Fínsko na čele s premiérkou šokuje svet, pracovať tu budeš len 4 dni do týždňa

  • Fínsko začína od Nového roka hneď netradične. Svoj pracovný týždeň skracuje
  • Počas štyroch dní budú Fíni pracovať len 6 hodín. Podobné pokusy zaznamenal aj Microsoft, kde sa produktivita zvýšila
  • Švédsko už 6 hodinový pracovný deň schválilo v roku 2015
BeFunky-collage (1)
TASR/Unsplash
  • Fínsko začína od Nového roka hneď netradične. Svoj pracovný týždeň skracuje
  • Počas štyroch dní budú Fíni pracovať len 6 hodín. Podobné pokusy zaznamenal aj Microsoft, kde sa produktivita zvýšila
  • Švédsko už 6 hodinový pracovný deň schválilo v roku 2015

Len pred niekoľkými týždňami obleteli svet správy o zvolení novej fínskej premiérky Sanna Marin, ktorá má len 34 rokov a hneď na úvod Nového roka dala Fínom zaujímavé prekvapenie.

Pod jej taktovkou budú Fíni pracovať len 4 dni v týždni a 6 hodín denne. 

Informuje o tom britský portál Daily mail. Vo Fínsku je normálny pracovný týždeň ronaký ako u nás, teda 5 dní v týždni a 8 hodín práce. Fínsko otáča tento zabehnutý systém a nová premiérka verí, že to pomôže hlavne rodine a regenerácii.

„Verím, že ľudia si zaslúžia tráviť viac času so svojimi rodinami, milovanými, koníčkami a inými aspektmi života, ako je napríklad kultúra,“ hovorí najmladšia premiérka na svete.

Fínsko však s toutou novinkou nie je prvé. V susednom Švédsku funguje 6-hodinový pracovný deň už od roku 2015.

Najmladšia premiérka sveta

Podpredsedníčka Sociálnodemokratickej strany Fínska (SDP) a doterajšia ministerka dopravy Sanna Marin sa vo svojich 34 rokoch stala najmladšou úradujúcou premiérkou na svete.

Podľa britskej BBC odsunie na druhé miesto ukrajinského premiéra Oleksija Hončaruka, ktorý má 35 rokov, a na tretie miesto sa posunie 39-ročná premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardern.

Marin zvolilo za novú premiérku vedenie jej strany v nedeľu večer pomerom hlasov 32 k 29 po tom, čo po mohutnej vlne kritiky v súvislosti s nezvládnutým riešením štrajku poštárov odstúpil doterajší premiér Antti Rinne. Ako upozorňuje BBC, zaujímavé je nielen to, že Fínsko bude mať najmladšiu premiérku na svete, ale pozoruhodný je aj veľmi nízky vekový priemer predsedníčok piatich strán vládnej koalície, ktorú bude nová premiérka viesť.

Microsoft dokázal zo štyroch pracovných dní zvýšiť produktivitu

Japonská pobočka firmy Microsoft, ktorá v auguste  2019 uskutočňovala experiment so štvordňovým pracovným týždňom, na jeho základe tvrdí, že kratší pracovný týždeň v tomto období paradoxne posilnil jej produktivitu. Píše o tom agentúra SITA.

Napriek tomu, že všetci jej zamestnanci na plný úväzok pracovali celý august len od pondelka do štvrtka a potom mali tri dni voľna, pobočke stúpol predaj produktov oproti predchádzajúcim mesiacom až o 40 percent, píše britská BBC.

Výsledky sú o to zaujímavejšie, že experiment sa uskutočnil v Japonsku, kde je skôr zvykom pracovať čo najdlhšie a desiatky hodín nadčasov týždenne nie sú ničím výnimočným. Napriek tomu, experiment so skráteným pracovným týždňom sa podľa následnej vnútropodnikovej ankety páčil 92 percentám zamestnancov.

So štvordňovým pracovným týždňom experimentuje vo svete viacero firiem, niektoré menšie ho už dokonca zaviedli nastálo. Ich skúsenosti so zavádzaním takéhoto inovatívneho prístupu k pracovnému času nedávno zosumarizoval britský denník The Guardian, ktorý tiež zistil, že v takýchto firmách si všetci, zamestnanci aj zamestnávatelia, model štvordňového pracovného týždňa nevedia vynachváliť.

Čítaj viac>> Spoločnosť Microsoft testovala štvordňový pracovný týždeň. Produktivita sa zvýšila o desiatky percent

„Bolo to nádherných šesť týždňov s predĺženými víkendmi. Dva dni zo siedmich jednoducho nestačia na to, aby ste sa zotavili zo stresu, ktorému ste vystavení počas pracovného týždňa. Zato tri dni sú už dosť na to, aby ste sa zotavili, plus mali nejaký ten čas pre seba navyše,“ povedal napríklad Neil Knowles, jeden zo zamestnancov firmy Elektra Lighting, ktorá vyrába domáce svietidlá.

Podobné skúsenosti popisoval aj Maxim Grew, šéf spoločnosti Interpid Camera, ktorá vyrába fotografické zariadenia. „Ja som sa prihlásil na francúzštinu, Rocco začal chodiť na divadelný krúžok, Hugo má viac času na svoje domáce koníčky, no a napríklad Sam začal vyrábať robota,“ vykresľuje Grew situáciu vo firme.

Rovnaké slová chvály majú na štvordňový pracovný týždeň aj vo firme Lara Intimates, ktorá vyrába dámske spodné prádlo, či v spoločnosti Synergy Vision, ktorá sa zaoberá komunikačnými stratégiami a pracuje v nej 45 ľudí.

Doteraz najväčšou firmou, ktorá nastálo zaviedla štvordňový pracovný týždeň, je novozélandská finančná spoločnosť Perpetual Guardian. Jej šéf Andrew Barnes by to odporučil aj iným firmám a – podobne ako predstavitelia japonskej pobočky Microsoftu – tvrdí, že aj v ich spoločnosti toto opatrenie zvýšilo produktivitu.

zdroj: Microsoft media kit

Pokusy boli aj na Slovensku. Zatiaľ len kvôli ekonomike

Podobné pokusy zažilo aj Slovensko. Nie však na legislatívnej úrovni, ale hlavne z ekonomických dôvodov.

Štvordňový pracovný týždeň, ktorý trval v spoločnosti U. S. Steel Košice (USSK) od mája 2019 do septembra. Hoci firma mala záujem pokračovať v skrátenom pracovnom režime ďalej, nestalo sa tak.

„Situácia na trhu s oceľou sa zatiaľ nezmenila. Stále musíme čeliť rovnakým problémom ako počas predchádzajúcich mesiacov. To bol dôvod, prečo sme navrhli pokračovanie štvordňového pracovného týždňa aj v septembri, avšak odborári s týmto návrhom nesúhlasili,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca USSK Ján Bača.

Predstavitelia USSK a Rada odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice sa koncom apríla dohodli na skrátení pracovného týždňa s tým, že zamestnanci budú pracovať iba štyri dni v týždni a v deň voľna budú dostávať 70 percent mzdy. Následne bol skrátený pracovný týždeň pre situáciu na trhu s oceľou predĺžený až do augusta 2019.

Zdroje: Daily, mail, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá