Ako médiá naleteli fínskemu 4-dňovému pracovnému týždňu a aká je realita?

  • Fínsko neplánuje zaviesť 4-dňový pracovný týždeň, ani 6 hodinový pracovný deň
  • Verejnosti to ozrejmila fínska vláda s odvolaním sa na svoj vládny program, v ktorom žiadne taktého opatrenie neexistuje
BeFunky-collage
TASR
  • Fínsko neplánuje zaviesť 4-dňový pracovný týždeň, ani 6 hodinový pracovný deň
  • Verejnosti to ozrejmila fínska vláda s odvolaním sa na svoj vládny program, v ktorom žiadne taktého opatrenie neexistuje

Pred niekoľkými dňami obletela svet a taktiež aj náš portál informácia, že Fínsko plánuje zaviesť 4-dňový pracovný týždeň a 6-hodinový pracovný deň. Fínska vláda však túto informáciu poprela a na sociálnych sieťach sa vyjadrila, že niečo podobné nemá ani vo svojom pláne.

Aká je pravda?

„V programe fínskej vlády nie je zmienka o štvordňovom týždni. Táto otázka nie je predmetom programu fínskej vlády. Táto myšlienka bola len predstavená krátko na panelovej diskusii v auguste minulého roku, keď bola premiérka ministerkou dopravy, a v poslednom období nedošlo k žiadnym činnostiam,“ vysvetľuje vláda Fínska na sociálnych sieťach.

O nepresnej informácii o zavedení 4-dňového pracovného týždňa písal aj ekonomický portál Bloomberg. Fínska premiérka minulý rok len diskutovala v klasickej panelovej diskusii, kde sa vyjadrila k hypotetickým možnostiam zavedenia tohto pracovného nastavenia spoločnosti.

„4-dňový pracovný týždeň, 6-hodinový pracovný deň, prečo by to nemohol byť ďalší krok?“ opýtala sa premiérka v diskusii.

V auguste 2019 povedala, aj pred niekoľkými dňami citovanú vetu, v kontexte skracovania týždňa a pracovných hodín: „Myslím si, že ľudia si zaslúžia viac času so svojimi rodinami, koníčkami, životom. Toto by mohol byť pre nás v pracovnom živote ďalší krok. “

Naleteli aj viaceré svetové médiá

Informácii o skracovaní fínskeho pracovného času uverili aj niektoré svetové médiá, ktoré to prijali ako fakt. Bulvárny plátok Daily mail alebo brtiský The Guardian či Hearth.co.uk. Všetci správu prebrali ako nový zámer fínskej premiérky.

Britský The Guardian z pôvodnej správy prepísal celý článok, na čo upozornil portál Newsnowfinland. Pôvodný nadpis na tomto britskom portály znel: „Nová fínska premiérka, Sanna Marin, oznámila plány na zavedenie 4-dňového týždňa.“

Neskôr však tento článok zmenila s úvahou o tom, či Fínsko zavedie 4-dňový pracovný týždeň a či je to cesta ku šťastiu. Na zlej informácii sa popálila aj britská komerčná televízia ITV, ktorá taktiež informovala o skracovaní času.

Skutočnosť je však iná a súčasná vláda teda nemá v pláne skracovať dni a hodiny v týždni. Týmto informáciám sme naleteli v redakcii Startitup aj my, a preto sa ospravedlňujeme.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK