Ako odhadujú voľby stávkové kancelárie? Smer môže skončiť druhý, Progresívne Slovensko má na dosah víťazstvo

  • Podľa prieskumov majú Smer-SD a Progresívne Slovensko tento rok najvyššie šance na úspech
  • Kurzová ponuka stávkových kancelárií môže ovplyvniť voliča
  • Strany na hrane zvoliteľnosti majú až štvorciferné kurzy
Robert Fico, Michal Šimečka, Peter Pellegrini
TASR/Jaroslav Novák, Martin Baumann
  • Podľa prieskumov majú Smer-SD a Progresívne Slovensko tento rok najvyššie šance na úspech
  • Kurzová ponuka stávkových kancelárií môže ovplyvniť voliča
  • Strany na hrane zvoliteľnosti majú až štvorciferné kurzy

Voľby na Slovensku vrcholia a dnes už je takmer jasné, ktoré tri strany si podelia najviac hlasov. Okrem trojice Smer-SD, Progresívne Slovensko a Hlas-SD bojujú o svoje miesto v parlamente aj strany, ktorých volebné preferencie sa podľa prieskumov výrazne zmenili oproti posledným voľbám. Je pravdepodobné, že práve tieto strany môžu zamiešať karty pri zostavovaní vlády.

Okrem politických subjektov sa na nadchádzajúce parlamentné voľby pripravili aj mnohé stávkové kancelárie, ktoré ponúkajú tipujúcim zaujímavé príležitosti. Tie sa dajú pozrieť vo všetkých kamenných pobočkách, ale aj rýchlo a jednoducho online.

Kurzy ponúkané stávkovými kanceláriami nie sú len čísla na papieri, ale sú to indikátory toho, ako tipéri vnímajú politické strany a ich šance na úspech. Tieto kurzové ponuky môžu ovplyvniť, ako voliči vnímajú politickú situáciu, a dokonca aj to, kam budú smerovať svoje stávky. 

Preto sledovanie a analýza týchto kurzov môže byť kľúčom k lepšiemu pochopeniu, ako sa politická scéna vyvíja pred nadchádzajúcimi voľbami.

Poslanec NRSR Robert Fico (SMER-SD)
zdroj: TASR/Jaroslav Novák - Poslanec NRSR Robert Fico (SMER-SD)

Kurzy na víťaznú stranu hovoria za všetko

Na základe kurzov stávkových kancelárií sa dá jednoducho spraviť prehľad o tom, ktoré politické strany sú favoritmi a aké sú podľa stávkujúcich ich šance na úspech. 

Z dostupných údajov vyplýva že Smer-SD a Progresívne Slovensko, ktoré dominujú v kurzových ponukách, sú považované za favoritov na víťazstvo. 

Napríklad na Fortune má Smer-SD aktuálny kurz 1.91, zatiaľ čo Progresívne Slovensko sa pohybuje na kurze 1.90. Tretie miesto v takmer každom volebnom prieskume obsadzuje strana Hlas-SD, no kurz na jej víťazstvo sa výrazne líši – až 75.00. 

Zatiaľ čo v prvej trojke sa pozície zdajú byť už takmer zafixované, strany, ktorých umiestnenia sú ešte otázne, ponúkajú tipujúcim zaujímavé kurzové príležitosti. Strana Republika v prieskumoch vedie pred stranou OĽANO A PRIATELIA iba o niekoľko desatín percenta, no kurzy na tieto strany sa výrazne odlišujú – 350 a 160.

Slováci majú možnosť tipnúť si na výsledky volieb.

Na parlamentné voľby, ktoré budú už 30. septembra, si môžu Slováci staviť v každej kamennej pobočke stávkovej kancelárie Fortuna alebo cez ich natívnu aplikáciu či na webe. 

Hazardné hry predstavujú riziko vysokých finančných strát a vzniku závislosti. Zákaz hrania hazardných hier osobám mladším ako 18 rokov.

 

Politické strany v boji o víťaza volieb, oscilujúce okolo 5 %, ponúkajú netradične vysoké kurzy. Napríklad, klub SaS má kurz 750 a je rovnaký ako pre stranu SNS, pričom volebný program Sulíkovej strany je 44x dlhší ako Dankovej. Strana Sme Rodina sa aktuálne pohybuje na kurze 1 800.

Stávkové kancelárie ponúkajú ale aj stávky na strany, ktorých víťazstvo je v očiach Slovákov takmer nemožné. Napríklad kurz na Demokratov je 2 500 a na Alianciu 3 000. Kotlebova ĽSNS má kurz 4 000.  Kurz 4000, ktorý je na Fortune najvyšší, patrí aj strane Modrí, Most – Híd, ktorú vedie Mikuláš Dzurinda.

Aktuálna ponuka kurzových stávok sa však nesústreďuje iba na víťazov, zaujímavé sú aj iné možnosti stávkovania na umiestnenie na druhých, tretích a štvrtých miestach v súťaži o voliča.  

Poslanec a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka (Progresívne Slovensko)
zdroj: TASR/Martin Baumann - Poslanec a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka (Progresívne Slovensko)

Volebná účasť rozhodne o osude Slovenska

Pri stávkovaní na volebnú účasť vo voľbách je možné si vybrať z rôznych kurzov podľa percentuálnej účasti. Ak k volebným urnám príde menej ako 63,01 % možných voličov, kurz na Fortune je 4.04, zatiaľ čo ak ich príde viac, kurz je iba 1.20.

Ak sa účasť zastaví na 67,01 % alebo nižšej, kurz bude 1.60, no pri vyššej účasti ako 67,51 % je to kurz 2.19. Celkovo stávkové kancelárie ponúkajú možnosť si staviť na volebnú účasť v rozmedzí 63,01 % až 67,01 % pri kurzoch začínajúcich na 1.20 a končiacich na 4.04. 

Tieto dáta a kurzy predstavujú významné ukazovatele verejného záujmu a ponúkajú nám netradičný pohľad na politický volebný boj pred blížiacimi sa voľbami.

Slovensko je v rukách voličov
zdroj: TASR/Ján Krošlák - Slovensko je v rukách voličov

Kurzy jasne ukazujú favorita na premiérsky post

Ďalším odrazom volebných preferencií sú kurzy, ktoré sa týkajú budúceho premiéra. Šéf Smeru-SD Robert Fico vyniká s kurzom 2.25 na aktuálnych kurzových tabuľkách, čo jasne ukazuje, že tipéri mu pridelili relatívne vysokú šancu na získanie premiérskeho kresla.

Hneď za ním v šprinte o post premiéra nasledujú jeho dvaja najväčší súperi. Z Progresívneho Slovenska je to Michal Šimečka, ktorý má na Fortune kurz 2.80, zatiaľ čo Peter Pellegrini z Hlasu-SD má kurz 3.70. Tieto kurzy odzrkadľujú rôzne vnímanie možných premiérov a ich šancí v nadchádzajúcich voľbách.

Poslanec NRSR Peter Pellegrini (Hlas-SD)
zdroj: TASR/Martin Baumann - Poslanec NRSR Peter Pellegrini (Hlas-SD)

Igor Matovič, bývalý premiér a súčasný líder strany OĽANO A PRIATELIA, sa na kurzových ponukách vyznačuje vysokým kurzom až 200. Pozoruhodný kurz je takmer stonásobne vyšší než kurzy predošlých troch politických lídrov, pričom Matovič sa radí medzi najvýraznejšie postavy tohtoročných volieb.

Jeho bývalý stranícky kolega Eduard Heger, ktorý nedávno zastával post premiéra Slovenskej republiky pred nástupom novej úradníckej vlády, má na kurzových ponukách kurz ešte vyšší. Ten sa vyšplhal až na 450, čo je viac ako dvojnásobok kurzu Matoviča, čo naznačuje, že tipujúci mu dávajú približne polovičnú šancu na úspech v porovnaní s jeho predchodcom.

Kurzy nie sú fantázia bookmakerov, ale preferencie tipérov

Voľby sú na dosah ruky a zdá sa, že súboj medzi Smer-SD a Progresívnym Slovenskom skončí tesným výsledkom. V záverečných dňoch pred voľbami neočakávame výrazné zvraty v preferenciách voličov a pre výsledok môže byť kľúčový iba niekoľkopercentný rozdiel. 

Samotné kurzy neurčujú víťaza volieb, ale vypovedajú o percentuálnej miere podaných stávok. Budú sa vyvíjať až do samotného dňa volieb, čiže napätie z očakávaných výsledkov sa bude iba stupňovať. 

Do 30. septembra však zostáva nejasné, či sa presadí liberálna alebo konzervatívna politika. Jedno je však isté, volebné kurzy poskytujú jedinečný pohľad na politickú scénu a na to, ako voliči vnímajú nadchádzajúce voľby. Ako sa to celé vyvinie, sa národ dozvie už čoskoro.

 

Fortuna ďalej ponúka kurzy aj na Milana Uhríka, Andreja Danka, Richarda Sulíka a Borisa Kollára, ktorí sú momentálne lídrami strán bojujúcich o udržanie, teda o každé percento v nadchádzajúcich voľbách. I keď nie sú považovaní za favoritov na post premiéra, stále sú to zaujímavé možnosti pre stávkarov. Uhrík má kurz 450, Danko 400, Sulík 450 a Kollár 500.

Igor Matovič a Eduard Heger
zdroj: TASR/Jakub Kotian - Bývalí premiéri (zľava) Igor Matovič (OĽANO) a jeho bývalý stranícky kolega Eduard Heger (Demokrati)

Kurzy by sa nemali brať na ľahkú váhu, pretože odzrkadľujú očakávania voličov. Napríklad kurz 700 na Milana Majerského je jasným signálom, že Slováci mu veľké šance na kreslo premiéra nedávajú. O budúcom premiérovi však ešte nie je rozhodnuté a výsledky volieb môžu priniesť zvraty, ktoré by mohli všetkých prekvapiť.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá