid siričitý je plyn, ktorý pôsobí dráždivo na dýchacie cesty aj oči. Jeho vdychovanie zároveň spôsobuje zúženie priedušiek.

Na riziká spojené s vdychovaním takéhoto plynu upozorňuje SHMÚ s tým, že ak je vo vzduchu zvýšená koncentrácia tohto plynu, ľudia by sa nemali zdržiavať vonku a dlho vetrať. Upozornili sme na všeobecné riziká, pretože v daný deň nebolo jasné, v akej koncentrácii bude oxid siričitý na Slovensku.

SHMÚ však na druhý deň prišiel s informáciou, že situáciu síce monitoruje, ale oblak by mal byť v dosť vysokej hladine, teda vysoko v atmosfére, a tak bezprostredné nadýchanie sa plynu nehrozí.

Oblak plynov zo sopky Cumbre Vieja nad SlovenskomV médiách sa objavili poplašné správy varujúce pred zlou situáciou…

Posted by Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) on Wednesday, October 20, 2021

Dážď s kyselinou

„Z neba bude padať kyselina“ je nešťastnou formuláciou a skrátením vety „dážď, ktorý sa v oblasti oblaku oxidu siričitého vytvára, má mimoriadne vysokú aciditu kvôli obsahu kyseliny sírovej v dažďovej vode“.

Ak by sa na Slovensku v čase prechodu oblaku vyskytli zrážky, z neba by padal roztok kyseliny. Ako sme uviedli aj v pôvodnom článku, nemal napáchať žiadne výrazné škody ani na životnom prostredí, ľuďom nehrozilo bezprostredné nebezpečenstvo, keďže predpoveď na dané dni bola jasné, teplé počasie bez zrážok.

Kyselina sírová v dažďovej vode

Počas sopečnej erupcie na Kanárskych ostrovoch sa do ovzdušia dostal oxid siričitý, SO2, teda plyn, ktorý je jednou z príčin kyslých dažďov.

SHMÚ pre TASR uviedol, že aj keď je oxid siričitý v atmosfére vysoko, môžu vznikať kyslé dažde. Vo vzduchu môže reagovať s vodnou parou a viesť tak k vzniku kyseliny sírovej. Tá sa potom môže stať súčasťou dažďových kvapiek, ktoré pri zrážkach padajú k zemskému povrchu a tak vzniká kyslý dážď.

Mechanizmus vzniku kyslého dažďa z oxidu siričitého je zrozumiteľne opísaný aj na Wikipedii a v prílohe ročenky SHMÚ.

Tá uvádza, že vulkanická činnosť je významným prírodným zdrojom znečistenia, ktoré spôsobuje kyslé dažde. „Z oxidu siričitého vzniká v ovzduší oxidáciou oxid sírový, ktorý môže byť v atmosfére hydratovaný na kyselinu sírovú a prispieva tak spoločne s kyselinou dusičnou k tvorbe tzv. kyslých dažďov. Následnou chemickou reakciou môžu vznikať sírany, ktoré sú súčasťou jemnej veľkostnej frakcie tuhých znečisťujúcich látok rozptýlených v atmosfére. Kyslé dažde poškodzujú vegetáciu aj architektonické diela.

Oxid siričitý sa viacerými reakciami s látkami v ovzduší mení na kyselinu sírovú. Tá sa mieša s dažďovou vodou a vzniká tak kyslý dážď. Z učebníc základnej školy vieme, že kyselinou sa označuje látka, ktorej vodný roztok má hodnotu pH nižšiu ako 7.

Kyslý dážď má podľa niektorých definícií pH nižšie ako 5,7, ale podľa iných kritérií je to pH <5. Dažďová voda, ktorý by spadla na území s výskytom oblaku plynu zo sopky, by mala Ph okolo 4 – 4,5. Je to mimoriadne nízka hodnota ešte aj na kyslý dážď a keďže ide o oxid siričitý, dážď by obsahoval roztok kyseliny sírovej. 

V našom predchádzajúcom titulku mohol teda čitateľ nadobudnúť dojem, že sa tak bude diať na území Slovenska, no vďaka peknému počasiu sa tomu územie našej krajiny vyhlo. Kyslé dažde však hrozia všade tam, kde sa oblak v dostatočnej koncentrácii presunie a kde bude pršať.

Na záver sa ešte raz chceme ospravedlniť všetkým čitateľom, ktorých náš titulok akýmkoľvek spôsobom znepokojil.

Zdroje: EPA, SHMÚ, iMeteo, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá