Ako Kotleba s Harabinom na sociálnych sieťach zneužívajú výbuch v Prešove vo svoj prospech

  • Okrem vytvorenia falošných transparentných účtov, zneužívajú najnovšie tragédiu aj niektoré politické strany
  • Na svojich sociálnych sieťach zverejnili fotky, ktoré sa medzi ich potencionálnymi voličmi zdieľajú a šíria neskutočnou rýchlosťou
  • Jedná sa však o nepresné a manipulatívne informácie
BeFunky-collage
TASR - Jaroslav Novák/TASR
  • Okrem vytvorenia falošných transparentných účtov, zneužívajú najnovšie tragédiu aj niektoré politické strany
  • Na svojich sociálnych sieťach zverejnili fotky, ktoré sa medzi ich potencionálnymi voličmi zdieľajú a šíria neskutočnou rýchlosťou
  • Jedná sa však o nepresné a manipulatívne informácie

Slovenskom v piatok otriasla správa o tom, že v jednej z prešovských bytoviek došlo k výbuchu plynu. Tragédia si vyžiadala 8 obetí a množstvo zranených. Keďže sa jednalo o mimoriadnu situáciu, k poskytnutiu pomoci sa odhodlalo hneď viacero inštitúcií, miest či individuálnych osôb.

Aj túto situáciu však začali viacerí zneužívať, keďže došlo k vytvoreniu falošných transparentných účtov. Tragédiu najnovšie otáčajú vo svoj prospech aj niektoré politické strany. Tie šíria neobjektívne podané a nepravdivé informácie.

Príkladom toho je politická strana Vlasť či Ľudová strana naše Slovensko. Na svojich sociálnych sieťach zverejnili fotky, ktoré sa medzi ich potenciálnymi voličmi zdieľajú a šíria neskutočnou rýchlosťou, ako to už pri hoaxoch býva zvykom.

V nich obviňujú prezidentku Zuzanu Čaputovú, že na dúhové osvetlenie paláca poskytla sumu 570-tisíc eur,  alebo že jej zahraničné cesty do New Yorku a Japonska vyšli na 200-tisíc eur a poškodeným bytovky v Prešove poslala len 5-tisíc eur. V skutočnosti je to však úplne inak.

Vymyslené čísla

Jedna z Kotlebových stránok na Facebooku šíri informáciu o tom, že zahraničné cesty prezidentky do New Yorku a Japonska stáli 200-tisíc eur. V tomto prípade sa však jedná o dezinformáciu, keďže všetky doterajšie (15) zahraničné cesty prezidentky (ČR, Brusel, Maďarsko, Poľsko, Francúzsko, Švajčiarsko, Nemecko, Rakúsko, Poľsko – výročie vojny, Ukrajina, USA, V4 – Lány, Japonsko, Nemecko – Berlínsky múr, Londýn – NATO) stáli dohromady presne 134 547,13 eur, pre StartitUp to uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Množstvo nepresných informácií

K dezinformácii o dúhovom osvetlení prezidentského paláca sa opätovne vyjadril hovorca prezidentky, podľa ktorého prezidentský palác nie je vysvietený na dúhovo, ale išlo iba o testovanie a nastavenie osvetlenia. „Bude osvetlený bežným bielym svetlom. Tak, ako je na priloženej fotografii,“ dodal Strižinec.

Ďalšou nepresnou informáciou je aj to, že „Čaputová dala na osvetlenie paláca 570-tisíc eur“. Oprava paláca bola totiž schválená a začala sa pripravovať ešte pred nástupom Zuzany Čaputovej do funkcie, teda počas prezidentského obdobia Andreja Kisku.

Novonavrhnuté osvetlenie zvýrazňuje najmä významné architektonické prvky fasády a umiestnenie svietidiel nenarúša vzhľad fasády a plne rešpektuje, že palác je národnou kultúrnou pamiatkou a sídlom hlavy štátu. Naposledy bola pamiatka obnovená ešte v roku 1996, takže je viac než pravdepodobné, že táto rekonštrukcia bude slúžiť ešte niekoľko ďalších desiatok rokov aj iným prezidentom.

zdroj: prezident.sk

Aj napriek tomu je však manipulatívne a neobjektívne porovnávať štátne a súkromné financie a to, aký finančný obnos putoval na rekonštrukciu paláca a koľko peňazí vložila prezidentka na transparentný účet pre obete v Prešove. O financiách, ktoré smerovali na rekonštrukciu totiž nerozhodovala ona sama a peniaze, ktoré poslala na pomoc obetiam, odišli z jej súkromného účtu.

Po konzultáciách s prezidentskou kanceláriou a po overení jej možností, som ponúkla rodinám, ktoré pri nešťastí v Prešove prišli o strechu nad hlavou, pomoc. Niekoľko rodín môže bývať cez vianočné sviatky, a podľa vlastnej potreby aj dlhšie, v ubytovacom zariadení prezidentskej kancelárie v Tatranskej Javorine. Oceňujem vlnu solidarity, ktorá ukázala, že sa v ťažkých chvíľach vieme zomknúť a pomôcť si navzájom a na účet oficiálnej zbierky som vložila 5 000 eur,“ informuje oficiálna stránka hlavy štátu.

Strižinec pre StartitUp upresňuje, že „pani prezidentka prispela na zbierku z prostriedkov na transparentnom účte, ktoré plánovala použiť na podporu viacerých charitatívnych projektov. Svoj osobný príspevok venuje konkrétnym ľuďom pri plánovanej návšteve Prešova v najbližších dňoch.“

Štátne vs. súkromné peniaze

Politické strany na svojich sociálnych sieťach porovnávajú odlišné fakty, nakoľko sa jedná o štátne výdavky, ktoré sú určené napríklad na zahraničné cesty a peniaze, ktoré sa jednotlivé osoby (ako napríklad v prípade prezidentky) rozhodli zaslať na transparentný účet mesta Prešov. V tomto prípade by z ich strany bolo objektívnejšie hovoriť o financiách, ktoré Vláda SR vyčlenila pre prešovskú tragédiu, pričom finančná pomoc bude predstavovať jeden milión eur.

„Po telefonáte s primátorkou Prešova Andreou Turčanovou aj s premiérom Petrom Pellegrinim vítam iniciatívu, aby vláda vyčlenila ďalšie finančné prostriedky do rozpočtu mesta,“ dodala prezidentka.

Statusy oboch spomínaných politických strán teda môžeme považovať za dezinterprentačné. Podľa dostupných informácií navyše zatiaľ ani jedna z týchto politických strán pravdepodobne nevyčlenila žiadne peniaze určené pre pomoc obetiam v Prešove. S otázkou, či sa lídri Marián Kotleba a Štefan Harabin zapojili do oficiálnej zbierky a koľko peňazí zo súkromných účtov venovali obetiam, sme oslovili jednotlivé politické strany. Na vyjadrenie strany Vlasť však stále čakáme.

Hovorca ĽSNS Ondrej Ďurica pre Startitup uviedol, že na transparentný účet obetiam do Prešova prispel Milan Mazurek, Ondrej Ďurica a Marian Kotleba, „konkrétne sumy nechceme komentovať,“ dodal Ďurica.

Do dnešného dňa pritom na účet, ktorý zriadilo mesto Prešov na pomoc obyvateľom piatkovej tragédie, vyzbierali ľudia vyše 1,4 milióna eur. Agentúre SITA to potvrdil hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.

Nezákonný dar či pochybná transparentnosť

Obe politické strany pritom v posledných dňoch čelia kritike práve kvôli transparetným účtom a financovaniu ich volebných kampaní. Transparency international Slovensko informuje, že politická strana Vlasť na svoj volebný účet obdržala dar v sume 20-tisíc eur od českej firmy DisMed s.r.o. „Išlo by o najväčší volebný dar od akejkoľvek firmy v kampani doteraz. Je to zároveň aj nezákonné, dary stranám môžu posielať len firmy registrované na Slovensku,“ uvádza TIS.

Kotlebova ĽSNS vybrala koncom novembra z transparentného účtu v hotovosti takmer 26-tisíc eur naraz. Zákon síce strane umožňuje výber, znižuje to však skóre v hodnotení transparentnosti.

zdroj: transparentneucty.sk/printscreen

„Politická strana má možnosť platiť za výdavky vo volebnej kampani aj v hotovosti, je však povinná v takomto prípade viesť osobitnú evidenciu o použití takýchto finančných prostriedkov. Samotný zákon o volebnej kampani výšku hotovostných platieb nelimituje,“ vysvetľuje Transparency International s tým, že existuje zákon o obmedzení platieb v hotovosti, podľa ktorého by hotovostné platby nemali byť nad hranicou päťtisíc eur.

Otázne teda podľa Transparency je, aké platby z hotovosti strana uskutočnila, informoval Denník N.

Zdroje: SITA, vlada.gov.sk, DenníkN, Transparency, ZuzanaČaputová, prezident.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK