Ako mať aj počas koronakrízy dostatok peňazí? Toto je 10 rád na udržanie životnej úrovne

  • Pandémia koronavírusu zasiahla množstvo ľudí. Nielen zdravotne, ale aj finančne
  • Ak patríš medzi nich, pozri si tipy, ktoré ti pomôžu udržať si životnú úroveň a žiť spokojný život
peniaze
unsplash.com/ Markus Spiske, Emre Alırız,
  • Pandémia koronavírusu zasiahla množstvo ľudí. Nielen zdravotne, ale aj finančne
  • Ak patríš medzi nich, pozri si tipy, ktoré ti pomôžu udržať si životnú úroveň a žiť spokojný život

Ochorenie COVID-19, ktorému dnes čelí celý svet, pripravilo o prácu obrovské množstvo ľudí a spôsobilo výpadok príjmov veľkému množstvu ľudí. Práve v týchto ťažkých časoch sa aj tebe môžu zísť rady, ako ušetriť či zarobiť si viac peňazí, aby si si mohol udržať solídnu životnú úroveň. 

Staň sa freelancerom

V tomto období, kedy väčšina ľudí sedí a pracuje doma, je ideálna možnosť skúsiť niečo nové a zarobiť si nejaké peniaze navyše ako freelancer. Ak vieš napríklad pracovať vo Photoshope, písať články či spravovať sociálne siete, určite sa nájde niekto, kto bude chcieť využiť tvoje služby.

Tie môžeš ponúknuť aj na portáloch na to určených. Jedným z najznámejších je portál Fiverr, kde svoje služby inzerujú ľudia z celého sveta. 

Skús zákaznícky servis 

Množstvo veľkých firiem čoraz častejšie zastáva stratégiu, že na zákaznícky servis zamestnávajú externých zamestnancov, ktorí túto prácu vykonávajú z pohodlia svojho domova.

Ak teda nemáš problém s komunikáciou s druhými ľuďmi, vieš rýchlo a efektívne riešiť problémy a máš čas na pár hodín denne, tento typ práce by mohol byť pre teba vhodný. 

Freelancer
zdroj: ilustračný obrázok / unsplash.com

Pýtaj si a využívaj zľavy 

Platí pravidlo, že kto sa neopýta, nemá. Ak teda chceš nájsť spôsob, ako ušetriť časť peňazí z mesačných výdavkov, spýtaj sa mobilného operátora, poisťovne či iných spoločností na zľavy, ktoré by mohli znížiť tvoje náklady. Často sa totiž stáva, že aj napriek tomu, že firma proaktívne zľavy neponúka, vyjde ti v ústrety. 

Začni pravidelne cvičiť 

Cvičenie síce nepomôže zarobiť si nejaké tie extra peniaze navyše, no udrží myseľ a telo zdravé. Koniec koncov tak môže cvičenie viesť ku lepším výkonom v práci, keďže sa po ňom budeš cítiť oveľa viac sviežejší a plný energie. 

Zníž kontrast na svojom telefóne, tablete, TV či počítači 

Aj keď sa to mnohým môže zdať smiešne, znížením jasu na týchto zariadeniach môžeš znížiť spotrebu energie až o 40 percent. No a okrem toho, že šetríš energiu a svoju peňaženku, tak šetríš aj oči.

Predaj veci, ktoré nenosíš a nepotrebuješ 

Jedným zo spôsobov, ako si zarobiť počas tohto obdobia peniaze, je pohrabať sa vo svojich starých veciach alebo oblečení a posunúť ich niekomu, komu spravia radosť.

Týmto môžeš zabiť rovno dve muchy jednou ranou. Spravíš si doma poriadok a možno ešte niečo zarobíš. 

Predajte staré oblečenie
zdroj: ilustračný obrázok / unsplash.com

Sprav si poriadok vo svojich financiách 

Malé množstvo ľudí vie, aké presne má mesačné výdavky a na čo všetko svoje peniaze míňa. Už len tým, že si začneš spisovať každý jeden výdavok, ktorý si v mesiaci urobil, môžeš ušetriť niekoľko desiatok eur. Prídeš tak na to, že si často míňal na úplne hlúposti, ktoré si ani nepotreboval. 

Skús prácu virtuálneho asistenta 

Prácu virtuálneho asistenta taktiež začína v poslednej dobe využívať čoraz viac podnikateľov, keďže dokáže množstvo menších vecí vybaviť za nich a ušetriť im tak kopec času.

Ku tejto práci vo väčšine prípadov stačí mať len voľný čas, základné komunikačné schopnosti ochotu učiť sa a ovládať klasické kancelárske programy. Inzerovať svoju ponuku, ako virtuálny asistent môžeš napríklad na stránke Upwork

Fotografujte 

Ak je fotografia tvojou záľubou, tak v dnešnej dobe sa z tohto hobby môže stať aj ďalší príjem. Dnes totiž môžeš predávať svoje fotografie do rôznych fotobánk, z ktorých môžeš zarábať peniaze online. Medzi tie najznámejšie patria Shutterstock či Dreamstime

Začni investovať

Skvelým spôsobom, ako si zvýšiť svoje príjmy, je aj investovať svoje peniaze do rôznych oblastí. V poslednej dobe je mimoriadne diskutovanou témou investícia do kryptomien, ktorým odborníci v súčasnosti predpovedajú aj 100-násobný nárast. 

Zdroje: financer.com, lifehacks.sk, chalenejohnson.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech