Ako sa (ne)darí najznámejším potravinám v Bratislave?

  • V niektorých prípadoch predstavujú straty za rok 2018 až 11 miliónov eur
  • Investície do aktuálne otvorených predajní sa pohybujú od 254 tisíc eur až do viac ako milióna eur
  • V pozadí v konkrétnych prípadoch figurujú aj známe investičné spoločnosti
potraviny
Ilustračný obrázok (pexels.com)
  • V niektorých prípadoch predstavujú straty za rok 2018 až 11 miliónov eur
  • Investície do aktuálne otvorených predajní sa pohybujú od 254 tisíc eur až do viac ako milióna eur
  • V pozadí v konkrétnych prípadoch figurujú aj známe investičné spoločnosti

Slovenský trh je v posledných rokoch presýtený obchodnými reťazcami. Ich počet neustále narastá. V potravinárskej oblasti sa preto viacerí rozhodli staviť na menšie, inovatívne predajne, ktoré ponúkajú predovšetkým výrobky od regionálnych dodávateľov, zdravý sortiment (bio, raw) či výrobky pre zákazníkov s potravinovou intoleranciou.

Najviac takýchto prevádzok je v Bratislave, pričom tými najznámejšími sú potraviny Kraj, Malina, Delia a YEME. Niektoré z nich fungujú už niekoľko rokov, no v určitých prípadoch môžeme hovoriť aj o nováčikoch, ktorí na slovenskom trhu pôsobia len zopár mesiacov.

Zaujímavosťou je však zistenie, že väčšina z nich uvádza až niekoľko miliónové ročné straty.

zdroj: Pexels

Potraviny Kraj

Jedná sa o pomerne nový koncept, ktorý svoju činnosť začal v marci 2018. Z osemnástich prevádzok sa až štrnásť nachádza v Bratislave a do konca roka je naplánované otvorenie ďalších dvoch.

Koncept potravín Kraj spadá pod Terno Real Estate s.r.o, ktorá vlastní obchodné reťazce Terno a Moja Samoška. V roku 2006 však Terno Real Estate akvirovala investičná spoločnosť Sandberg Capital.

Portfólio Sandberg Capital v súčasnosti zahŕňa investície v oblasti IT, poľnohospodárstva, telekomunikácií, vzdelávania a maloobchodu. Zakladateľom spoločnosti je Martin Fedor, bývalý partner finančnej skupiny J&T.

Sandberg Capital vlastní väčšinový podiel vo viacerých firmách, akými sú napríklad spoločnosti Benestra a Solitea.

Čo sa skrýva za niekoľko miliónovými stratami ?

Finančný report firmy Terno Real Estate ukazuje, že od roku 2015 jej do roku 2018 vzrástli tržby z približne 206 tisíc eur na 141 miliónov eur. Na druhej strane je však zisk stále menší a spoločnosť nepreukázala žiadne zisky už od roku 2016. Podľa dostupných údajov predstavovala strata za minulý rok viac než 11 miliónov eur.

Hlavným dôvodom je pravdepodobne čoraz častejšie rozširovanie siete prevádzok, nakoľko sa jedná o jednu z najrýchlejšie rastúcich sieti potravín.

To, že náklady na takéto prevádzky nie sú lacné, nám potvrdil aj generálny riaditeľ Terno Real Estate – Stanislav Čajka. Podľa neho „investícia do novej predajne závisí od viacerých faktorov, akými sú veľkosť predajne, stav priestorov, veľkosť ponúkaného sortimentu atď. Investície do aktuálne otvorených predajní sa pohybujú od 254 tisíc a môžu sa vyšplhať až do výšky 1,5 milióna eur.”

„V rámci firmy máme Projekt TERNO 2020. Cieľom projektu je na konci roku 2020 dosiahnuť pozitívnu prevádzkovú EBIDTu (zisk pred započítaním úrokov, daní a odpisov pozn. redaktora). S priebehom projektu sme spokojní,” dodáva generálny riaditeľ spoločnosti.

Podľa jeho slov sa posledné 2 roky intenzívne venovali optimalizácii predajnej siete a sortimentu a zaviedli viaceré zmeny, ktoré by v budúcnosti mali priniesť väčšiu efektivitu a rýchlejšiu reakčnú schopnosť v oblasti požiadavok trhu a zákazníkov. „Tieto finančné opatrenia stáli nemalé finančné náklady, ktoré sa prejavili vo výsledkoch minulých rokov,” informuje Stanislav Čajka.

Potraviny Malina

Ich sieť pozostáva z 24 prevádzok, pričom všetky sa nachádzajú výlučne v Bratislave. Napriek tomu, že prvá predajňa bola otvorená už v roku 2014, hovorí sa o relatívne mladej firme, ktorej história viackrát vzbudzovala určité pochybnosti. Určitá časť spoluzakladateľov sa totiž rozhodla odísť a začať budovať konkurenčnú Deliu.

Spoločnosť teda vznikla už v roku 2014, avšak na Finstate sa nachádzajú údaje len za rok 2018. Podľa nich spoločnosť v minulom roku dosiahla tržby v hodnote 5 500 eur a vykázala stratu 371 eur. V tabuľke indikátorov navyše svieti daňový nedoplatok od finančnej správy vo výške viac než 700 eur.

Nejasná štruktúra a obvinenie z daňových podvodov

Práve dane predstavovali v minulosti veľký problém, nakoľko denník SME prišiel v júni s tvrdením, že finančná správa podozrieva potraviny Malina z podvodov na dani z pridanej hodnoty za viac ako 1, 8 milióna eur. Kľúčom k podvodom s DPH podľa nich mohol byť fakt, že od roku 2014 sa už viackrát zmenila firma v pozadí reťazca. Samotná Malina však akékoľvek protiprávne konanie odmietla.

V súčasnosti je však stále pozadie či štruktúra spoločnosti pomerne neprehľadná. Opakovane sme preto s viacerými otázkami oslovili aj samotnú spoločnosť, na ktoré sme však zatiaľ nedostali odpoveď.

Je však pravdepodobné, že ich cieľom je ďalej rozširovať sieť svojich prevádzok a to aj mimo Bratislavy, čo potvrdzuje otvorenie viacerých predajní v tomto roku. Ďalším príkladom je aj oznam na oficiálnej stránke, kde uvádzajú, že priestory na prenájom pre nové predajne hľadajú v Bratislave a okolí.

Delia potraviny

Predstavujú ďalšiu maloobchodnú sieť potravín, ktorá má v Bratislave početné zastúpenie. Momentálne prevádzkujú 33 predajní a 2 kaviarne v Bratislave a širšom okolí, pričom prvý obchod bol otvorený v roku 2015. 

Od roku 2015 do roku 2018 vzrástli ich tržby z pôvodných 82 tisíc eur až na súčasných viac než 11 miliónov eur. Aj v tomto prípade však všetky peniaze putujú pravdepodobne do ďalších investícií, čo sa v roku 2018 odzrkadlilo na strate približne 1 milión eur. Na oficiálne vyjadrenie ohľadom finančnej stratégie spoločnosti naďalej čakáme. 

Vlastnia podiel aj v Borussii Dortmund

V marci sa spoločnosť navyše rozhodla spustiť bezplatný rozvoz slovenských potravín v Bratislave a otvoriť vlastné kaviarne pod značkou Delia Café, čo zrejme stálo nemalé finančné prostriedky a návratnosť nie je okamžitá.

Delia sa netají tým, že hlavným akcionárom spoločnosti (80 %) je investičná skupina Arca Capital. Tá funguje na slovenskom, ale aj českom trhu už vyše 20 rokov. Arca navyše vlastní podiel napríklad v Handlovskej teplárni, futbalovom klube Borussia Dortmund, Vienna Insurance Group, O2, Ondrašovke a ďalších iných.

Zvyšný, 20 percentný podiel pripadá výkonnému riaditeľovi Jozefovi Berkovi, ktorý v minulosti pôsobil niekoľko rokov na rôznych manažérskych pozíciách v reťazci Carrefour.

zdroj: deliapotraviny.sk

YEME – plnochutné potraviny 

Zoznam uzatvára koncept YEME – plnochutné potraviny. Ich prvá predajňa bola otvorená začiatkom roku 2016. V súčasnosti sa v Bratislave nachádzajú celkovo 4 prevádzky a do konca tohto roka nie je naplánované otvorenie ďalšej prevádzky.

Tržby YEME boli v minulom roku na úrovni 20 miliónov €. Tento rok sa tešíme takmer 50 % nárastu a teda očakávame ročné tržby niekde na úrovni 28-29 miliónov €. V minulom roku sme dosiahli EBITDU okolo 500 tisíc €, čo sa nám v tomto roku podarilo znova vylepšiť,”  uviedol pre StartitUp generálny riaditeľ a majiteľ YEME – Peter Varmuža.

Nakoľko pri tejto spoločnosti nie je bežné, že každoročne vzniká viacero prevádzok, hlavné náklady preto pravdepodobne tvorí rozvoj už existujúcich. Podľa generálneho riaditeľa stojí založenie novej prevádzky približne 500 tisíc eur a ďalšie otvorenie je naplánované až na budúci rok v novovzniknutej  Stanici Nivy. „Limitujúcim faktorom je práve sústredenie sa na kvalitu v našich súčasných prevádzkach, kde chceme, aby mal zákazník stále lepší zážitok z návštevy YEME,” dodal Varmuža.

Veľký záujem o kúpu podielu

YEME navyše už dlhšiu dobu testuje aj internetový predaj, avšak zatiaľ len pre vybrané oblasti. Nekompletnú distribúciu obhajujú tým, že nechcú spustiť servis, ktorý by nemali odskúšaný a doladený do detailov.

Prevádzkovateľom je spoločnosť Slovenský potravinársky priemysel a vlastníkom je Peter Varmuža, ktorý dlhé roky pracoval pre britský reťazec Tesco a viedol ho aj na Slovensku. Podľa zistených informácií za konceptom YEME nestojí žiadna finančná skupina, no záujem o kúpu podielu v spoločnosti je veľký, čo nám potvrdil aj generálny riaditeľ. Ten plánuje v budúcnosti priniesť YEME na Bratislavskú burzu cenných papierov, aby zákazníkom umožnil kúpiť si nejaký podiel.

Zdroj: FinStat, SME

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech